Minister Radziwiłł zapowiada bombę. "Planujemy odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu dwóch lat"

Dużo większe pieniądze na służbę zdrowia prosto z budżetu już w przyszłym roku oraz odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu najbliższych dwóch lat. Minister Konstanty Radziwiłł w pierwszej rozmowie z TOK FM przedstawia część planów swojego resortu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kolejek - największego problemu polskich przychodni i szpitali nie da się rozwiązać od ręki, ale Konstanty Radziwiłł twierdzi, że wie, co zrobić, by to zjawisko ograniczyć. Najważniejsze to sięgnąć głęboko do kieszeni ministra finansów.

- Generalnie kierunek byłby taki, żeby kolejne dziedziny służby zdrowia zasilać pieniędzmi bezpośrednio z budżetu i to mogłyby być dodatkowe pieniądze - mówi w TOK FM Radziwiłł i przypomina, że konstytucja zapewnia szczególną ochronę niektórym grupom obywateli; dzieciom, kobietom w ciąży, niepełnosprawnym i ludziom w podeszłym wieku. Jego zdaniem wprost z budżetu można pomóc tym grupom nie narażając się na łamanie zasady równości.

O jakich pieniądzach mówi minister? Już w 2017 roku ten skok ma być spory - Jeśli to ma być coś takiego, o czym warto mówić, to ja bym chciał, żeby to było kilka miliardów - mówi Radziwiłł i dodaje, że w dalszej perspektywie jego plany się nie zmieniły i uważa, że służba zdrowia powinna mieć około 6 proc. PKB (dziś ponad 4 procent - przyp. red.)

Pomoc medyczna bezpłatna - dla wszystkich

Przez najbliższe dwa lata w służbie zdrowia ma się dokonać prawdziwa rewolucja. - Planujemy odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - mówi Radziwiłł i zapewnia, że jest zarysowany plan prowadzenia tych zmian, choć nad szczegółami resort ciągle pracuje.

Generalnie chodzi o to, by nie dzielić pacjentów na ubezpieczonych i nieubezpieczonych. Oznacza to, że każdy będzie mógł otrzymać pomoc medyczną bez względu na to, czy płaci składki, czy nie. - Docelowo powinno to być rozwiązanie, które zapewnia adekwatną pomoc medyczną każdemu obywatelowi. To jest wprost zapisane w konstytucji, więc nie ma co kombinować. Po prostu trzeba to zrobić - mówi Radziwiłł i dodaje, że poligonem doświadczalnym ma być podstawowa opieka zdrowotna. To u lekarzy pierwszego kontaktu ten system będzie testowany. Potem ma objąć całość służby zdrowia.

Nie wiadomo, ile taki pomysł będzie kosztował, ale jak przypomina sam minister - osób nieubezpieczonych jest w Polsce blisko dwa i pół miliona.

E-recepta (dopiero) w 2018 roku

Prokuratura od kilku miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wdrażaniu systemu informatycznego w ochronie zdrowia. Sam system nie działa, a e-recepty i e- skierowania to nadal sfera planów. - Nie chciałbym teraz pastwić się nad tym co się wydarzyło, ale faktem jest, że 420 milionów, które wydano nie zaowocowało niczym, co można by teraz wykorzystać - mówi Radziwiłł i twierdzi, że trwa teraz ratowanie tego, co się da uratować. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy to tak się po prostu nie udało, czy jest tego inny powód. Z całą pewnością ta sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan, bo nie mam powodu tak robić. Rozmawiałem z szefem CBA, bo takie rzeczy trzeba wyjaśnić - mówi szef resortu zdrowia.

Kiedy leki dla seniorów?

Sztandarowa zapowiedź PiS z kampanii wyborczej - darmowe leki dla seniorów - spędza urzędnikom z ul. Miodowej (gdzie mieści się resort zdrowia) sen z powiek. Jednego mogą być pewni: będą z tego rozliczani. Szybko listy darmowych leków dla seniorów nie poznamy, a resort zapewnia, że to przez zwykły proces legislacyjny. - Jest szansa, żeby ustawę przyjąć w ciągu dwóch trzech miesięcy. Faktycznie wejdzie ona w życie kiedy ogłosimy listę leków - mówi Radziwiłł i dodaje, że na pewno nie nastąpi to w pierwszej połowie roku.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (618)
Minister Radziwiłł zapowiada bombę. "Planujemy odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu dwóch lat"
Zaloguj się
 • kst666

  Oceniono 106 razy 98

  Czyli "ktoś" wyczesał z systemu 420 milionów za system, który nie działa.
  Oto "demokratyczne państwo prawa" w całej swojej okazałości.

 • tbgmbx

  Oceniono 55 razy 47

  Jak Radziwiłł mówi, że kilka miliardów, to pewnie wie co mówi. To bogata rodzina.

 • wlodzimierz.ilycz

  Oceniono 57 razy 45

  To jest kompletny absurd.
  Nie będzie celowej składki zdrowotnej to będzie podwyżka ogólnych podatków.
  A pieniądze znikną w dziurze budżetowej.

 • pfg

  Oceniono 56 razy 44

  A co książę minister rozumie przez to, że "każdy będzie mógł otrzymać pomoc medyczną" po odejściu od powszechnego ubezpieczenia? Mówimy o stanach nagłych czy o przewlekłych też? O leczeniu raka? O operacji kardiochirurgicznej? O stosowaniu niezwykle kosztownych terapii na schorzenia, które (na szczęście!) dotykają tylko niewielu osób?

 • siwywaldi

  Oceniono 207 razy 31

  Uwierzę w obietnice poprawy, jak na początek minister Radziwiłł i cały pisowski Rząd i ich rodziny, ZREZYGNUJĄ z korzystania (nawet przy byle goownie) z oddziałów VIP-owskich, znajdujących się przy KAŻDYM szpitalu "mundurowym".

  A na poważnie to sprawa jest jasna. W mętnej wodzie, tłuste sumy i rekiny są nażarte i bezpieczne. Przecież każdy średnio inteligentny człowiek WIDZI że ten cały arcy-bajzel utrzymywany jest od 25 lat CELOWO! Jedyna dotąd próba zlikwidowania go poprzez wprowadzenie Kas Chorych a zwłaszcza tej tak boleśnie kłującej w oczy bo zinformatyzowanej Kasie Śląskiej, została przy najbliższej okazji rozmontowana przez Łapińskiego.

  Niestety, póki na ministerialnych i dyrektorskich stołkach w Służbie Zdrowia zasiadać będą lekarze i osoby od lat związane z Resortem, dotąd ten bajzel będzie trwał. Bo każdy lekarz a zwłaszcza ten "na stanowisku" doskonale wie, że nie ma to jak mieć WŁASNY gabinet/oddział szpitalny/klinikę (niepotrzebne skreślić), DO SPÓŁKI z państwowym "sponsorem".

 • marple_jane

  Oceniono 179 razy 23

  Sztandarowa obietnica Pis-iarni,za którą kupiła sobie frajerskie głosy emeryctwa,to darmowe leki dla seniorów 75+.Premierka miała już wszystko gotowe w tej niebieskiej teczuszce.Zamiast tego naiwni seniorzy,dostaną powszechną opłatę audiowizualną i podwyżkę cen w ulubionej Biedronce :) A mówią,że skleroza nie boli....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX