Sejm zajmie się finansowaniem religii w szkole. Rząd już zajął stanowisko. Jak ocenia zmiany? "Negatywnie"

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu będzie dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zawarte są w nim m.in. kwestia finansowania lekcji religii. Rząd już wydał stanowisko w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Inicjatywa "Świecka szkoła" dotyczy m.in. kwestii finansowania religii. Teraz za zajęcia prowadzone przez księży i katechetów płaci państwo. Sejm w czwartek ma się zająć obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Warto przypomnieć, że PiS, gdy był w opozycji popierał tego typu projektu - np. dotyczące reformy 6-latków. Jak będzie tym razem? To pierwszy obywatelski projekt ustawy rozpatrywany w tej kadencji.

Prof. Paweł Borecki w Połączeniu mówił: Jest w Polsce grupa obywateli dla których kwestia świeckości państwa jest ważna i z nimi politycy powinni się liczyć. W skali Europy edukacja jest laicka jest w tylko kilku krajach. W większości jednak religia jest nauczana, jeśli ktoś sobie tego zażyczy. U nas jest tak, że na religię zapisywane są całe klasy, dzieci zaganiane są na uroczystości religijne, które odbywają się na terenie szkoły, a szkołom publicznym nadaje się imiona np. Jana Pawła II, co przekształca je w szkoły konfesyjne - to nadużycia - wyliczał ekspert na antenie TOK FM.Rząd już ma stanowisko

Stanowisko ws. projektu zajął już rząd - na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej można przeczytać, że "rząd negatywnie ocenia zmiany zawarte w projekcie obywatelskim". - Zaproponowano w nim przyznanie prawa do decydowania o udziale w lekcjach religii w szkołach ponadgimnazjalnych wyłącznie uczniom, z pominięciem decyzji rodziców. Kolejna proponowana zmiana to wprowadzenie zakazu finansowania lekcji religii w szkołach publicznych ze środków budżetowych - czytamy na stronie MEN.

I dalej: W odniesieniu do propozycji wprowadzenia zasady mówiącej o tym, że decyzja o udziale w lekcjach religii należałaby wyłącznie do uczniów, rząd podkreśla, że może to stanowić istotne naruszenie praw rodziców. Bowiem Konstytucja RP (art. 48) gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie powinno uwzględniać poziom dojrzałości dziecka, wolności jego sumienia i wyznania.

"Wolność religii i bezpłatna nauka"

A finansowanie religii?

Rząd też jest na nie. - Według rządu, finansowanie zajęć z religii przez kościoły lub inne związku wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot religijnych, byłoby naruszeniem dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki - czytamy uzasadnienie.

"Art. 53 ust. 4 Konstytucji mówi o tym, że religia kościoła czy związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole. Z tego względu wprowadzenie odpłatności za uczestnictwo w nauczaniu religii, organizowanej w szkole publicznej, mogłoby być odbierane jako naruszanie zagwarantowanej wolności religii".

"Nie chcemy rugować religii ze szkół"

Inicjatywa Świecka Szkoła zebrała ponad 150 tys. podpisów pod projektem. Zapewnia, że nie chce usuwać katechezy ze szkoły, ani uderzyć w kościół. Nie ma również wątpliwości, że dyskusja na ten temat w Sejmie będzie merytoryczna.

Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani...

Posted by Świecka szkoła on 27 styczeń 2016


DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (149)
Sejm zajmie się finansowaniem religii w szkole. Rząd już zajął stanowisko. Jak ocenia zmiany? "Negatywnie"
Zaloguj się
 • kubadziu

  Oceniono 67 razy 61

  "naruszeniem dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki "
  - Co ma wspólnego nauczanie religii w szkole państwowej z wolnością religii?
  - Co religia ma wspólnego z nauką?
  - Od kiedy PiS przejmuje się konstytucją?

 • mirekch60

  Oceniono 58 razy 58

  Ciemny narodzie(nie wszyscy) powstań z kolan,powielić system niemiecki i zobaczymy ilu mamy prawdziwych katolików.Tylko ze kler boi się tego.

 • mirekch60

  Oceniono 52 razy 50

  Religia powinna być wywalona na zbity pysk że szkół,przedszkoli itd.to nie jest nauka to są zabobony.!!!!

 • zd46

  Oceniono 48 razy 44

  Wiara jest WYLACZNIE i to konstytucyjnym PRAWEM, ALE NIE OBOWIAZKIEM, ALE NIE OBWIAZKIEM a inne „sratypierdatykonkordaty”, przy KONSTYTUCJI RP, są dokumentami bardzo niskiej rangi, jest to zaledwie umowa miedzy państwem i polskim Papieżem z Watykanu, ale skonstruowana w sposób wyjątkowo szkodliwy dla Polski , w której obciążono wszelkimi kosztami działania KK Polskę i Polaków i to NIE PYTAJAC PARLAMENTU ANI ICH O ZDANIE w referendum. Grupa skrajnych katolików ot, po prostu, ustawę skleciła, podpisała i wprowadziła „kuchennymi drzwiami” tak jak sie wnosi „nieobrane ziemniaki”.

 • pn-ski

  Oceniono 45 razy 43

  Mamy wolność do i od religii.
  Religia w publicznych szkołach to łamanie prawa.
  A finansowanie jej z budżetu to złodziejstwo.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 41 razy 37

  Szkoła to nie miejsce gdzie prezentuje się poglądy nie oparte na rozumie i nieudowodnione naukowo spekulacje. Od tego są kościoły. Obecność osób duchownych w szkołach jest niezgodna z zasadą państwa świeckiego. A jeżeli mamy państwo wyznaniowe to powstaje zaraz pytanie jakie to wyznanie rości sobie prawo do narzucania swojej wizji świata innym.

 • kowalski55555

  Oceniono 36 razy 36

  Wystarczyłby zwykły kompromis - religia w szkołach tak - ale poza godzinami lekcyjnymi np. w piątki po 15:00 i finansowana bezpośrednio przez zainteresowanych.

  Kto chce niech sobie zostaje po lekcjach..

  No ale do kompromisów trzeba dorosnąć,
  naczelnik niedorozwinięty społecznie, bez żony, dzieci, konta w banku i prawa jazdy dobrał sobie do współpracy równie niedorozwinięte umysłowo osobniki i jak na razie przynosi mu to niezłe efekty..

 • zd46

  Oceniono 36 razy 32

  Szydlo, ZMNIEJSZCIE Finansowanie z BUDZETU kosciola polskiego !!!! Pare miliardow JEST PRZEKAZYWANYCH co roku, do episkopatu i parafii i to w roznej formie, konkordat WSADZIL kosciol na budzet a WY parszywe owce z PiSu mowicie o glodnych dzieciach, o emerytach !!!!! Skandal !!!!! W tym roku zwiekszyliscie kosciolowi zaplate za USLUGI przedwyborcze i WYBORCZE do ponad 600 mln zlotych !!!!! Organizujecie SDM koscielnej KOSZTEM DZIECI I EMERYTOW???? Niesiecie ZAGLADE najslabszym Polakom: dzieciomi i emerytom a TUCZYCIE HIERARCHOW KOsciola w Polsce??? Papiez POWINIEN ZAWIESIC SDM Krakow 2016 ze wzgledu NA GLODUJACE DZIECI I GLODUJACYCH EMERYTOW w Polsce, APELUJEMY DO Papieza, ZLITUJ SIE NAD BIEDNA POLSKA, Szydlo o tym mowi !!!!!! Premier rzadu PiSu !!!! PAPIEZU, MOZE TY MASZ SUMIENIE LUDZKIE, polscy biskupi nie mieli i nie maja GO !!!!! Pani Szydlo z trybuny Parlamentu Europejskiego PUBLICZNIE I OFICJALNIE WOŁA i ŻEBRZE o pomoc NA GLODUJACE DZIECI I GLODUJACYCH EMERYTOW w Polsce !!!!!! Papiezu pomoz POLSCE !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX