Balcerowicz krytykuje gospodarcze posunięcia PiS. "Rozumowanie jak u Łukaszenki"

- Gdyby ktoś chciał zaszkodzić Polsce, to by realizował taki program, jaki jest realizowany - komentował w TOK FM prof. Leszek Balcerowicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rząd PiS szuka pieniędzy na realizację swoich obietnic wyborczych - stąd m.in. nowy podatek bankowy i od hipermarketów. - Mamy w Polsce za mało inwestycji, najmniej w całym regionie. Przy tej sytuacji część z nich jest finansowana z zagranicy. Wyobraźmy sobie, co się stanie, że jak będziemy wypędzać kapitał. Będzie np. mniej miejsc pracy - komentował w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u prof. Leszek Balcerowicz.

- Gdyby ktoś chciał zaszkodzić Polsce, to by realizował taki program, jaki jest realizowany. Podatek od sieci handlowych to podatek od klientów i dostawców. Wyobraźmy sobie, jaki ogromny aparat kontroli trzeba uruchomić. To rozumowanie jak u Łukaszenki - dodał Balcerowicz.

Zauważył, że "mamy do czynienia z demonizacją banków", a jednocześnie idealizuje się SKOK-i. Tymczasem za straty wygenerowane przez Kasy Grzegorza Biereckiego (wpływowego senatora PiS) miliardy złotych zapłaciły banki - stwierdził Balcerowicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (254)
Balcerowicz krytykuje gospodarcze posunięcia PiS. "Rozumowanie jak u Łukaszenki"
Zaloguj się
 • mojko3099

  Oceniono 94 razy 36

  Manipulacje komentarzami na najwyższym poziomie . Wolność prasy takie samo jak w Niemczech.

 • karasek432

  Oceniono 45 razy 35

  Czy Balcerowicz ujął się chociaż raz za tymi co pracują za 1000 zł.

 • szpung

  Oceniono 47 razy 35

  Inwestycje tak tylko nie za wszelka cene, bez wartosci dodanej kooperatyw nie ma sensu i lepiej wrocic do form blizszych autarkii. Paradoksalnie OFE jest czesto wykorzystywane przez skrajna prawice hslowo okreslane 'naszymi pieniedmi', choc to kliniczny przyklad bezwzglednej eksploatacji narodu ktory kapitalizm postrzega z perspektywy 5 letniego dziecka.
  Przekladajac OFE na konkretny przyklad to tak jakbym oddal swoje mieszkanie zarzadcy a on pozyczal mi pieniadze na procent zebym mogl oplacic czynsz pien. To przyklad kliniczny form neokolonialnej ekploatacji panstw w ktorym skorumpowane rzady nie stanowia zadnej bariery i ochrony dla bezwzglednie wyzyskiwanego spoleczenstwa.
  Koszty tej ksiezycowej gospodarki sa po 26 latach widoczne golym okiem i tego typu wypowiedzi moga wywolac jedynie niesmak.

 • smiki48

  Oceniono 53 razy 33

  pan Balcerowicz, to ten człowiek,który za bezcen wyprzedał polski majątek. W 1989roku mieliśmy i polski przemysł i polskie banki i polskie firmy oczyszczające miasta i dostarczające energię, dziś większość tych firm znajduje sie w obcych rękach, i dla nich liczy się tylko jedno. ZYSK. I ewentualnie rynki zbytu i tania siła robocza. I do tego doprowadził Balcerowicz.

 • genocidezionism

  Oceniono 70 razy 32

  Pan Balcerowicz ma prawo tak mówić gdyż lobbuje na rzecz JP Morgan i innych podmiotów.
  Dla nich sytuacja w Polsce nie jest wygodna bo będą musieli zwrócić to co wyłuskali drobnym maczkiem od polskich obywateli.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 54 razy 32

  Można go lubic lub nie, ale słuchac trzeba. Oczywiście facet może się mylić, ale...

 • zieniewicz1

  Oceniono 47 razy 25

  ataki na Pana Balcerowicza na tym forum świadczą o tym , że ma rację. Polska dała sobie radę z kryzysem po 2008 r. i wojną gospodarczą z Rosją dzięki temu że udało się zbudować u nas elastyczną i otwartą na świat gospodarkę rynkową. Dobrze przeprowadziliśmy transformację ustrojową i wejście do UE dlatego nawet wojna polsko-polska nie może zniszczyć naszej gospodarki. Polska zależy od UE i światowych rynków.

 • single_malt

  Oceniono 30 razy 12

  czytam te wpisy PISomatolkow ...
  wg nich PRL byla Kuwejtem w bogatym bloku wschdnim i ta kwitnaca gospodarka zostala brutalnie wyprzedana za bezcen przez Balcerowicza i zydowski kapital.
  Prawda jest taka taka ze Polska byla w zapasci ekonomicznej , na rynku nie bylo niczegio a nasze fabryki z lat 70-tych produkowaly przestarzale techniczne policencyjne buble (jak np Polonez) uzywajac rachunku ekonomicznego rodem z kosmosu byle tylko sciagnac nawis inflacyjny z rynku lub zarobic dewizy na koneiczny import w jakikolwiek sposob

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX