Smolar: PiS chce zredukować UE do wspólnego rynku. To anachroniczny projekt, te czasy nie wrócą

- Esencja stanowiska PiS to powrót do UE jako do wspólnego rynku osób, kapitału, dóbr i usług - mówił Aleksander Smolar w Radiu TOK FM. - Jesteśmy o dziesięciolecia od tego modelu, powrót jest nierealistyczny - ocenił politolog.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prof. Aleksander Smolar był gościem Poranka Radia TOK FM. W audycji Dominiki Wielowieyskiej komentował expose, które w Sejmie wygłosił kilka dni temu szef MSZ.

- Łukasz Warzecha z radością oświadcza, że dla niego najważniejsze jest to, że po raz pierwszy szef polskiego MSZ nie domaga się głębszej integracji politycznej i gospodarczej UE - zauważyła Wielowieyska. - Nie przypominam sobie władzy, która domagałaby się większej integracji - odparł prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. - Rządy Tuska nie zrobiły nic, by wejść do strefy euro. Były jak umierający bohater opery, który śpiewa "umieram", a widzimy go jak doskonale żyje - ironizował.

"Anachroniczne projekty"

Politolog dodawał, że obecnie z jednej strony mamy do czynienia z procesem dezintegracji, unarodowienia i wzrostu roli państw narodowych w ramach UE, a równocześnie obecne są pewne elementy integracji. - O tym trzeba mówić w sposób racjonalny, a nie przy pomocy hasełek - ocenił. - U Waszczykowskiego jest dużo o asertywności i dumie, a stosunkowo mało o konkretnej polityce - powiedział Smolar.

- Jest zdumiewające zdanie, które definiuje esencję stanowiska PiS - zaznaczył publicysta. Niedawne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego nazwał "prawdziwym expose". - On wyraźnie mówi, że naszym celem jest powrót do wspólnego rynku - dodał. - Chce, żeby UE była zredukowana do wspólnego rynku osób, kapitału, dóbr i usług. My jesteśmy daleko o dziesięciolecia od tego modelu, powrót jest nierealistyczny - zaznaczył Smolar.

- Problemem jest, jak realistycznie zarysować nową kombinację czynników integracji, ale również wzmocnienia państw narodowych, przejęcia przez państwa narodowe funkcji UE, a nie mówienie o anachronicznych projektach powrotu do czasów, które nie wrócą - konkludował politolog.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (84)
Smolar: PiS chce zredukować UE do wspólnego rynku. To anachroniczny projekt, te czasy nie wrócą
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 32 razy 28

  prof. Aleksander Soros.

 • mojko3099

  Oceniono 38 razy 16

  A fanatyczni lewacy brukselscy chcą muslimów. Uchodźcy sterroryzowali Kolonię. Katolicka szkoła odwołuje zajęcia, bo boi się o swoje uczennice. Katolicka szkoła dla dziewcząt w Kolonii ze względów bezpieczeństwa odwołuje zajęcia w tłusty czwartek. Jak podają niemieckie media, dyrekcja boi się o swoje uczennice, ponieważ droga do szkoły prowadzi obok dworca, przed którym w noc sylwestrową uchodźcy atakowali kobiety. Inne szkoły stawiają na uświadamianie i prewencję - przeprowadzają z młodzieżą pogadanki na temat tabletek gwałtu, alkoholu i gazu pieprzowego

  Uczennice szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki w Kolonii będą miały w ostatni czwartek karnawału wolne. Władze szkoły uzasadniają swoją decyzję zagrożeniem związanym z aktualną sytuacją w mieście. Nie chcą, żeby dziewczęta w tym dniu znajdowały się w okolicach dworca, gdzie w sylwestra imigranci dopuszczali się licznych aktów przemocy wobec kobiet. Obecnie w szkole już tak układane są zajęcia, aby ani uczniowie, ani nauczyciele nie musieli wracać do szkoły po zmroku.
  Niemcy szybko przystosowują się do nowych „warunków”, jakie dyktują im uchodźcy. Jak długo wytrzymają?

 • andrzej.kolczynski

  Oceniono 13 razy 11

  Re: "Esencja stanowiska PiS to powrót do UE jako do wspólnego rynku osób, kapitału, dóbr i usług - mówił Aleksander Smolar w Radiu TOK FM. - Jesteśmy o dziesięciolecia od tego modelu, powrót jest nierealistyczny - ocenił politolog. ..."

  Moim zdaniem pan Aleksander Smolar myli się. To powrót do właśnie dobiegającego końca eksperymentu mającego na celu stworzenia nowej rzeczywistości politycznej, Federacja Europejska, i kulturowo - cywilizacyjnej jest niemożliwy.

  Grabarzami nadziei i oczekiwań ludzi z szajki (do której należy według mnie także pan Smolar) „starszych i lepiej wiedzących” byli, między innymi, tacy Prometeusze Postępu, jak panowie François Mitterrand, Jacques Chirac, Helmut Kohl czy Gerhard Schröder. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę. Kropka nad i została właśnie postawiona przez „bidulkę” Angelę Merkel. „Game is over!” „To se už ne vrátí!”

  Lewacy już tak mają, że uważają, iż rzeczywistość można zadekretować (ślimak to ryba lądowa). Nie mieli i nie mają racji, dlatego przegrali.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Kołczyński

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 15 razy 11

  Ja nie chcę aby jakiś dupek z Belgii czy Szwecji pouczał mnie że dewianci są fajni i mam ich lubić.
  Albo że mam szanować ciapatego dzikusa obmacującego kobiety na ulicy.
  Takie UE ja nie chcę i myśle że większość Polaków także. Dlatego "eksperci" gazety mogą sobie szczekać aż do niedalekiego bankructwa Agory a karawana pojedzie dalej.

 • szpung

  Oceniono 17 razy 11

  I znow w kontekscie euro i sprawach integracji europejskiej - zamiast dyskusji - doktrynerstwo i mantra czyciyrpy 'Slowacki wielkim poeta byl gdyz byl wielkim poeta', co kazdy ekspert w studio tokefem potwierdzi.
  Kazdy potwierdzi iz brak demos uniemozliwia polityczna integracje gdyz interesy podmiotow zarowno polityczne i gospodarcze sa rozbiezne, pamietam rozmowe z pewnym Portugalczykiem, ktory byl zwiazany z branza obuwniczo-skorzana w ktorej jego kraj byl potega, KE czyli Berlin uznal iz mozna ja poswiecic gdyz Niemcy wygasili ten przemysl u siebie przenoszac go do Chin i zniesli cla w obrocie z Chinami. po pieciu latach Portugalia praktycznie musiala zwinac caly wielowiekowy tradycyjny swoj udzial w produkcji obuwia. Zeby nie bylo iz polityka celna na terenie EU istnieje ow Portugalczyk przypomnial iz KE i Berlin utrzymuja twarde stanowisko w kwestii del w przemysle samochodowym.

 • e50504

  Oceniono 33 razy 11

  No no, ale post łączące Smolara z Sorosem znikają w zastraszającym tempie. Co jest, własnych idoli się wstydzicie? xD

 • rtd5rtd

  Oceniono 10 razy 10

  "undacja im. Stefana Batorego, założona w 1988 roku przez George'a Sorosa,"
  Polskie panstwo powinno im zakazac uzwania tej nazwy. Tak jak oscypkow nie mozna produkowac w portugalii. A fety w polsce.
  To chanba zeby globalistycznne lewactwo uzywalo nazwy Krola narodu - i to jednego z najlepszych .

 • adam_l27

  Oceniono 14 razy 10

  To był jedyny mądry pomysł. To co stworzono później to utopia, która skończy się źle.

 • totmes72

  Oceniono 28 razy 10

  gazeto - czemu nie można komentować tekstu o wywożeniu imigrantów z Austrii?
  Moze dlatego samego co niżej:
  niezalezna.pl/75671-gwalty-w-niemczech-nie-uwierzysz-co-martwi-unijnych-urzednikow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX