Safjan: Język debaty publicznej stracił kompletnie sens. Nie da się z konfliktu o Trybunał Konstytucyjny wyjść w sposób racjonalny

- Sędziów Trybunału Konstytucyjnego ustawiono w roli pachołków partyjnych - mówiła w TOK FM Janina Paradowska. Według obowiązującej w przestrzeni publicznej narracji są "albo opozycyjni, albo partyjni". A, jak zaznaczył prof. Marek Safjan, "w 30-letniej historii TK sędziowie potrafili oderwać się od swoich politycznych korzeni".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Język debaty publicznej w Polsce stracił kompletnie sens, ponieważ słowa tracą sens - stwierdził w Poranku Radia TOK FM prof. Marek Safjan. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazywał na to, że dyskusja na temat tego organu opiera się m.in. na przekonaniu, że to prof. Andrzej Rzepliński przygotował ustawę o TK i jest sprawcą zamieszania. - Mimo że było to wielokrotnie kwestionowane i udowadniano, że było zupełnie inaczej - podkreślił Safjan.

Również pogląd, że skład ciała jest zmonopolizowany przez jedną opcję polityczną jest, według prawnika, "kompletną nieprawdą". Jak przypominał, w kadencji 2006-2015 na 15 sędziów dziewięciu było "wybranych przez PiS albo ze znaczącym poparciem partii". - Jeżeli tego rodzaju narracja jest upowszechniana w mediach i przestrzeni publicznej, to nie możemy się spodziewać, że da się wyjść z tego konfliktu w sposób racjonalny - ocenił Safjan.

- Teraz już zawsze będzie, że sędziowie są albo opozycyjni, albo partyjni - powiedziała Janina Paradowska. - Ustawiono ich w roli pachołków, posyłanych do wykonania partyjnych zadań - dodała. - Zapomina się o tym, że TK zawsze składał się z osób wybieranych przez organ polityczny, jakim jest Sejm - podkreślił prof. Safjan. - Ale sędziowie cały czas dysponowali na tyle silnymi gwarancjami niezależności, że potrafili oderwać się od swoich politycznych korzeni - ocenił były prezes Trybunału.

Czy język polityków stracił sens?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (36)
Safjan: Język debaty publicznej stracił kompletnie sens. Nie da się z konfliktu o Trybunał Konstytucyjny wyjść w sposób racjonalny
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 22 razy 14

  Jedynym wyjściem z konfliktu o TK jest przestrzeganie konstytucji i uporczywe wykonywanie swoich obowiązków przez TK. Cała opozycja powinna non-stop drzeć ryja o natychmiastowe postawienie Dudy i Szydło przed Trybunałem Stanu. Ale jak widzę opozycja powoli przyzwyczaja się do istniejącego stanu....

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 76 razy 14

  "Nie da się z konfliktu o Trybunał Konstytucyjny wyjść w sposób racjonalny"

  No popatrz, popatrz - powtarzam to od dwóch miesięcy, będąc amatorem, a teraz i zawodowiec na to wpadł.
  Tak, kolego Safjan, albo zostanie wybrany nowy TK, albo nie będzie go wcale, jak obecnie.
  Tylko głąby z Gazetki i orły z PO tego jeszcze nie zakumali, bo to taka inna... elita.

 • getz54

  Oceniono 27 razy 11

  Wina za ten trwały juz podział Polski, za tą wszechogarniającą wrogośc i brak zaufania jaką przejawiają wobec siebie Polacy lezy wyłącznie po stronie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i jego hierarchów. Ci ludzie muszą zawsze miec jakiegoś wroga z którym cały czas walczą, oni bezustannie są na jakiejś wojnie z czymś lub kimś. To szczucie Polaków na Polaków, obojętne czy z Jasnej Góry, czy trybuny 1-majowej na Placu Defilad, czy z kościelnej ambony podczas świąt kościelnych, doprowadziłlo do tej zbiorowej nienawiści. Kościół katolicki wskazuje swoim ubogim, słabo wykształconym pochodzącym z biednych obszarów Polski wiernym, kto jest winien ich losowi. To hierarchowie kościelni za 30 srebrników, nowy złocony ornat czy błyszczący kielich z oczkiem magicznym, oddają hołdy dziękczynne takiemu Rydzykowi, wcześniej prałatowi Jankowskiemu. To do nich politycy składają zlecenia na wykończenie swoich konkurentów. To u Rydzyka widac szczęśliwe jak po prozacu gęby Kępy, Kaczyńskiego, Ziobry. To tam oni dostają instrukcje co robic zeby było gorzej. Jak sprowadzimy kościół katolicki do krucht i sal katechetycznych, nie pozwolimy mieszac się do programów szkolnych, świąt państwowych, zrównamy księzy wobec prawa z osobami świeckimi, zabronimy politycznej agitacji z ambon i szczucia na siebie ludzi, wszystko za około 20 lat wróci do normy. Kościół katolicki w Polsce zastąpił bowiem sobie Zyda liberałem i lewakiem, i wyruszył na wojnę jak za czasów świętej inkwizycji.

 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy 2

  Postmodernizm jest to bardzo modny kierunek ni to literacki ni to filozoficzny, zgodnie z którym wszystko jest względne. Wszystko zależy od kontekstu. Prawdziwe może być nieprawdziwe równocześnie. Opinia jest ważniejsza od dokonań i inne tego rodzaju przekonania anty-autorytarne w rozumieniu zwolenników (a jakże są tacy) tej antyideologii.

  Jeżeli po wykładzie na temat „Dwa razy dwa równa się cztery.” rzucane jest hasło: „To teraz poprosimy o dwa głosy z sali: Jeden za i jeden przeciw.” to właśnie mamy do czynienia z wysoce ambitnym przejawem postmodernizmu.

  W postmodernistycznym dyskursie liczy się ilość przekonanych, ilość lubiętojących obserwatorów. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów.

  Gdzieś w bardzo odległym tle tego bicia piany znajdują się prawdziwe fakty.

  Postmoderniści wykłócają się, czy widzą ciemność czy światełko w tunelu. Tymczasem oni stoją na torach, gdy PRAWDZIWA LOKOMOTYWA już NADJEŻDŻA !!!

 • bmmh

  Oceniono 1 raz 1

  Słowa polityków jak reklamy parabanków. Wszystko się da!

 • kromekatomek

  Oceniono 5 razy 1

  Jedyne sensowne rozwiązanie: Kandydatów do trybunału delegują uniwersyteckie wydziały prawa, z tego grona losowo sąd najwyższy wybiera 15 sędziów trybunału DOŻYWOTNIO, trybunał ustala regulamin działania, konsultując się np. z radą sądownictwa, ministrem sprawiedliwości, regulamin zatwierdza sąd najwyższy.

 • cozwami

  0

  PiS to syf,kila i mogila.Kurduple do Pigmejow!

 • michalawpis58

  0

  Oczywiście, to ta czarna mafia winna jest podzieleniu Polski i Polaków - to nie chrześcijanie, katolicy - to skandaliczna sekta zboczeńców i nieudaczników, która w polskim zaprzaństwie znalazła sobie cudowne miejsce dla przekrętów, a gnom tylko to wykorzystuje w symbiozie z rydzem i podobnymi oszustami.

 • cosimo

  0

  dr Goebbels też mówił, że z plutokratomi nie ma o czym gadać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX