"PiS powie o orzeczeniu Komisji Weneckiej, że nic złego się nie stało. A Komisja Europejska może podjąć kolejne kroki..."

- Istnieje ryzyko, że orzeczenie Komisji Weneckiej będzie bardzo enigmatyczne - stwierdziła Katarzyna Lubnauer w TOK FM. Posłanka Nowoczesnej oceniła, że PiS może w takim wypadku dać do zrozumienia, że "nic złego się nie stało". - Jeżeli zlekceważymy opinię KW, Komisja Europejska może podjąć kolejne kroki. A ostatni krok to pozbawienie Polski prawa głosu w Radzie Europejskiej - dodała.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Istnieje ryzyko, że orzeczenie Komisji Weneckiej będzie bardzo enigmatyczne - powiedziała Katarzyna Lubnauer. - A PiS przedstawi to tak, że nic złego się nie stało - dodała posłanka Nowoczesnej.

- Opinię KW, niewiążącą dla rządu, będziemy czytać w Polsce, ale będzie czytać ją też Komisja Europejska - zaznaczyła Lubnauer. Przypomniała, że Polska jest w trakcie procedury sprawdzania praworządności zarządzonej przez KE. - Jeżeli zlekceważymy tę opinię, KE może podjąć następne kroki. A ostatni z nich to pozbawienie Polski prawa głosu w Radzie Europejskiej - ostrzegła.

- To raczej niemożliwe, bo nie będzie jednomyślności - zauważyła Dominika Wielowieyska. Polityk przyznała, że mamy obietnicę zawetowania ewentualnej próby wyrzucenia Polski z Rady przez Węgry, również nasze kontakty z eurosceptyczną Wielką Brytanią są coraz lepsze. - Zapominamy tylko, że mamy inne interesy niż Brytyjczycy - powiedziała Lubnauer. - Oni nie chcą euro, nie ma ich też w Schengen - dodała.

Komisja Wenecka w Polsce

Wczoraj Komisja Wenecka zakończyła dwudniową wizytę w naszym kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprosiło jej przedstawicieli o opinię w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Jej projekt ma zostać przygotowany do 11 marca. Opinia nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji".

Więcej o wizycie KW w Polsce TUTAJ.

DOSTĘP PREMIUM