Wojewoda małopolski wstępnie szacuje koszty Światowych Dni Młodzieży. Ile zapłaci za nie budżet państwa [KWOTY]

Na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży z budżetu państwa zapłacimy minimum 170 mln zł. Tak wynika między innymi z projektu tzw. specustawy o organizacji wizyty papieża Franciszka w Krakowie. Całkowity koszt wydarzenia może przekroczyć 400 mln zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Najdroższe będzie zabezpieczenie imprezy. - 100 mln zł z budżetu państwa pójdzie na bezpieczeństwo, czyli zakup sprzętu, wyposażenie policji, straży pożarnej i innych służb. 28 mln na służbę zdrowia - chodzi o zakup karetek i sprzętu medycznego. 15 mln z kolei zostanie w rezerwie - wylicza wojewoda małopolski Józef Pilch.

Miliony na transmisje telewizyjne

Sporo pójdzie też na obsługę imprezy - PAP i TVP - dostaną łącznie 18 mln zł: za współpracę z biurem prasowym Światowych Dni Młodzieży i transmisje telewizyjne.

Kolejnych 11 mln to rezerwa celowa, m.in. na wynagrodzenie dla służb mundurowych za pracę w godzinach nadliczbowych. W sumie chodzi o około 170 mln zł. Ostatnia, czterodniowa wizyta papieża Benedykta w Polsce w 2006 roku kosztowała rząd 24 mln.

Dzięki specustawie pieniądze mogą też dostać samorządy. - Najważniejszy jest dla nas zapis o tym, że budżet państwa może dofinansowywać zadania własne gmin. Ważne, że napisano, jakie to są zadania - mówi rzecznik Prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek. W budżecie Krakowa na wydatki celowe związane z ŚDM zaplanowano 28 mln. - Przede wszystkim na sprzątanie miasta, rozstawienie toalet, przygotowanie organizacji ruchu, parkingów. Liczymy, że chociaż częściowo te wydatki zostaną zrefundowane przez budżet państwa - mówi w rozmowie z TOK FM.

Na pieniądze z budżetu liczą też mniejsze gminy: Wieliczka, w której większość pielgrzymów będzie mieszkać czy Wadowice, które szykują się na najazd turystów zainteresowanych miastem rodzinnym Jana Pawła II.

Czy i ile pieniędzy dostaną samorządy? Tego na razie nie wiadomo. Czy pieniądze będą pochodzić z rezerwy wojewody, czy będą to ekstra środki z budżetu - na te pytania od tygodni w Urzędzie Wojewódzkim nikt nie chce odpowiedzieć. - Po 15 marca będą dokładne, pełne informacje finansowe. Jeszcze trwają rozmowy, jeszcze dociskamy pasa, musimy to spiąć - mówi wojewoda małopolski.

A za co zapłaci strona kościelna?

Wydatki finansowane z budżetu to nie koniec. Koszty nie obejmują organizacji samych spotkań z papieżem, zakwaterowania i transportu pielgrzymów. Za to ma zapłacić Kościół, czyli komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży. Wojewoda pytany o koszty, które poniesie strona kościelna odpowiada wprost: My nie wnikamy, to są ich pieniądze. Oni nie liczą mnie, ja nie liczę im Komitet Światowych Dni Młodzieży na razie nie ma listy dokładnych wydatków. Organizatorzy podkreślają, że nie są w stanie oszacować ile pieniędzy będą potrzebowali i ile funduszy uzyskają ze składek pielgrzymów, ponieważ rejestracja na ŚDM będzie trwała do ostatniej chwili. - Opieramy się tylko na kwotach, które padały w Madrycie, czyli na Światowych Dniach Młodzieży w 2011 roku. Tam koszty, które poniósł komitet organizacyjny oszacowano na ok. 50 milionów euro (czyli ok. 220 mln zł - red.) - mówi Ewa Korbut z komitetu organizacyjnego ŚDM w Krakowie. Pieniądze mają pochodzić ze składek wiernych na tacę, wykupu pakietów pielgrzyma i darowizn.

Koszt całej imprezy można ostrożnie szacować na 400 milionów złotych. Prawie połowę wydatków musi ponieść państwo z tytułu zabezpieczania imprezy o międzynarodowej randze. Wydatków z budżetu może być więcej, bo strona kościelna ubiega się też o dofinansowania do organizacji niektórych wydarzeń w ramach ŚDM. - My będziemy na pewno pokrywać koszty wszystkich imprez religijnych, wydarzeń centralnych, a tych jest pięć. Odpowiadamy też za przygotowanie terenów, a także we współpracy z miastem i państwem organizujemy wydarzenia festiwalu młodych i katechezy - wymienia Korbut.

- Tu także staramy się o różnorakie dofinansowania ze strony państwa, miasta i regionu. Wiele imprez jest współfinansowanych. Nie da się rozgraniczyć do końca: dotąd komitet organizacyjny, odtąd miasto, to ciągła współpraca. Organizujemy wydarzenie, przede wszystkim o charakterze religijnym, ale łączy ono także promocję miasta, regionu i państwa. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca.

 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (47)
Wojewoda małopolski wstępnie szacuje koszty Światowych Dni Młodzieży. Ile zapłaci za nie budżet państwa [KWOTY]
Zaloguj się
 • chytrus.krolem

  Oceniono 25 razy 21

  Podczas ŚDM zawsze w każdym z miast goszczących znacznie wzrastała sprzedaż prezerwatyw. Może z VATu się zwróci?

 • pn-ski

  Oceniono 18 razy 18

  W Krakowie panuje smog, poza tym ktoś klocka postawił na wawelu, wiec lepiej imprezę przenieść do Torunia. Tam maja ponoć jacuzzi na 5000 osób podgrzewane geotermalnie przez zespól szatanów ojca dobrodzieja.

 • piszeconiemysle

  Oceniono 19 razy 15

  Czy Andrzejek Duda którego targetem są fanki Justina Biebera, młodsze od własnej córki, już objął patronatem to cenne i drogie nie tylko sercu księdza Gila wydarzenie :-)

 • kap_jeden

  Oceniono 17 razy 13

  -"W budżecie Krakowa na wydatki celowe związane z ŚDM zaplanowano 28 mln. - Przede wszystkim na sprzątanie miasta, rozstawienie toalet, przygotowanie organizacji ruchu, parkingów. Liczymy, że chociaż częściowo te wydatki zostaną zrefundowane przez budżet państwa - mówi w rozmowie z TOK FM."-

  założymy sie ze sie przeliczycie?

 • reakcja.poganska

  Oceniono 15 razy 13

  Straty materialne łatwo policzyć, strat duchowych i wizerunkowych jakich dozna Polska już trudniej.

 • pn-ski

  Oceniono 11 razy 11

  Dni Młodzieży pozytywnie wpłyną na demografie obumierającego polskiego Narodu, wyliczam, ze urodzi sie nam milion róznych popapranców, 5000+ małych katolickich księżyków, 100+ biskupiątek, 50 terlików i ze dwa kapciowiątka (to niepewne).

  Precz z in vitro, pijemy z gwinta!

 • Oceniono 10 razy 10

  Nie ważne, że od sierpnia braknie na emerytury dla dziadków, ważne, że sobie w lipcu zobaczą papieża na żywo.... żyć nie umierać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX