Minuta o tym, czym jest feminizm. Lepsze niż tulipan. Obejrzyj dla siebie i kobiet dookoła Ciebie z okazji 8 marca [WIDEO]

Na słowo "feministka" cierpnie Ci skóra? Niepotrzebnie. Z okazji Dnia Kobiet zachęcamy do obejrzenia tego filmiku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Być feministką, czyli kim? I czym jest feminizm? - na to pytanie w minutowym spocie próbują odpowiedzieć jego autorzy. "Mamy głos" to start-up, który chce zmieniać świat i działa "dla dziewczyn".

Kim więc są feministki? "To są te panie, co sobie skracały spódnice i rzucały biustonosze", "Chcą na równi z nami nosić pianina na dziesiąte piętro" czy "Feministki to nie ludzie" - to częste określenia.

- Feminizm często postrzegany jest jako walka kobiet, wyższość nad mężczyznami, krzyk, złość i palenie staników. Większość feministek dąży do równego traktowania ludzi niezależnie od ich płci. Zależy nam na tym, żebyś na lekcjach historii uczyła się również o kobietach i żeby potraktowano Cię poważnie, kiedy mówisz, że jesteś ofiarą przemocy. Równość i szacunek - to dla nas ważne - słyszymy w spocie "Mam głos".

Proste?

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (42)
Minuta o tym, czym jest feminizm. Lepsze niż tulipan. Obejrzyj dla siebie i kobiet dookoła Ciebie z okazji 8 marca [WIDEO]
Zaloguj się
 • marmaj

  Oceniono 6 razy 2

  Jestem wdzieczna wszystkim dzielnym kobietom, w tym feministkom, dzieki ktorym moge sie uczyc, mam prace, prawa wyborcze, itp. itd. Jak pomysle, jak zyly kobiety jeszcze 100 lat temu, to ciesze sie, ze zyje teraz. A dla wszystkich krytykow. ROWNY NIE ZNACZY TAKI SAM. Chce rownosci wobec prawa, w pracy i placy, w domu. Ale to nie znaczy ze chce byc TAKA SAMA jak mezczyzna. Chce byc soba:) Skad pomysl, ze rownosc oznacza identycznosc????

 • aaron.goldstein

  Oceniono 7 razy 1

  W najbardziej postepowych krajach Europy Zachodniej indywidualne gospodarstwa domowe stanowią 50-60% całości. Polskim feministkom życzę z całego serca, aby w Polsce takie gospodarstwa stanowiły co najmniej 90%. Życzę tez, aby 100% meżczyzn była homoseksualna. Bo miłość homoseksualana jest jedynie prawdziwa, czytsta i piekna.

 • kasia kasia

  Oceniono 5 razy 1

  A ja lubie dostawac tulipany 8 marca. Jestem za prawem kobiet do samorealozacji, posiadaniem takich sam praw obywatelskich co mezczyzni, ale nie widze nic zlego w byciu kobieta - noszeniu spodnic, dostawania kwiatow i uprzejmemu przepuszczeniu w drzwiach. Za te mile gesty chetnie odwdziecze sie mezczyznom przyniesionym do pracy ciastem.
  Tak, podzial obowiazkow - super, rowne prace -super, ale super jest tez fakt, ze mezczyzni i kobiety jednak roznia sie od siebie. My pewnych prac, choc bysmy sie skichaly, nie wykonamy, bo po prostu mamyinna budowe ciala, a mezczyzni sa slabsi w innych kwestiach. I to fajne, ze sie dopelniamy. A to wieczne wymachiwanie kijem, jestesmy takie same jak mezczyzni, tp troche tez sie mija z celem. Wazne, zebysmy sie po prostu na wzajem szanowali.

 • maura4

  Oceniono 5 razy 1

  A mnie kojarzy się z czymś dobrym. Od wczesnych lat interesowałam się historią nie tą szkolną. Oglądałam filmy na kanałach tematycznych i szybko dotarło do mnie jak podrzędna była sytuacja kobiet.
  Kiedy porównuję swoje życie do życia swoich prababek, to bardzo cieszy mnie, że żyję teraz. To dzięki kobietom- feministkom, które niezłomnie walczyły o nasze prawa.Tytuł filmu -Niezłomne- jest jak najbardziej odpowiedni.

 • kapitan_siekacz

  0

  A czy feministki upomniały się o kobiety sprzedawane na targach niewolników przez ISIS? Nie słyszałem.

 • wasserski

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

  Wersja, jakoby miało ono upamiętniać odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć 126 z nich zamkniętych tam przez właściciela nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Prawdopodobnie doszło do pomieszania faktów, gdyż 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy". Do pożaru natomiast doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn), z czego w większości ofiarami były żydowskie i włoskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat. Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku, w tym na zewnętrzne klatki schodowe - powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. W konsekwencji dwaj właściciele stanęli przed sądem oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wydarzenie to przyczyniło się do powstania kilku komitetów i stowarzyszeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy.

 • jan_r_k

  0

  Kurcze, to dlaczego zgodnie z polityczną poprawnościa mamy szanować wyznawców Mahometa? Oni kobiety traktują gorzej, niż my perliczki.

 • wiewiooor

  Oceniono 3 razy -1

  Feministka nie wygląda jak na tym różowym rysunku, tylko jak na zdjęciu pod artykułem pierwszym z lewej strony z napisem "Otyłość brzuszna stosuj tylko jedną zasadę" :)

 • pawelek332

  Oceniono 9 razy -1

  feminizm=brak kobiecosci =przywileje =parytety dla uposledzonych niepotrafiacych nic poza darciem geby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX