Jak sprawa TK wpłynie postrzeganie Polski za granicą? Kowal: Źle. Skutki będą długofalowe

- Owoce tego sporu będziemy zbierać jeszcze przez lata - ostrzegał wws. TK w ?Poranku Radia TOK FM? były europoseł i były wiceszef MSZ Paweł Kowal. Jak mówił, skutki dotyczące decyzji KE ws. Polski sa nie do przewidzenia.
Jak ziignorowanie opinii Komisji Wenecjiej ws. Trybunału Konstytucyjnego i niepublikowanie jego orzeczenia wpłynie na sytuację międzynarodową Polski? - Źle. Będziemy jego owoce zbierać jeszcze przez lata. Jakkolwiek by się to nie skończyło i czyje będzie na wierzchu, to skutki już są poważne i odpowiedzialność jest zawsze większa po stronie rządu. Praktyczne będą takie, że trudno je będzie nazwać jednym zdaniem w radio. Np. w relacji z Komisją Europejską, która zapożyczy sobie całość rekomendacji z Komisji Weneckiej. Nie będziemy w stanie ocenić, które decyzje będą wywołane brakiem szacunku dla rekomendacji Komisji Weneckiej mówił w "Poranku Radia TOK FM" Kowal.

Jak tłumaczył, o wielu sprawach na forum europejskim decyduje się uznaniowo: - I to uznanie nagle może być negatywne z punktu widzenia interesów Polski. Będą sprawy dotyczące rybołóstwa, rolnictwa, górnictwa... Nawet nie będziemy wiedzieć, że te kwestie są ściśle powiązane ze zmianą podejścia do Polski.

- To się musi zakończyć kompromisem politycznym zawierającym ustępstwa każdej ze stron. Musi mieć wpisane pewne elementy respektu dla starej konstytucji i możliwości jej zmiany - stwierdził.

Kowal skomentował też ostatnie wypowiedzi Antoniego Macierewicza ws. Smoleńska - szef MON uparcie podważa ustalenia profesjonalnych śledczych i promuje spiskowe teorie nt. katastrofy na spotkaniach z wyborcami PiS w i TVP Info. Stwierdził m.in. że katastrofa smoleńska to akt terroru ze strony Rosji.- Mówi to, co mówi - mówił to samo, co wtedy, gdy był posłem. Jeśli takie rzeczy mówi urzędujący minister - zauważył niewzruszony Kowal. - Reakcja strony rosyjskiej była ciekawa. Zwłaszcza, że jakby rozebrać logicznie tę wypowiedź, to była dość kuriozalne - dodał, przypominając, że zgodnie z definicją terroryzmu terrorystami nie mogą być państwa.

- Reakcja strony ros. była zaskakująco nerwowa, bo Rosjanie widza, że podżeganie dziś konfliktu w Polsce jest na ich korzyść. Im Polska jest słabsza, tym słabsza UE - zauważył.

Kowal, który należał do PiS-u i blisko współpracował z Lechem Kaczyńskim, popiera budowę kolejnych pomników ofiar katastrofy: - Nie wiem, nic o tym, jak będą wyglądały. Zawsze uważałem, że pomniki powinny powstać i wiem, że będą budzić jakieś dyskusje społeczne. Ale nie mogą powstać na takim totalnym konflikcie społecznym. Budowę pomnika ofiar i prezydenta musi otaczać atmosfera godna urzędu - ocenił, zaznaczając jednak, że wg niego pomniki "powinny stanąć na jednej z głównych ulic miasta".

- Czasem niechęci się nie uniknie. Mój pogląd nt. pochówku na Wawelu także się nie zmienił. Jestem absolutnie przekonany, że prezydent ginący na służbie powinien być chowany w najgodniejszym miejscu - powiedział.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Jak sprawa TK wpłynie postrzeganie Polski za granicą? Kowal: Źle. Skutki będą długofalowe
Zaloguj się
 • piszeconiemysle

  Oceniono 17 razy 15

  PiS to bolszewicy których mentalność wywodzi się ze stalinowskich willi :-)

 • octopus_buster

  Oceniono 15 razy 13

  Towarzyszu Kowal, tu nie jest potrzebny kompromis. Prawo jest jasne - chcesz zmienić konstytucję, to sobie zbierz większość konstytucyjną i zmieniaj. Ale przecież tutaj nie ten przypadek. Tutaj łamie się prawo po to, żeby wymusić utworzenie większości konstytucyjnej. A to już nie jest zwyczajne przestępstwo, lecz zbrodnia stanu.

 • Józef Paczenko

  Oceniono 13 razy 11

  Ludzie, to nie jest spór, bo nikt się z nikim nie spiera. Trybunał orzekł, wyrok należy opublikować i podporządkować się mu. Mówienie o jakimkolwiek sporze jest przeciąganiem liny i próbą wciągnięcia opozycji w odpowiedzialność za to, co partia rządząca wyczynia.

 • calun_torunski

  Oceniono 8 razy 6

  prezydenty ginący 'na służbie' partii powinien być pochowany w siedzibie tej partii

 • ciemnyluddd

  Oceniono 6 razy 4

  To chyba nie przypadek że Kowal nie dał się w to wszystko...w k r ę c i ć...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy -4

  Mi też się reakcja Rosjan na wypowiedź Macierewicza bardzo podobała. A zwłaszcza to, jak tego samego dnia wieczorem w trybie pilnym zaczęli się z Syrii ewakuować.

  No wręcz pięknie wieją z podkulonym ogonem.

 • Black Swan

  Oceniono 17 razy -15

  konstytucja to martwy w 3 erpe dokument niczym tow. Kiszczak... Ozywa tylko i wyłącznie wtedy gdy interesy elit wolności sa zagrożone i do obrony tych interesów elity mają ten TK...
  Wielokrotnie nam to udowodnili swoim orzecznictwem..

  Tylko co głupsze jednostki w społeczeństwie sa w stanie zaangażować się w obronę koryta dotychczasowych zarządców 3 erpe i to widać podczas tych waszych marszy... W samej Warszawie mieszka ponad 100 tysięcy urzędników więc gdyby oni poważnie traktowali te wasze czerskie pierdy o kaczych zamachach to wraz z rodzinami spokojnie stworzyliby ćwierć milionowy tłum i skoro im się tego nie chce to oznacza to, że wam nie wierzą... A skoro beneficjenci 3 erpe wam nie wierzą to dlaczego niby mieliby to zrobić ci którzy do tej pory robili w tym kraju za zwierzynę łowną dla waszych elit? Przeciwko własnym interesom powinni protestować? Przypominam, że wasze czerskie interesy nie sa tożsame z interesami polskiego podatnika w wręcz przeciwnie; sa one przeciwstawne naszym partykularnym...

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 20 razy -16

  Kowal to typ ktory nie ma pojecia jak postrzegana jest PL poza granicami...
  Tylko w tok fm:
  PL nikogo nie interesuje dzis w EU czy na swiecie :)
  Tak wygladaja fakty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX