"Populistom w Polsce łatwiej przejąć władzę. Straszą demonami. Kiedyś to byli geje, dziś uchodźcy"

- Co zrobił Tusk czy Miller, żeby nauczyć społeczeństwo szacunku dla różnorodności? - pytał w TOK FM Robert Biedroń. - Zawsze mówili "szkoda czasu, nie przeszkadzajcie nam" - przypominał. - A my wcześniej czy później będziemy skonfrontowani z wielokulturowością...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Czy społeczeństwo obywatelskie da się budować odgórnym dekretem? - pytał w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko. - Państwo powinno tworzyć do tego możliwości, warunki - mówił Robert Biedroń.

Jako przykład podawał kwestię uchodźców. - Obudziły się demony, pewna część klasy politycznej mówi "Jezu, co się dzieje, jak tak można mówić na uchodźców, jak oni są traktowani, w ogóle nie ma zrozumienia" - stwierdził. Dodał, że sam też to mówi. - Tylko hola, hola! Co my zrobiliśmy, żeby pokazać społeczeństwu, że wcześniej czy później będziemy skonfrontowani z wielokulturowością, która w Europie jest oczywistością? - pytał.

"Skąd społeczeństwo ma to rozumieć?"

Prezydent Słupska narzekał, że państwo nie edukuje obywateli. - Ja to muszę robić sam - mówił, dodając, że sam zapraszał do szkół uchodźców z Syrii, by porozmawiali z uczniami. - To nie jest rola samorządów, my tylko organizujemy system oświaty. To jest rola państwa, by inwestowało w społeczeństwo, uczyło praw człowieka itd. - zaznaczył Biedroń.

Według polityka "społeczeństwo tego nie rozumie, bo skąd ma rozumieć?". - Co zrobił Tusk czy Miller, żeby nauczyć ich szacunku dla różnorodności? - pytał, krytykując ich za "budowę stadionów, a nie społeczeństwa obywatelskiego".

- Dziś płacą za to cenę. Dlatego tak łatwo jest politykom populistycznym przejmować władzę. Można demonami omamić społeczeństwo, nastraszyć, znaleźć kozła ofiarnego - tłumaczył Biedroń. Samorządowiec przypominał, że kozłem ofiarnym kiedyś byli geje, dziś to często "uchodźcy, ludzie ze skazą genetyczną, gorszy sort". - Łatwo spolaryzować społeczeństwo, dlatego że w nie nie zainwestowaliśmy - podsumował Biedroń.

Cała rozmowa:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
"Populistom w Polsce łatwiej przejąć władzę. Straszą demonami. Kiedyś to byli geje, dziś uchodźcy"
Zaloguj się
 • opt

  Oceniono 6 razy 6

  Ma rację - dochodzenie do władzy na straszeniu czymkolwiek i obiecankach bez pokrycia jest populizmem. A teraz już normalka: przejmowanie stołków, bonusów z nimi związanych a społeczeństwu igrzyska i 3 złotową waloryzację emerytur.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko bez przesady... Przecież już od 8 lat sztandarowym...s t r a s z y d ł em PIS-u jest "tusk"... Samo zło w krystalicznie czystej postaci...Które rozprzestrzeniło się na całą Unię... I które ewidentnie będzie winne że nie będzie obiecanych przez Partię i Prezesa ...Gruszek na wierzbie...

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 7 razy 3

  Q.. chyba jedyna osoba w Polsce rozumie co to jest spoleczestwo, wladza, rzad.. i jak to ugryz.

 • miw.d

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Biedroń ma rację! Tyle, że brak edukacji sięga samych początków ZMIANY USTROJOWEJ.
  Nikt z "Solidarności", decydentów, polityków niczego SUWERENOWI nie tłumaczył, nikt z SUWERENEM nie rozmawiał! NIKT! Jeden Kuroń raz z telewizora powiedział mi w roku 1990,
  że "JESZCZE PÓŁ ROKU!!! PÓŁ ROKU!!! proszę państwa i BĘDZIE LEPIEJ!" Uwierzyłam.
  I to był początek i koniec WSZELKIEJ EDUKACJI I WSZELKICH ROZMÓW ZE SPOŁECZEŃSTWEM! Arogancja kolejnych władz polegała na tym, że skoro jest 10 milionów członków "Solidarności", Wałęsa, Balcerowicz, Michnik, Kuroń itp. itd. to WSZYSTKO JASNE,
  ludzie wiedzą, o co chodzi! No i mamy zlekceważonych PGR-owców, wywalonych na bruk
  stoczniowców, porzucone MOHERY, którymi zajął się niejaki Rydzyk i tak dalej i tak dalej.
  W szkole religia, zamiast ETYKI, ALBO CHOĆBY OBOK, NO TO O CO CHODZI???
  Ktoś się dziwi, że pis u władzy? że Suweren boi się nowego, innego, obcego??? Może ktoś
  pamięta, o co szło "Solidarności" u zarania jej początków? Nie o 200 zł podwyżki? a czym się skończyło??? Żądanie podwyżki wynagrodzenia, czy obniżki ceny kiełbasy to sprawa jasna, ale zmiana USTROJOWA JUŻ NIEKONIECZNIE! Pamiętam pierwsze posiedzenia Sejmu poświęcone pazurkom Orła, furażerkom, mundurom! TO BYŁY ISTOTNE PROBLEMY SPOŁECZEŃSTWA. Nie bezrobocie, nie upadające zakłady pracy - pazurki orła to był PROBLEM! Jeszcze raz zapytam, gdzie byli ci, którzy powinni byli EDUKOWAĆ SPOŁECZEŃSTWO, mówić, tłumaczyć, rozwiewać wątpliwości,
  przekonywać, a NIE ZOSTAWIĆ NA PASTWĘ LOSU WSZYSTKICH, KTÓRZY NIE BYLI np. ZAJĘTĄ WŁASNYMI KARIERAMI UNIĄ WOLNOŚCI, wpatrzoną w nią SLD, czy pazernym PSL-em!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 8 razy 0

  "Populistom w Polsce łatwiej przejąć władzę. Straszą demonami. Kiedyś to byli geje, dziś uchodźcy"
  A przez 8 lat rządzili letnią wodą strasząc PiSem, tyle że pan Biedroń tej prawdy nie dostrzegł. Pomroczność jasna?

 • westgreg

  Oceniono 1 raz -1

  Założenie, że rząd odgórnie zbuduje społeczeństwo obywatelskie jest nieprzeciętnie naiwne.

 • 68jacekw

  Oceniono 9 razy -1

  Nie widzę problemu,zeby Słupsk został sztandarowym pomysłem na przyjęcie uchodźców.Niech Pan Prezydent Biedroń znajdzie mieszkania,pracę dla nich i finansuje "ulepszanie kulturowe".Za ten wysiłek czeka go kolejna kadencja wygrana w 1-wszej rundzie wyborów.

 • solussolius

  Oceniono 7 razy -1

  A co zrobił Tusk lub Miller, by Polacy zarabiali tyle, by nie uciekali z Polski? Nic. Gadanie o różnorodnościach to ściema Wielu nie może nigdzie znaleźć legalnej pracy, ewentualnie pracy dającej porządne wynagrodzenie, za to może, a nawet powinno wychwalać pedałowanie pod niebiosa. Wychwalanie pedałowania służy do zamydlania problemu związanego z rachityczną gospodarką i chorym systemem finansowym, w którym pierwsze i ostatnie słowo wygłaszają ludobójcy bankowi. Nie należy mówić o własności, o niezależności finansowej, bo lepiej flekować tutejszych potwornym pedałowaniem i równie chorą na mózg wielokulturowością.

 • 66kropek

  Oceniono 6 razy -2

  Naprawdę nie przypominam sobie, żeby ktoś mnie straszyła gejami.. Nie przyłączam się do propozycji otwarcia Słupska dla uchodźców. Mieszkańcy tego miasta nic złego mi nie zrobili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX