Meller o sporze w TK: Jestem jak głupi elektorat, gubię się w szczegółach

- Ja i większość obywateli wydajemy opinię na podstawie instynktów politycznych bądź tego, komu zaufam - mówił Marcin Meller w Poranku Radia TOK FM. - Bardziej ufam prof. Zollowi niż prok. Piotrowiczowi - dodał publicysta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Kapitalne w tej dyskusji jest to, że mamy próbkę tego, co się dzieje w kraju - mówił na antenie Radia TOK FM Marcin Meller. Nawiązał do sporu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i reakcji na niego. - Ja jestem jak ten głupi elektorat i jako nie prawnik z wykształcenia gubię się w szczegółach, słuchając tego w mediach - powiedział.

- Na koniec wydaje mi się, że ja i większość obywateli wydajemy opinię na podstawie instynktów politycznych bądź tego, komu zaufamy. Ja bardziej ufam prof. Zollowi niż prok. Piotrowiczowi, w związku z czym przychylam się do stanowiska dzisiejszej opozycji i TK - zakończył.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (152)
Meller o sporze w TK: Jestem jak głupi elektorat, gubię się w szczegółach
Zaloguj się
 • boofetowy

  Oceniono 36 razy 34

  Mądrego to i przyjemnie posłuchać. Ja w kwestii szczepienia dzieci na przykład konsultuję się z lekarzem, a nie słucham rapera z Kielc.

 • mirek76pl

  Oceniono 38 razy 28

  Meller ma prawo sie gubic, bo jest jedynie celebryta, ktorego przyjemnie slucha sie podczas sniadania. Ale wyjasnienie o co chodzi z Trybunalem jest prostsze niz sie panu Mellerowi wydaje:
  1. Wiekszosc sejmowa niezbedna do zmiany Konstytucji RP wynosi 66%. PiS ma 50,5%
  2. Trybunal Konstytucyjny to cialo kontrolne, badajace czy ustawy uchwalane przez Sejm sa zgodne z Konstytucja.
  3. PiS nie mogac zmienic Konstytucji postanowil wylaczyc cialo kontrolne. Jak nie ma kto kontrolowac, czy ustawa jest zgodna z Konstytucja, to nie trzeba przeciez zmieniac Konstytucji. W ten sposob PiS majac 50,5% w Sejmie moze rzadzic tak, jakby caly Sejm byl jego.
  4. PiS nie ma mandatu spolecznego do zmiany prawa, rzadzi wiec bezprawie.
  5. Nie respektujac prawomocnego wyroku TK, PiS narusza zapisana w Konstytucji zasade trojpodzialu wladzy, a to oznacza odejscie od doktryny demokratycznego panstwa prawa.
  6. Uziemiajac Trybunal, czyli najwyzszy sad w panstwie, PiS bardzo nadszarpnal zaufanie obywateli oraz inwestorow zagranicznych do polskiego ladu prawnego. Na dluzsza mete wzrost ryzyka prawnego w danym kraju nie jest dla tego kraju dobry, oznacza bowiem obnizona wiarygodnosc i gorszy klimat do nowych inwestycji.
  7. Gospodarka bardzo wolno reaguje na awanturnictwo polityczne, ale skutki na pewno beda odczuwalne (np. Amerykanie skutki bardzo drogiej wojny w iraku odczuli dopiero w 2008, czyli po 7 latach, ale jednak je odczuli).

 • sailor2016

  Oceniono 25 razy 21

  Na pewno część obywateli jest zagubiona ale nie trzeba geniusza żeby nawet bez wiedzy prawniczej domyśleć się o co tu chodzi. Pan Jarosław K. rozpętał wojnę z TK bo chce łamać Konstytucję, TK w takim kształcie jak jest teraz na to mu nie pozwoli. Pokazało to ostatnie głosowanie. Jeżeli Jarosław K. miałby dobrą wolę to nie robił by takiej rozpierduchy tylko zapoczątkował by reformy, które uwolniły by TK od polityków i polityki w maksymalny sposób np powoływanie sędziów 2/3 głosów. Jednak tu nie chodzi o naprawę TK, a o jego całkowite opanowanie i podporządkowanie tak jak TVP i inne instytucje.

 • cool_matt

  Oceniono 16 razy 16

  Ten pan udaje glupiego ? Tylko po co ? Co tu jest do rozumienia ? Piss lamie prawo ! Jakby uchwali ustawe ze TK musi orzekac na biegunie polnocnym raz na 50 lat to TK musialby sie stosowac do tej ustawy ? I wg niej orzekac ????

 • antykaczysta40

  Oceniono 22 razy 16

  I o to im chodzi, żeby społeczeństwo machnęło ręką i powiedziało leje na to, bo już nic nie kumam. Tylko Zachód nie machnie ręką. Zachód nie dostanie 500+ :(

 • elrobertos

  Oceniono 19 razy 15

  Tu nie trzeba panie redaktorze mieć nie wiadomo jak dużego dorobku prawniczego. Wystarczy przeczytać konstytucję ze zrozumieniem i od razu widać, że PiS ja łamie.

 • augenthaler

  Oceniono 23 razy 15

  Ale poza instynktem, jest też tzw. zdrowy rozum. To nie tylko profesor Zoll, TK, polskie instytucje prawnicze, inne autorytety prawa, ale także Komisja Wenecka i to co byśmy nazwali "standardami". Gdy wszyscy naokoło mówią PiS-owi, że jest pijany, to co PiS powinien zrobić?

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 14 razy 12

  Wie pan, panie Meller to nie jest takie trudne. Wystarczy poczytać Konstytucję, akty prawne odnoszące się do sytuacji. Średnio wykształcony człowiek w miarę to zrozumie. No, ale trzeba czytać, co jak wiemy jest problemem w tym kraju i to grubym.

 • opt

  Oceniono 14 razy 12

  Przeczytał wyrok, uzasadnienie i zdania odrębne. Przychylam się do wyroku Trybunału i oddaję wyrazy szacunku dla sędziów wnoszących zdania odrębne, bowiem uznali ,że to posiedzenie a nie prywatne zgromadzenie, wnieśli swój głos dobrze umotywowany, a jedno co mi nie przypada do gustu , to to że chcą naprawiać ustawę ustawą , do której są wątpliwości dot konstytucyjności, to tak jakby chcieć naprawiać popsuty młotek właśnie przy użyciu tego popsutego młotka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX