Ks. Boniecki: Czekam na głos Episkopatu ws. ustrojowych przemian. Modlę się o...

- Wierzę w Kościół ponadpartyjny. Mam nadzieję, że będzie to głos na tyle silny i klarowny, iż wpłynie na bieg wydarzeń i modlę się, żeby się rozległ w porę i powstrzymał pogłębiający się z dnia na dzień podział naszego społeczeństwa - pisze w ?Tygodniku Powszechnym? ks. Adam Boniecki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Czekam na głos Episkopatu w sprawie dokonujących się w Polsce ustrojowych przemian. Wierzę w Kościół ponadpartyjny, który, potrafi iść przeciw prądowi. Mam nadzieję, że będzie to głos na tyle silny i klarowny, iż wpłynie na bieg wydarzeń i modlę się, żeby się rozległ w porę i powstrzymał pogłębiający się z dnia na dzień podział naszego społeczeństwa - pisze ks. Adam Boniecki w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego".

Ks. Boniecki, podobnie jak wielu komentatorów zastanawia się, czemu Episkopat milczy ws. sportu o TK i narastających podziałów. - Czyżby zostało wysłuchane powracające wołanie, by Kościół nie ingerował w życie polityczne? Nie sądzę. Episkopat wielokrotnie stwierdzał, że się poczuwa do obowiązku zabierania głosu w sprawach publicznych, by ukazywać je, oceniać i komentować w perspektywie Ewangelii - pisze ks. Boniecki.

Jego zdaniem szary człowiek czuje się w sporze o TK zagubiony. - Czy można dziwić się, że w tym zamęcie wobec milczenia biskupów zaczyna wątpić w siłę katolickiej nauki społecznej? Bo wygląda na to, że w zderzeniu z konkretnym dylematem ta nauka nie ma nic do powiedzenia - pisze duchowny.

Ta milcząca nieobecność - jego zdaniem - pozwala na coraz większe podziały zwłaszcza, że większość osób nie posiadając wiedzy porusza się na oślep i działa pod wpływem emocji.

- Milczenie tłumaczy się tym, że w swej większości Episkopat jest propisowski i że po rządach liberalnej PO, z którą miał wciąż kłopoty, tocząc spory, a to o Fundusz Kościelny, a to o in vitro, gender itd., trudno mu stawać przeciw partii, której prezes publicznie oświadcza, że "nie może być Polski bez Kościoła" - pisze ks. Boniecki.

Cały komentarz w najnowszym "TP">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (61)
Ks. Boniecki: Czekam na głos Episkopatu ws. ustrojowych przemian. Modlę się o...
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 18 razy 18

  Adaś, nie wygłupiaj się, przecież wiesz, że dla KK liczy się tylko własny interes. Dlatego są od zawsze za, a nawet przeciw. Dlatego mają wtyki wszędzie i z każdym trzymają jakiś rodzaj sztamy. Dlatego zawsze wygrywają i zawsze zgarniają całą pulę. Jedynym prawdziwie propolskim politykiem był Palikot, otwarcie występujący wobec watykańskiego okupanta.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 19 razy 17

  Na razie Kościół teź uczestnicy w Podziale Łupów Z Dobrej Zmiany.. Dlatego Ksiądz Boniecki chyba będzie musiał ..d ł u g o ... poczekać... Ale nadziei nie powinien tracić... Kaźda kasa przecieź kiedyś się kończy... Rydzyk nie tracił przecieź nadziei i teź .. d o c z e k a l...

 • 10robo10

  Oceniono 11 razy 11

  Zupełnie zrozumiała postawę x. Bonieckiego. Dba o swój dorobek czyli o wszystko co związane jest z Kościołem Katolickim. PiS jest organizacją przestępczą. Po upadku tego rządu, KK zostanie pociągnięty do odpowiedzialności jak volksdeutsche po wojnie. Nie będzie już wyrozumiałej PO. Kościół dozna degradacji: straci religie w szkołach, pensje dla katechetów, dofinansowanie i przywileje itd.
  Przeciwnicy KK liczą na to, że x. Boniecki zostanie przez swoje środowisko olany i wyśmiany.

 • he219uhu

  Oceniono 13 razy 11

  Lepiej niech milczą niż mieliby mruczeć z zadowolenia, na co bardzo mają ochotę. Przecież pisobolszewicka władza im się zwyczajnie opłaca, czemu mieliby cokolwiek mówić. KK miałby bronić demokracji? Unijnych standardów? W imię czego? Przecież Nadprymas Rydzyk otwarcie wspiera dobrą zmianę.

 • octopus_buster

  Oceniono 9 razy 9

  Moralność moralnością, ale business first. Dlatego w sprawach całej tej niegodziwości, która dzieje się przed naszymi oczami, Epidiaskop nadal będzie milczał w sześciu językach.

 • cynnik2

  Oceniono 6 razy 6

  Wsioki dadzą na tacę, będą bogaci, bo są wielodzietni - 500 PLUS RZĄDOWE DOTACJE - i czarni będą siedzieć cicho, jeszcze nigdy im tak dobrze nie było.

 • andrzejt1950

  Oceniono 5 razy 5

  Kościół osiągnął to na czym mu zależało, teraz czeka kto zdobędzie znaczącą przewagę i do tego się doklei. Aby pić życiodajne soki.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 5 razy 5

  "Ks. Boniecki: Czekam na głos Episkopatu ws. ustrojowych przemian. Modlę się o..." a Bóg milczy.
  Może ma to w dupie?

 • asr1

  Oceniono 5 razy 5

  Proszę Księdza/księdza z dużej/ Episkopat milczy bo czeka na judaszowe srebrniki i to jest jedyny powód platforma też opłacała się kościołowi wcale nie gorzej no ale oni z tym in vitro itp.. itd.. a tu proszę sługus kk radziwiłł już in vitro wykasowywuje bo zgodnie z przesłaniem pisu masz kasę masz in vitro no i kasa do radyjka płynie więc milczą. Co do tezy, ze "szary" człowiek nie wie o co chodzi to bym się nie zgodził bo to jest to na czym ten operetkowy dyktator się przewiezie. Ja nie znam nikogo kto by twierdził, że pis ma tu rację . Nawet nie przypuszczają jakie dostaną lanie w przyszłych wyborach. Co do Pańskich zwierzchników to są faryzeusze a nie tam jacyś kapłani bo czemu milczą ?? gdy pis rozpętał histerię w sprawie uchodźców ??? Nie mam żadnej wątpliwości, że kaczyński traktuje kk jak parę kaloszy jak mu wygodnie to je wkłada no na szczęście ja do pańskiej sekty nie należę. Pozdrawiam w Jezusie Chrystusie i JPII nie czynił cudów możemy się założyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX