"Macierewicz sprawnie zasiał ziarno niepokoju. Nigdy wprost nie powiedział, że to był zamach"

- Macierewicz jest bardzo sprawnym retorem i politykiem - oceniał Bogusław Chrabota. Zdaniem Ewy Marciniak nowe fakty ws. Smoleńska "zamącają obraz", a ich celem jest oddziaływanie na warstwę emocjonalną. - Chodzi o to, by na 10 kwietnia mieć ważny powód, by demonstrować - stwierdziła politolog.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Czeka nas festiwal, który nasili się przy okazji rocznicy tragedii - przewidywał Bogusław Chrabota. - Boli mnie, że ten temat może znowu polaryzować i tak już bardzo spolaryzowane i pokłócone społeczeństwo - mówił redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - Te groby powinny łączyć, a nie dzielić ludzi - stwierdził w Poranku Radia TOK FM.

Chrabota zauważył jednak, że "trudno nie postawić zarzutów Rosjanom dotyczących na przykład możliwości osądzenia czy przynajmniej przesłuchania kontrolerów z wieży w Smoleńsku". Antoni Macierewicz w środę mówił o okolicznościach katastrofy, które były dla niego "nowe i niezrozumiałe". - Wada fabryczna samolotu i kwestionowanie tego, że odzyskaliśmy czarną skrzynkę - przypominał Chrabota. Paradowska dodała: Siemoniak od rana śle mi smsy o tym. Panie ministrze, niech się pan nie denerwuje, trzeba mieć poczucie humoru.

- Zasiał ziarno niepokoju, zrobił to bardzo sprawnie - ocenił. Jego zdaniem, Macierewicz jest "bardzo sprawnym retorykiem i politykiem". - To nie jest człowiek bez umiejętności organizowania opinii publicznej - zaznaczył dziennikarz.

- Każdy plecie, co chce i to trafia do opinii publicznej - wtrąciła się Janina Paradowska. Według naczelnego "Rzeczpospolitej" minister obrony "od dawna uważa, że samolot rozpadł się na wysokości 18 metrów". - On nigdy wprost poza paroma przypadkami nie powiedział, że to był zamach - podkreślił Chrabota. - Tak to jest z Macierewiczem, opowiada różne rzeczy. Próbowałem wyłowić takie zdanie, gdzie wprost przyznaje, że to był zamach. Takich wypowiedzi nie było - mówił publicysta.

- Tu chodzi o prawdę - zaznaczyła Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW. - Prawda to główna bohaterka wypowiedzi i Jarosława Kaczyńskiego, i Macierewicza. Po to PiS zdobyło władzę, żeby tę prawdę ujawnić - stwierdziła. Jej zdaniem, nowe fakty, o których mówił w środę minister obrony, "zamącają cały obraz". - To zamącenie ma ważny skutek w warstwie emocjonalnej. Chodzi o to, by na 10 kwietnia mieć ważny powód, by demonstrować - mówiła politolog.

- To spoiwo, PiS chce się pokazać jako partia konsekwentnie dążąca do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - oceniła Marciniak. Jak dodawała, "tendencje do myślenia spiskowego są w każdym społeczeństwie". - To jest właśnie młyn na tę wodę spiskową - zaznaczyła. - Mnie nurtuje, w jakim stopniu te nowości związane są z faktografią. Czy to wytwór wyobraźni? - zastanawiała się politolog.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
"Macierewicz sprawnie zasiał ziarno niepokoju. Nigdy wprost nie powiedział, że to był zamach"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 2 razy 2

  Co Macierewicz "zasiał" ?... Na pewno ziarno niepokoju. O zdrowe zmysły Naczelnika... Na kim i na czym on buduje swoją Dobrą Zmianę.... Bo tam nikt przecieź nie mowi nic w swoim imieniu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  "Te groby powinny łączyć, a nie dzielić ludzi"- ależ podział nastąpi w chwili pochówku. Główna ofiara spoczęła wśród królów. Poślednie- w mniej godnych miejscach. bo też te pozostałe ofiary były tylko dodatkiem, świtą prezydencką. Przecież trza się było pokazać na bogato.

  " PiS chce się pokazać jako partia konsekwentnie dążąca do wyjaśnienia katastrofy smoleńskie"- i będą tak dążyć i drążyć, byle dotrwać do kolejnych wyborów, i znowu w nich grać na smoleńskich trumnach,

 • nemilek

  Oceniono 1 raz 1

  Prof. Zbigniew Brzeziński : "W Polsce obecnie jak się obserwuje dialog polityczny, to nie trudno nie być przerażonym do jakiego stopnia język polityczny stał się brutalny, do jakiego stopnia gra polityczna stała się nieodpowiedzialna i która ze stron osób stojących bardzo wysoko na szczeblu politycznym właściwie wygląda na to, że zmierza do podważenia fundamentów i szacunku dla państwa, dla Polski i dla polskiej demokracji. Te ciągłe nieodpowiedzialne bzdury o jakimś zamachu smoleńskim bez wskazania kto jest za ten zamach odpowiedzialny, ale sugerując, że to jest jednoczesnie i rząd Polski i może sowieci, może i razem, to jest to coś tak wstrętnego i tak szkodliwego, że mam nadzieje, że osoby bardziej odpowiedzialne sie jakoś odniosą do tego, bo to jest strasznie wredna robota, robiona widocznie przez parę osób, cierpiących jakieś psychologiczne trudności, które może z punktu widzenia ludzkiego są zrozumiałe, ale dla których nie ma miejsca w życiu politycznm; to daje Rosji okazje do pogłębienia rozdźwieku w samej Polsce, to trzeba pamiętac troche historycznie, dlaczego Polska upadła kiedyś; Rosji zależy na tym, żeby ta sprawa dzieliła nadal Polaków i są niestety osoby na scenie politycznej, które swiadomie albo podswiadomie, bo są chore, dzielą społeczność i podważają wiarygodność państwa i to jest wstrętne i to jest warte pogardy".

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem, co Macierewicz zasiał, i gófno mnie to obchodzi.
  Widze te mordę w telewizji - pilot w garść i dobra zmiana.

 • zdzisek1949

  0

  Może Janina Parandowska wyjaśni sprawę Twettu między sędzią
  Wojciechem Łączewskim a Fuchsem ?

 • solussolius

  Oceniono 2 razy -2

  Ja wam to powiem: 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku ujawniono światu zbrodniczą inscenizację katastrofy samolotu, którego lot się nie odbył. Nie było ani walnięcia w brzozę, ani wybuchów. Delegaci katyńscy zostali zamordowani najprawdopodobniej w Warszawie. Pan prezydent Kaczyński znikł 8 kwietnia 2010 roku, po wyjeździe z Wilna. Nie wiadomo, co się z nim stało później. Wiadomo, że został zamordowany. Wszystko to jest jasne i niepodważalne. A by to zrozumieć, wystarczy podjąć próbę rzetelnego sprawdzenia tego, co działo się ze Sławomirem Wiśniewskim, montażystą TVP. Porównaj film "Na własne oczy" Jacka Kruczkowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX