"Terroryzm nie został przywleczony przez ekstremistów islamskich. Europa zawsze była na to chora"

- IRA jeszcze niedawno podkładała bomby. ETA przestała wysadzać w powietrze hiszpańskich generałów, bo Hiszpania się zmieniła. Europa po II wojnie światowej miała problem z terroryzmem w bardzo wielu krajach - przypomniał w TOK FM Jarosław Gugała. W zamachach w Brukseli zginęły 34 osoby.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W ostatnich dniach rozmawiałem m.in. z rzecznikiem muzułmanów niemieckich. To była szalenie ciekawa rozmowa To nie jest tak, że wszyscy - spośród ponad 20 mln muzułmanów mieszkających w Europie - rzucają bomby, są najeźdźcami - jak mówią nasi prawicowcy - mówił w rozmowie z Danielem Passentem Adam Krzemiński z "Polityki".

Jarosław Gugała podkreśla, że rozmawiając o terroryzmie nie można zapominać, że od dziesięcioleci było to zjawisko obecne w wielu europejskich krajach. - Była między innymi IRA, ETA, Czerwone Brygady... To nie jest tak, że terroryzm został przywleczony teraz do Europy, przez ekstremistów islamskich.

"Ludzie się boją. Z domów nie wychodzą" Bruksela dzień po zamachach - relacja TOK FM>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
"Terroryzm nie został przywleczony przez ekstremistów islamskich. Europa zawsze była na to chora"
Zaloguj się
 • savage_sid

  Oceniono 1 raz 1

  "Była między innymi IRA, ETA, Czerwone Brygady..." - no dobra, ale co konkretnie ma z tego wynikac? Jakie dzialania powinnismy podjac?

  Gugala mowi to tonem sugerujacym, ze wlasciwie skoro w przeszlosci bylo zle, to teraz nie powinnismy narzekac. Ale bylo tez lepiej! W latach 90 Czerwonych Brygad i grupy Baader-Meinhof juz nie bylo, IRA usiadla do stolu negocjacyjnego i przestala zabijac (choc nadal istnieje); ETA dalej jest ale to jest problem regionalny. Powinnismy zadac sobie pytanie - dlaczego teraz jest gorzej niz w latach 90. I czy przyjmowanie migrantow metoda pani Merkel zmniejszy czy zwiekszy liczbe takich zamachow jak wczoraj w Brukseli.

 • rot.leszek

  Oceniono 1 raz 1

  Kocham..te filozoficzne komentarze "analizy"
  Goowno mnie interesuja jednak Mnie interesuje tu, teraz i co jutro bedzie

 • getz54

  0

  Rózne tez były motywy powstawania europejskich organizacji terrorystycznych. Tuz po wojnie w Polsce mieliśmy ,,Kedyw,, grupę terrorystyczną w jej czystej postaci. W latach 50-tych irlandzka IRA, czy baskijska ETA, były organizacjami separatystycznymi, dązącymi do odłązenia się od Anglii czy Hiszpanii. W latach 70-tych włoskie Czerwone Brygady dązyły do obalenia ustroju kapitalistycznego. Frakcja Armii Czerwonej w Niemczech to skrajnie lewicowa organizacja powstała na fali niepokojów studenckich tzw. partyzantka miejska. Terroryzm po 11 września ma na świecie zupełnie inną twarz, i od tej daty świat juz nigdy nie będzie taki jaki był do tego momentu. To juz jest ogólnoświatowa rewolucja. Rewolucja światopoglądowa, rewolucja na nowo pojętej sprawiedliwości społecznej, rewolucja przeciwko uniwersalnym wartościom, przeciwko dzieleniu dóbr majątkowych i zasobów naturalnych, przeciwko ustalaniu granic biedy i ubóstwa, sytości i bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny ta rewolucja zaczęła się w krajach najbardziej totkniętych wykluczeniem. Paradoksalnie to USA miały największy wpływ na rozbudzenie nowej świadomośi tych ludzi, obalając w tych krajach odwieczne rezimy dały tym ludziom nadzieję na lepsze zycie. Ale oni nie chcą czekac 20,50 lat na zmiany, oni chcą zmienic swoje zycie natychmiast. Wokół nich gromadzą się jak zawsze psychopaci, zwyrodnialcy, zboczeńcy i nadają ton tej rewolucji. Zamiast wydawac miliardy euro czy dolarów na poprawę naszego bezpieczeństwa, przeznaczyc te pieniądze na wyrównanie istniejących podziałów, podzielic się tymi pieniędzmi z tymi ludzmi za cenę pozostania ich w swoim świecie, w ich ekosystemie. Kształcic ich, szanowac, słuchac ich, rozmawiac z nimi, dostosowywac się do wspólnej egzystencji, nie pozycjonowac ich jako wrogów. Od czegos kiedyś trzeba zacząc, zdarza się.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejne kolko maryjne fachowcow w temacie terroryzmu sie zebralo :)
  Do walmartu na przeceny won!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 4 razy 0

  "Terroryzm nie został przywleczony przez ekstremistów islamskich. Europa zawsze była na to chora"

  Tyle, że nikt dziś nie widzi innego terroryzmu poza islamski,.
  Nikt, za wyjątkiem Gazetki

 • Oceniono 4 razy 0

  Nie chce mi się nawet tych głupot komentować, wkleję tylko jedną statystykę.

  en.wikipedia.org/wiki/List_of_battles_and_other_violent_events_by_death_toll#Terrorist_attacks

 • solussolius

  Oceniono 2 razy 0

  Rzecznik niemieckich muzułmanów może sobie opowiadać słodkie opowieści o umiłowaniu wolności i dymokrancji, a jego współwyznawcy, prowokowani przez europejskie, amerykańskie i izraelskie ubecje, będą starali się mordować eunuchowatych Ojropejczyków, którzy zostali sprowadzeni do poziomu niewolników korporacji globalnych i nie wierzą w nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX