Ekspert: Palmira jest kluczem do zniszczenia siedziby tzw. Państwa Islamskiego

- Żeby było możliwe uderzenie na stolicę ISIS z zachodu, konieczne było odzyskanie Palmiry - mówił w Radiu TOK FM dr Łukasz Fyderek, specjalista od tematyki bliskowschodniej z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kilka dni temu syryjskie wojsko odbiło z rąk terrorystów Palmirę. Starożytne ruiny położone nieopodal współczesnego miasta wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez ponad rok kontrolowały je siły tzw. Państwa Islamskiego.

- To powód do radości - ocenił przejęcie miasta dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To, że Palmira znajduje się w rękach Baszszara al-Asada, a nie w rękach ISIS, jest mniejszym złem. Wojska al-Asada nie niszczą dziedzictwa kulturowego ludzkości - dodał gość "Popołudnia Radia TOK FM". Jak zaznaczył, terroryści zniszczyli świątynię Baala, ale zachowały się inne zabytki, takie jak kolumnada czy rzymski teatr. - Nie zniszczyli tak wiele, jak się obawialiśmy - zaznaczył Fyderek.

Palmira jest istotna także z innych powodów, w Tadmur (współczesna nazwa miasta) znajdowało się najcięższe więzienie w Syrii, gdzie m.in. przebywali więźniowie polityczni. - To miejsce pokazuje brutalność obydwu reżimów, Baszszara al-Asada i jego ojca - mówił politolog.

Palmira to również główna oaza na Pustyni Syryjskiej. Zdaniem Fyderka, kontrola bazy lotniczej umożliwi wojskom syryjskim punkt wyjścia do dalszej ofensywy. - Można to zdobycie uznać za strategiczne zwycięstwo w walce z terroryzmem? - pytał Iwańczyk. - Tak. Uchwyciwszy tę oazę, można wyprowadzić stamtąd uderzenie na Rakka - odparł ekspert. Podkreślił, że "żeby było możliwe uderzenie na stolicę ISIS z zachodu, konieczne było odzyskanie Palmiry".

- Nie wiemy, jakie będą dalsze ruchy reżimu al-Asada i jego zagranicznych sponsorów - powiedział Fyderek. - Ale jeśli pojawi się plan zniszczenia siedziby Państwa Islamskiego, Palmira jest do tego kluczem - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Ekspert: Palmira jest kluczem do zniszczenia siedziby tzw. Państwa Islamskiego
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 4

  Nie interesuje mnie kto jest lepszy: czy Asad, czy ISIS, czy też syryjska opozycja.
  Natomiast wiem że KAŻDA próba odgórnego narzucania demokracji parlamentarnej w krajach w których od setek lat obowiązuje plemienne zasady władzy absolutnej, jest niczym innym jak zwykłą GŁUPOTĄ !!!!

  Wystarczy popatrzeć ILE LAT musiał podnosić się Iran po obaleniu dyktatury Szacha i rewolucji ajatollahów.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 3 razy 3

  Ameryka Winna !!! Co najwyżej wytruliby gazem jakieś niepokorne całe 5 tysięczne miasteczko, jak w Iraku Husajna...Albo wysłaliby do piachu setki tysięcy własnych obywateli w inny sposób... Ale miałoby to tą wadę że Putin nie mógłby prokurować swoich opowiastek o "zbrodniczej Ameryce" za pomocą wykupionych przez siebie mediów na Zachodzie... A proszę... W grobowo spokojnej Czeczenii ...Dało się wprowadzić...d e m o k r a c j ę...Wystarczyła do tego rodzinka Kadyrowów.....

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 9 razy 3

  Czy gdyby tam był nieprzerwanie Assad, w Iraku Hussein, w Libii Kadafi - zginęłyby te setki tysięcy (miliony?) ludzi, także w Europie? Nawet najbardziej okrutny reżim nie doprowadziłby do 5% tych ofiar, jakie sprowokowali Amerykanie bezmyślnym wprowadzaniem "demokracji" w swoim rozumieniu...

 • szpung

  Oceniono 2 razy 2

  Z informacji w i nternecie wynika iz kieunek natarcia pojdzie na Zaur, jak sadze Rosjanom i Assadowi chodzi o propagandowy orez humanitarny. W oblezonym miescie oazie dla cywili od dwoch lat mieszka w katastrofalnych warunkach 200000 uciekinierow z roznych stron kraju. Choc z punktu widzenia strategicznego aturalnym kierunkiem powinna byc Rakka. Swoja droga nalezy podziwiac tych zolnierzy Assada ktorzy od dwoch lat bronia tych ludzi przed rzezia ile w nich sily i wiary w beznadziei ostatnich lat iz kiedys nadejdzie odsiecz, chyba wlasnie nadchodzi tefo typu operacje niosa ponadto silne posniesienie morale wsrod wlasnych oddzialow. Zolnierski salut dzielni zolnierze wolnosci.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy 1

  CIA dostarcza uzbrojenia ISIS............ Waszyngton dostarcza uzbrojenia / umiarkowanej ! ! ! ! / opozycji........ a potem cała ta broń jest użyta przeciwko Asadowi........ i to się nazywa demokracją zachodnią......

 • rotterdamus

  Oceniono 1 raz -1

  Ab ovo ; bla, bla, bla, a karawana truchta i tak w zlym kierunku.
  Kolejna polityczna Mantra...
  -Jak odzyskaja teren i wytepia Isisków, to pełną parą rusza pompy a wowczas zarobia na nafcie "troche grosza".Jednakże z braku innych potrzeb również i w podzięce za przyjecie kilka mln.swoich darmozjadów, spozytkuja calośc...zakupując w EU.najnowsze środki rażenia.
  Pytacie;po co?
  Wojna zrujnowala im gospodarke i wpedzila w kompleks,wiec azeby sie psychicznie i gospodarczo podbudowac,napadna z cicha pomoca wuja putlera oscienne panstwa...
  Show must go on.
  Europejskie fabryki namiotów juz zacieraja rece.;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX