E-sąd "zatkany" pozwami. Bo w systemie komputerowym ktoś zapomniał o odpowiedniej rubryce

Drastycznie spadła od stycznia liczba nakazów zapłaty wydawanych przez jedyny w Polsce sąd elektroniczny w Lublinie. Do tej pory e-sąd wydawał decyzje na bieżąco, ale teraz ma duży problem. Zmienił się Kodeks Cywilny, pojawiły się w nim tzw. ustawowe odsetki za opóźnienie, a w systemie komputerowym, w którym wydawane są nakazy zapłaty, nikt takiej rubryki nie przewidział.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przy tworzeniu jedynego w Polsce sądu elektronicznego - a powstał w 2010 roku - główne założenie było takie, by sprawy o długi nie musiały być rozpatrywane w trybie tradycyjnym, przez sądy rejonowe, bo to procedura czasochłonna i długotrwała. A pozwów o zwrot długu są tysiące. Stąd pomysł na procedurę elektroniczną - szybką i bardzo prostą.

E-sąd - do tej pory - wydawał więc nakazy zapłaty błyskawicznie, obligując dłużników do natychmiastowego uregulowania nieopłaconych rachunków, choćby za gaz, wodę czy telefon komórkowy. Tylko w ubiegłym roku do e-sądu wpłynęło około 2,5 miliona pozwów, a e-sąd działał bez zarzutu. Jak się okazało, do czasu.

Są nowe odsetki w kodeksie, tyle tylko, że e-sąd... nie ma gdzie ich wpisać

Od stycznia weszły w życie zmiany w Kodeksie Cywilnym, które wprowadziły nowy rodzaj odsetek - tak zwane odsetki ustawowe za opóźnienie. - Są to odsetki należne wierzycielowi w chwili, gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia - mówi Anna Brenk, wiceprezes Sądu rejonowego Lublin-Zachód.

Przyznaje, że pojawił się problem, bo w systemie, w którym sądowi referendarze wydawali do tej pory nakazy zapłaty - takich odsetek nie ma. A o ich zasądzenie występuje obecnie większość powodów, w tym tzw. powodowie masowi, czyli m.in. firmy windykacyjne. - W systemie, którego używamy, nakazy zapłaty z tymi nowymi odsetkami już automatycznie się nie generują. A nie ma możliwości, by taki formularz w tym systemie samodzielnie zmienić i te odsetki po prostu dopisać - słyszymy w e-sądzie.

Liczby, o które poprosiliśmy e-sąd, pokazują, że problem jest bardzo duży, a sąd elektroniczny nie może działać tak jak powinien.

Oto dane:

- styczeń i luty 2015 - wpłynęło 378.887 pozwów, wydano 300.219 nakazów zapłaty

- styczeń luty 2016 - wpłynęło 270.705 pozwów, wydano zaledwie 43.797 nakazów zapłaty- marzec 2015 - wpłynęły 194.103 pozwy, a wydano 176.712 nakazów zapłaty

- marzec 2016 - wpłynęło 170.236 pozwów, a wydano 79.049 nakazów zapłaty

E-sąd miał szybko rozpatrywać sprawy dłużników, a musi je odsyłać do sądów tradycyjnych

Nakazów zapłaty dla dłużników jest więc stosunkowo niewiele, a sąd nie może działać tak, jak działał do grudnia. W styczniu i w lutym dużą część spraw e-sąd skierował do sądów rejonowych w całej Polsce, co jest sprzeczne z podstawowym założeniem działania sądu elektronicznego, bo chodziło o to, by sądów rejonowych tymi pozwami nie zalewać. Stało się jednak inaczej - tutaj też liczby mówią wiele:

- w styczniu i lutym 2015 - do sądów rejonowych trafiło z e-sądu 38 tysięcy spraw

- w styczniu i lutym 2016 - do sądów rejonowych przekazano prawie 90 tysięcy pozwów

Sędzia: "Wygląda na to, że nie dostosowano infrastruktury elektronicznej"

Problem widzą już sędziowie z "tradycyjnych" sądów w Polsce. - Jest tutaj poważny problem techniczny, gdyż wygląda na to, że nie dostosowano infrastruktury elektronicznej sądu w Lublinie do aktualnych, obowiązujących od 1 stycznia przepisów - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński z sądu w Poznaniu. - Sam u siebie widzę, że od nowego roku wpływa do nas bardzo dużo spraw, w których sąd elektroniczny stwierdza, że nie może wydać nakazu zapłaty i przekazuje sprawę do rozpoznania do nas, w trybie zwykłym. To powoduje, że sprawa będzie dłużej trwała, a dla powoda oznacza to często także wyższe koszty, bo musi zapłacić wyższą opłatę od pozwu - dodaje sędzia Przymusiński.

E-sąd o problemie informował już w październiku

Jak słyszymy w lubelskim e-sądzie, sędziowie już w październiku wysyłali pisma do Ministerstwa Sprawiedliwości z informacją, że będzie problem, bo formularz nakazu zapłaty, funkcjonujący od kilku lat w elektronicznym systemie, nie przewiduje rubryki na nowy typ odsetek. Ale do dziś nic się nie zmieniło.

Na kłopoty... sprostowanie. Bo trzeba sobie jakoś radzić

Sąd w Lublinie próbuje sobie więc jakoś radzić - od końca lutego wydawane są więc nakazy zapłaty w trybie dotychczasowym, a do nich - postanowienia... o sprostowaniu tychże nakazów zapłaty. Pracy jest więc dwa razy tyle, w sumie nie wiadomo, po co. - Referendarze wydają nie jedno orzeczenie, jak do tej pory, tylko dwa orzeczenia - mówi sędzia Anna Brenk. Przyznaje, że sprostowania to "sposób" e-sądu na problem z elektronicznym formularzem. - Tak, zgadza się, bo jesteśmy zobowiązani, by rozpatrywać sprawy, które wpływają do e-sądu - dodaje wiceprezes Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości?

W odpowiedzi, którą dostaliśmy, pojawia się zarzut dotyczący... poprzedniej ekipy rządzącej. "System komputerowy nie został dostosowany do zmian w prawie ze względu na źle przygotowane przez poprzedni rząd przepisy dotyczące odsetek, co powoduje, że obecny stan może utrzymać się nawet przez kilka kolejnych miesięcy"- napisała nam Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zamieszanie więc jeszcze na pewno potrwa, a urzędnicy ministerstwa twierdzą, że problem tkwi m.in. w umowie na obsługę systemu, z którego korzysta e-sąd. "Dotychczas obowiązująca umowa nie przewiduje możliwości dostosowywania systemu e-sąd do zmieniających się przepisów prawa" - przekazała nam Wioletta Olszewska. Jak dodała, na ukończeniu są w tej chwili prace, których celem jest "wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca modyfikacji systemu e-sąd".

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
E-sąd "zatkany" pozwami. Bo w systemie komputerowym ktoś zapomniał o odpowiedniej rubryce
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 4 razy 4

  Nowi, kompetentni urzędnicy...
  Wola atakować TK niż sprawdzić wydawane akty prawne lub wymienić opony!

 • ciemnyluddd

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby...k o m p e t e n c j a... Nocnej Dobrej Zmiany... Dorównała jej...p o b o ż n o ś c i... Wtedy prezes nie musiałby "poniżać się" do spotkań z opozycją...

 • dezyd

  Oceniono 2 razy 2

  A tak nawiasem: to nie jest sąd, tylko maszynka do wydawania nakazów zapłaty. Przecież nikt tego merytorycznie nie weryfikuje, to wszystko jest wydawane "z automatu"!

 • dezyd

  Oceniono 2 razy 2

  Prawo w porządnym państwie powinno być stabilne. Jak się co kilka miesięcy coś zmienia, to żaden twórca programu komputerowego nie jest w stanie przewidzieć, co może wymyślić genialny polski ustawodawca - i trudno mieć o to pretensje.

 • Krzysztof Boufał

  0

  Jak ktoś chce to dokładny opis co powinno zawierać uzasadnienie pozwu odnośnie odsetek aby referendarz wydał nakaz zapłaty jest opisane tu sadinternetowy_pl Jak dochodzić odsetek w pozwie o zapłatę w e-Sądzie od 1 stycznia 2016 r.?

 • arek1203b

  0

  e sady wspolpracuja ze złodziejami ,ta parodia wymiaru sprawiedliwości trudno nazwac sadem to tylko orzecznik tego co zleci windykacja ,podpisują się pod każdym łgarstwem nie sprawdzając czy to prawda czy nie ,maja w nosie ze krzywdzą obywateli liczy się tylko zysk

 • zdzisek1949

  Oceniono 1 raz -1

  Co na to Petru ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX