"Całkowity zakaz aborcji to wyraz pogardy. To okrutne, bezsensowne, służy tylko zaznaczeniu dominacji nad kobietami"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zachodzę w ciążę zagrażającą mojemu życiu i biskup czy polityk PiS mówi mi "umieraj, jesteś nieważna, twoje życie się nie liczy" - powiedziała w rozmowie z Tokfm.pl Eliza Michalik. W podobnym tonie wypowiadają się inne feministki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Całkowity zakaz aborcji to wyraz pogardy, moim zdaniem jest to zero-jedynkowa sytuacja, której nie można widzieć inaczej - stwierdziła w rozmowie z Tokfm.pl Eliza Michalik. - Jako kobieta nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zachodzę w ciążę zagrażającą mojemu życiu i biskup czy polityk PiS mówi mi "umieraj, jesteś nieważna, twoje życie się nie liczy" - podkreśliła.

Według publicystki, "zarodka też w ten sposób nie uratują, bo kiedy umrze matka, umrze też dziecko". - To jest okrutne, bezsensowne i służy tylko zaznaczeniu dominacji nad kobietami - dodała Michalik. Jej zdaniem, to myślenie: "mogę ci kazać umrzeć, wiec ci każę, żeby zaznaczyć swoją dominację".

Dziennikarka dodała, że w stanowisku Episkopatu nie widzi żadnych korzyści społecznych i politycznych - Uwazam, że to niehumanitarne. To traktowanie kobiet nie jak ludzi - powiedziała. - Jeżeli ktoś kogoś uśmierca, to nie traktuje go nawet jako człowieka - zaznaczyła Michalik.

"Kościół wymaga działania od władz cywilnych, bo sam jest bezradny"

- Kościół jest konsekwentny i bardzo słaby - stwierdziła dr hab. Monika Płatek, prof. UW. W rozmowie z Tokfm.pl podkreśliła, że "ponieważ chroni on życie od poczęcia do końca, kobiety umierające w ciąży mieszczą się w tej kategorii". - Słabość polega na tym, że w kraju, który ponoć jest całkowicie katolicki, Kościół wymaga od władz cywilnych, aby działały, bo sam jest bezradny - dodała prawniczka.

Odnośnie do projektu zakazu sprzedaży bez recepty pigułki dzień po, Płatek stwierdziła, że "PiS w tym momencie łamie prawo podwójnie".

- Istnieją przepisy z 1993 r., które mówią o planowaniu rodziny - powiedziała. - W ich myśl władze państwowe mają gwarantować dostęp nie tylko do informacji, ale również do najnowszej medycyny w zakresie środków antykoncepcyjnych - wyjaśniła Płatek. Skrytykowała planowany brak dostępu do pigułek przy jednoczesnym szerokim dostępie do prezerwatyw. - Dlaczego środki dla kobiet są na receptę, a dla mężczyzn powszechnie dostępne? - pytała prawniczka.

"Rzeczpospolita Katolicka"

"Najwyższa pora ogłosić Polskę państwem religijnym" - napisała na Facebooku Magdalena Środa. "Rzeczpospolita Katolicka. Nie trzeba nawet zmieniać konstytucji, fundamentalizm obchodzi się bez konstytucji, wystarczą komunikaty episkopatu lub rządu, na jedno wychodzi" - stwierdziła.

Jej zdaniem "Kościół w Polsce ma nie tylko specjalne przywileje i żadnych obowiązków (np. płatniczych) ale również religia, którą głosi, ma wszystkie cechy dominującej ideologii (widoczne w edukacji, polityce społecznej, zdrowotnej, a nawet międzynarodowej)".

"Politycy są ukościelnieni, księża upartyjnieni, prezydent mówi językiem biskupów, biskupi mówią jak szefowie partii (jednej)" - wyliczała Środa. W jej przekonaniu "w kraju zaczyna panować fundamentalistyczny język i porządek. Za chwilę będzie penalizowana aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm, ateizm...".

Najwyższa pora ogłosić Polskę państwem religijnym. Rzeczpospolita Katolicka. Nie trzeba nawet zmieniać konstytucji,...

Opublikowany przez Magdalena Środa na 31 marca 2016


Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
"Całkowity zakaz aborcji to wyraz pogardy. To okrutne, bezsensowne, służy tylko zaznaczeniu dominacji nad kobietami"
Zaloguj się
 • hiperon59b

  Oceniono 5 razy 5

  Państwem wyznaniowym Polska stała się po podpisaniu konkordatu a zaczątek tego co się stanie było widać w czasie strajków w stoczni gdańskiej te polowe konfesjonały i panoszący się wszędzie księża, to była zapowiedź tego jak będzie wyglądać Polska po obaleniu socjalizmu. Przypomnę też, że to Prezydent Kwaśniewski podpisał konkordat, chyba myśli, że za to trafi do nieba, nic z tych rzeczy, zjedzą pana panie Prezydencie robaki, no chyba, że da się pan spalić. Choć tak naprawdę to powinien pan spalić się ze wstydu za ten konkordat.

 • jvm410h

  Oceniono 2 razy 2

  To jest mentalność psa szczającego na drzewo czy hydrant, aby zaznaczyć swoje terytorium. Tyle, że PiS wraz z episkopatem naszczali na tę połowę społeczeństwa, która akurat urodziła się z macicą i jajnikami.

 • xpeter1

  Oceniono 1 raz 1

  Prezerwatywy też niebawem będą na receptę

 • bonna34

  Oceniono 1 raz 1

  Nie widzę nic dobrego w kk, to nasza polska mafia, władza i pieniądze - nic więcej się dla nich nie liczy, jeszcze odczłowieczanie kobiet, kościół ma obsesję na punkcie kobiet i seksu, zawsze byłyśmy traktowane jak "worek łajna" (św. Augustyn), źródło wszelkiego zła, jesteśmy wg kk stworzone do służenia i rodzenia i nic więcej! Sam kościół uznaje dziecko dopiero po narodzeniu, nie można np. zrobić pogrzebu poronionego płodu, nie chcę mieć do czynienia z polskim kościołem, nie chcę ich sponsorować, nie chcę obrzędów religijnych w życiu publicznym, nie chcę by kościół miał nade mną władzę, by biskupi dyktowali mi jak mam żyć!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX