Zakaz aborcji? "Większość Polaków to katolicy. W sposób oczywisty prawo jest motywowane względami wartości"

Szef Ordo Iuris, organizacji która forsuje wprowadzenie zakazu aborcji, wyjaśniał, dlaczego chce zaostrzyć i tak już ostre przepisy regulujące usuwanie ciąży.
W niedzielę w Kościołach będzie odczytany komunikat Episkopatu: W roku Jubileuszu 1050. Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, <a class=c1n href="https://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,19839534,kep-chce-zaostrzenia-prawa-aborcyjnego-w-roku-jubileuszu-chrztu.html">aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych</a>. Pytany o to, czy list i apel biskupów nie narusza zapisanej w konkordacie zasady rozdzielności państwa od kościoła mówił, że w Polsce ta teoria nie ma charakteru frankońskiego. - W preambule do Konstytucji jest wyraźnie napisane, że wyrażamy wdzięczność za chrześcijańskie dziedzictwo narodowe. Nie ma separacji pomiędzy oboma tymi podmiotami - mówił Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris i zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji" przy sprzeciwie prowadzącej audycję Agaty Kowalskiej.

- Mamy tzw. przyjazną koegzystencję. Większość Polaków to katolicy. W sposób oczywisty prawo jest motywowane względami wartości, religii, która może uczestniczyć w podejmowaniu decyzji politycznych - upierał się Kwaśniewski w "Post Factum". Jego zdaniem mamy do czynienia "z przypomnieniem podstawowej zasady, że się nie zabija".

Zdaniem Kwaśniewskiego tym komunikatem "Kościół wpisuje się w debatę publiczną i potwierdza swoje nauczanie oraz, że to państwo dba o życie swoich obywateli".

Powtarzał, że życie powinno być chronione od początku do naturalnej śmierci.

Zakaz aborcji? Trzeba dbać o zdrowie dziecka

Ordo Iuris jest autorem nowelizacji ustawy regulującej usuwanie ciąży. Projekt wykreśla trzy przesłanki do legalnej aborcji, a także wprowadza szereg kar dla kobiet za usunięcie ciąży i zmusza je do rodzenia np. martwych. Jak wytłumaczyć kobietom, które nie są katoliczkami, że muszą dostosować się do prawa opartego na dekalogu? Prawnik wyjaśniał, że zapis o dbaniu o zdrowie dziecka jest w szeregu przepisów.

Głęboko patrzymy na godność człowieka

Wg nowych przepisów prawa do legalnej aborcji nie miałaby zgwałcona 14-latka. Co na to Kwaśniewski? - Głęboko patrzymy na godność człowieka. Jest ona wpisana do konstytucji jako wartość przyrodzona i niezbywalna. Mamy na myśli godność i prawo do życia matki i dziecka - upierał się.

- Państwo i jego służby muszą wystąpić z najdalej idącym wsparciem i pomocą. Należy jej zapewnić komfortowe warunki urodzenia i jeśli będzie tego chciała szybkiej ścieżki adopcyjnej - mówił.

Obecne przepisy w Polsce obowiązują od 1993 roku. Są wynikiem tzw. kompromisu aborcyjnego. Kobieta legalnie może usunąć ciążę, jeśli zagraża ona jej życiu i zdrowiu, płód ma trwałe uszkodzenia lub ciąża jest wynikiem czynu zabronionego np. kazirodztwa lub gwałtu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (153)
Zakaz aborcji? "Większość Polaków to katolicy. W sposób oczywisty prawo jest motywowane względami wartości"
Zaloguj się
 • harimau666

  Oceniono 41 razy 31

  Anna Dryjańska:
  Z niewolnicy nie ma rozpłodnicy. Macierzyństwo jest piękne, jeśli kobieta go chce.

  ................................

  Dość tego. Dość zamieniania polityki w wielki fotel ginekologiczny, na który wy, biskupi, i będący na waszych usługach posłowie, układacie kobiety, by oceniać ich życie, charakter i moralność.
  Dość świątobliwej nienawiści do kobiet. Nie byliście, nie jesteście i nigdy nie będziecie władcami macic - jesteście tylko ginekologiczną inkwizycją.
  Gdyby nie to, że wasze księżycowe zachcianki spełniają politycy , można byłoby wam nawet współczuć. Oficjalnie samotni, starsi panowie, amatorsko zainteresowani tym, co między kobiecymi nogami, którzy zarabiają na pałacowe życie powtarzaniem watykańskiej ideologii. Prawda jest taka, że macie zero pojęcia o prawdziwym życiu, o którym tak lubicie pouczać posiłkując się ściągami z gotowymi kazaniami. Należy wam się tylko taki szacunek, jak każdemu innemu człowiekowi - nie większy. Wasze brednie będą traktowane w sposób równościowy - jak brednie, mimo że wypowiadający je noszą pierścienie, róże i koronki.

  Gdyby sprawa dotyczyła waszej zgwałconej kochanki (tak, wasze kochanki to tajemnica poliszynela, dorośnijcie), w te pędy zorganizowalibyście jej przerwanie ciąży. Gdyby to Wasza siostra lub córka (powszechnie wiadomo, że też je macie) miała stracić wzrok lub umrzeć z powodu ciąży, bylibyście pierwsi do wywiezienia jej za granicę, gdzie w komforcie prywatnego gabinetu i w pełni legalnie przerwałaby ciążę, chroniąc swoje zdrowie i życie. Gdyby to wam miało urodzić się dziecko bez mózgu, nie mielibyście żadnych wątpliwości, by zakończyć ciążę.

  Stosując terminologię waszej religii - jesteście skrzyżowaniem pobielanych grobów, pełnych trupich kości, obłudy i nieprawości, oraz uczonych w prawie, którzy nakładają na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykają. Biada wam!
  cd.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 43 razy 29

  8 lat miały te buce z PO ażeby unormować sprawy z kościołem i dokonać całkowitego rozdziału kościoła od Państwa, ale przez 8 lat nic innego nie robili tylko całowali biskupów po jajach.

 • prawdziwek89

  Oceniono 26 razy 24

  Żaden prawdziwy katolik nie zmuszałby zgwałconej kobiety do rodzenia dziecka ani do rodzenia chorego, uszkodzonego płodu, nie skazywałby również na śmierć kobiety, której ciąża może takową spowodować. Podstawą chrześcijaństwa i katolicyzmu jest miłość bliźniego i tolerancja, prezesie K.

 • mikech

  Oceniono 23 razy 21

  Kobiety, obudzicie sie wreszcie. Kazda religia, katolicka, muzulmanska, zydowska , pisowska potepia was, zniewaza. Robi z was druga kategorie ludzi. Przestancie uczestniczyc w tych chopskich organizacjach. Moze sie obudza

 • endrju1521

  Oceniono 32 razy 20

  Witamy w dzikim i teoretycznym kraju wyznaniowym,

  w którym mają powszechnie obowiązywać dogmaty

  najliczniejszej sekty, tfu, religijnej.

 • mikech

  Oceniono 20 razy 18

  Wiekszosc polakow to katolicy? Nie zachowuja sie jak dziesiec przykazan nakazuje.
  To sa pseldo katolicy jak jarus i inna pisowska zaraza. Kobiety decyduja o sobie same nie politycy i panienki w charnych sukmanch.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 31 razy 17

  A "wartości" są takie, że kiedy ksiądz zgwałci w parafii nieletnią, to nie ksiądz, ale rodzice dziecka muszą...w y n o s i ć..się z parafii.....

 • mikech

  Oceniono 16 razy 14

  Kobieta sama ma decydowac o tym co robi ze swoim cialem. Klechty i pisowscy politycy ----katolicy nie powinni sie wtracac do zycia innych. Jest to na pewno temat kontowersyiny ale to nie jest sredniowiecze. Pisowskitaliban napewno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX