Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. "To naprawdę niepokoi"

Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci - wg NIK w zeszłym roku było to już ok. 17 tys. przypadków. - Wygląda, jakby to wchodziło w fazę logarytmicznego wzrostu, co naprawdę niepokoi - ostrzegał w TOK FM prof. Włodzimierz Gut.
W 2015 r. już 17 tys. rodziców odmówiło szczepienia swoich dzieci. Z roku na rok liczba odmów rośnie - informuje "Gazeta Wyborcza".

NIK zbadała jak Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z Programu Szczepień Ochronnych w latach 2011-14. Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 r. 4,7 tys. osób odmówiło udziału w programie. Trzy lata później było to już 12,4 tys. a w ub. roku - 17 tys. osób.

Raport NIK na podstawie danych Głównej Inspekcji Sanitarnej
Create column charts


Problem komentował w "Połączeniu" TOK FM prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Wygląda, jakby to wchodziło w fazę logarytmicznego wzrostu, co naprawdę niepokoi. Zwłaszcza, że w sąsiednich państwach wyszczepialność jest w tej chwili naprawdę niska. Jeżeli w ogóle można mówić o czymś takim np. na Ukrainie, gdzie pełna szczepienie to ok. 14 proc. populacji, a 50 proc. w ogóle się szczepi - mówił.

Powody? Od religii po modę

Jakie są przyczyny rosnącej liczby odmów szczepień? Wg prof. Guta to nie tylko ruchy antyszczepionkowe: - To cały zbieg różnych sytuacji. Począwszy od zaniedbań wynikających ze zmian systemu, z różnych zawirowań politycznych, do tego, że chorób, które kiedyś straszyły, nie ma. Ja chodziłem do szkoły z dziećmi, które przeszły polio. Dziś spotkanie kogoś takiego jest naprawdę ewenementem.

A konkretnie? - Od powodów religijnych - mamy w Polsce amiszów, mormonów, grupy zakładające interwencję jako niezgodną z ich poglądami - do tych związanych z modą. Niektórzy mówią wręcz, że skoro nie ma choroby, to po co mają kłuć dziecko. Na pewno nie daje im to zdrowia. Bo kiedy choroba wrócić, to dziecko będzie zagrożone - jego zdrowie, a czasami i życie - zauważył Gut.

Czy zawodzi system? - Mniej. Na pewno utrudnieniem jest wycofanie systemu ze szkół. My toczymy z patogenami wojnę. A wojen nie toczy się w sposób demokratyczny, tylko trzymając wszystko pod kontrolą - mówił.

I ostrzegał: - W momencie, gdy zbierze się odpowiednia liczba osób wrażliwych, choroby wrócą. One są. Możemy nie szczepić ospy prawdziwej, ponieważ jej nie ma. Udało się osiągnąć coś podobnego z jednym z wirusów polio - II typu. Jest w tej chwili wycofywany ze szczepionek. można z pewnych szczepień zrezygnować, jeśli nie tworzyć zagrożenia.

A kiedy zagrożenie się tworzy? Zależy od choroby. - Praktycznie dla każdego patogenu jest inaczej. Zależy to od jego zdolności szerzenia się w populacji. Największa zdolność ma odra: w tym przypadku jeden osobnik może zarazić ok. 18 innych. Jeśli zatem obniżymy odporność w populacji na tyle, że wśród spotkanych 18 osób choć jedna będzie wrażliwa, wirus utrzyma się w populacji - mówił ekspert.

Polski system skuteczny

Jak mówił, w Polsce wyszczepialność jest wciąż na wysokim poziomie, a system - jasny: - Jeśli chodzi o działania w zakresie szczepień, Polska należy do tych krajów, którym można wierzyć. Mimo że niektórzy patrzą dla nas z niedowierzaniem. Problemy mogą być z innymi rzeczami, np. rejestracją chorób - tu dane często sa zaniżone lub zawyżone.

Przykłady? - Odra, różyczka i świnka - te trzy choroby wchodzą w jedna szczepionkę. I świnka, dość łatwa do rozpoznania, praktycznie nie istnieje. Odra to jest 70-100 przypadków rocznie. A różyczka liczona jest w tysiącach, co miało uzasadnienie w roku 2013, gdy choroba się szerzyła wśród chłopców, którzy nie byli wcześniej szczepieni. Aktualnie wszystkie badane przypadki nie sa różyczką - mówił prof. Gut. Bo im więcej szczepień i mniej przypadków, tym rzadszy kontakt lekarzy z ta chorobą i tym trudniej ja rozpoznawać.

Jak podkreślił, w różnych krajach różnie liczy się liczbę osób zaszczepionych - w Polsce rejestruje się wydane zaświadczenia, wpisy dot. szczepień. - To system dość biurokratyczy, ale skuteczny - ocenia ekspert.

Jeżeli stare choroby zaczną wracać, będą bardziej niebezpieczne? - Trudno powiedzieć. Na pewno będą bardziej niebezpieczne niż wszystkie komplikacje poszczepienne. Bo nie łudźmy się: nie da się stworzyć szczepionki, która byłaby idealna. Najpewniej wtedy nie uodparniałaby - ocenił prof. Gut.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. "To naprawdę niepokoi"
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 15 razy 11

  To jedna z lepszych metod aby idioci przestali się rozmnażać (i to dobrowolnie)

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 6

  Nagroda Darwina czeka na koncu tunelu

 • jxman

  Oceniono 5 razy 5

  Jak zachoruje to do pieca na trzy zdrowaski.

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 5

  proboszcz mówił ze szczepionki robią z płodów usuniętych w czasie aborcji
  w tym samym mniej więcej czasie katechetka mówiła mojemu wnukowi ze muzułmanie to dzieci szatana
  jak interweniowałem w szkole to mi powiedzieli ze wnuk sie przesłyszał i ze jetem przewrażliwiony

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 5

  Przeciwnicy szczepień jakoś nie zauważają jaka była przeciętna długość życia przed wynalezieniem szczepionek i rozwojem nowoczesnej medycyny.
  Sami zostali zaszczepieni ale swoim dzieciom ograniczają prawo do ochrony zdrowia zgodnie z najnowszą wiedzą.
  Niepokój u nich wzbudza możliwość wystąpienia powikłań, choć bardziej prawdopodobne jest, że w ciągu najbliższych lat ulegną wypadkowi komunikacyjnemu.
  Nie wiem jak to nazwać, bo ani z miłością ani z rozumem nie ma to nic wspólnego.

 • maciekblysk

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie! To nie jest kwestia sporna czy szczepionki ratują życie czy nie.
  Zamiast wierzyć w teorie spiskowe lepiej poczytać trochę historii gdzie ludzie byli co kilka lat dziesiątkowani przez choroby na które mamy teraz szczepionki.
  Nie chcecie się szczepić to się izolujcie bo stanowicie zagrożenie dla reszty społeczeństwa.

 • tece92a

  Oceniono 7 razy 3

  Rodzicom nieszczepionkowcom zaniechać wypłat pincet + jednocześnie zakazując,by po nawróceniu się, nie szczepili dziecka na to samo -podwójnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX