Prof. Środa: Jesteśmy na pochyłej drodze ku polskiej wersji faszyzmu. Dlaczego w tym kraju nikt nic nie robi?!

- Młodzi ludzie wykrzykują na ulicach faszystowskie hasła pełne ksenofobii i antysemityzmu. Są agresywni, nie tylko władają mową nienawiści, ale i żywią nienawiść do ludzi. To są warunki faszystowskie, dlaczego nikt w tym kraju nie reaguje? - pytała w TOK FM wzburzona Magdalena Środa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Etyczka była gościem w wieczornym programie Aleksandry Pezdy - to godzinna rozmowa ze znanymi ludźmi o ich szkolnych latach. Była tak wzburzona, że zaczęła od komentarza dot. wydarzeń w Białymstoku.

W sobotę narodowcy obchodzili 82. rocznicę istnienia ONR - ulicami Białegostoku przeszedł marsz, potem odbyła się msza święta podczas której ksiądz Jacek Międlar, sympatyzujący z tym środowiskiem, wygłosił płomienne kazanie: Zero tolerancji dla ogarniętej nowotoworem złośliwym Polski i Polaków. Ten nowotwór wymaga chemioterapii, a jest nią bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm.

Za te słowa dostał od swojego zgromadzenia zakaz wypowiadania się.

- Nie jestem aż tak wzburzona ciągiem zdarzeń w Białymstoku, ale kompletnym brakiem reakcji. W wielu miejscach w Polsce rewitalizowane są ruchy narodowe i nacjonalistyczne o brunatnym zabarwieniu. Ta fala najwyraźniej rośnie. Ci ludzie mają coraz więcej możliwości - była msza, potem marsz uliczny, a wieczorem koncert w klubie uczelnianym - wyliczała wzburzona Magdalena Środa.

- Rektor nakazał cudzoziemskich studentom, żeby nie wychodzili na ulicę w określonych godzinach. To drastyczne - dodała prowadząca audycję Aleksandra Pezda.

- To nie jest drastyczne. To jest ograniczenie praw człowieka, to absolutny skandal - odpowiedziała prof. Środa. Politechnika Białostocka wysłała maila do studentów-cudzoziemców, żeby nie wychodzili z domów podczas marszu ONR.

"Jesteśmy na pochyłej drodze ku polskiej wersji faszyzmu"

- Takie rzeczy się dzieją coraz częściej. Młodzi ludzie wykrzykują faszystowskie hasła pełne ksenofobii i antysemityzmu. Są agresywni, nie tylko władają mową nienawiści i żywią nienawiść do ludzi. I widzę rzecznika Kurii, który z obłudnym uśmieszkiem przeprasza, że odbyła się ta haniebna msza. Widać, że te przeprosiny są nieszczere. A oprócz Hanny Gronkiewicz-Waltz (podczas wczorajszych uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - red) żaden z polityków nie zareagował. Nie było żadnego mocnego wystąpienia. Nie zostały podjęte żadne działania - mówiła Magdalena Środa.

- Jesteśmy na pochyłej drodze ku polskiej wersji faszyzmu. Lekcje historii w nowym modelu, nad którym pracuje obecnie ministerstwo edukacji, przewidują współpracę z IPN i ośrodkami militarnymi. To idzie w kierunku nacjonalistycznym - mówiła etyk w TOK FM. Jej zdaniem lansowany jest "dziwaczny patriotyzm, oparty na kompleksach i na fikcyjnej potrzebie podbojów, rzekomej obrony". Do tego dochodzi min. Macierewicz, który zbroi chłopaków w ramach paramilitarnej Obrony Terytorialnej. - Jak się komuś daje mundur, prawa i mówi mu: masz bronić tego narodu, chociaż nie ma żadnego zagrożenia młodym ludziom, którzy mają mnóstwo testosteronu, to daje się pole do popisu - mówiła w Wieczorze Aleksandry Pezdy.

ONR do rozwiązania

- Jest dużo zjawisk, których się boję. To jest potężne zagrożenie dla tego kraju. Politycy są zajęci sobą. W XXI wieku taka organizacja społeczeństwa po wszystkich tragediach totalitaryzmów jest czymś haniebnym - mówiła prof. Magdalena Środa.

Co powinno się teraz stać? Zdaniem Magdaleny Środy rektor uczelni powinien podać się do dymisji, a Episkopat i politycy powinni natychmiast wspólnie potępić narodowców. - ONR powinien zostać rozwiązany i zdelegalizowany. Pewnie będzie działać w podziemiu, ale wtedy nie będzie takich spektakli, które odstawia. Idą rośli chłopcy ulicą w ciągu dnia i wrzeszczą o wielkiej, katolickiej Polsce, wywrzaskują swoją nienawiść do Żydów i innych nacji, a po akademikach chowają się ludzie o innym kolorze skóry. To są warunki faszystowskie, dlaczego nikt w tym kraju nie reaguje? - pytała.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (319)
Prof. Środa: Jesteśmy na pochyłej drodze ku polskiej wersji faszyzmu. Dlaczego w tym kraju nikt nic nie robi?!
Zaloguj się
 • Maria Pawlik

  Oceniono 113 razy 77

  Nikt nie reaguje, ponieważ do faszyzmu prowadzą Polaków biskupi, a właściwie sojusz ołtarza z tronem: ePiSkopat.
  Niestety duża część Polaków nie widzi, że kościelny personel (oprócz kilku wyjątków) idzie w przeciwnym kierunku niż Jezus.

 • jottsp

  Oceniono 70 razy 42

  uchodzcow w Polsce trudno zobaczyc, marsze, wiece i ostre deklaracje sa nie przeciwko uchodzcom ale po to by zastraszyc zwyklych ludzi.

 • katolik1969

  Oceniono 70 razy 40

  hitlerjugend wychodzi ze slamsów. na zdięciach widać przygłupów z wypranymi mózgami przez sektę pisowską i katolicka

 • pawel1970zparku

  Oceniono 35 razy 31

  KK zawsze popieral faszystow. W koncu to Mussolini pozwolil utworzyc panstwo watykanskie, na urodziny Hitlera w kosciolach bily dzwony, papiez chwalil III Rzesze, a niejaki Maksymilian Kolbe chwalil nazistow za ich podejscie do Żydòw. Było też takie coś jak biskup Hudal, ktory dawał schronienie zbrodniarzom. Najwiekszym klamstwem jest to ze KK ma sie za obrońcę życia.

 • berek-oberek

  Oceniono 41 razy 25

  Tak się obrażają gdy ktoś użyje sformułowanie " polskie obozy koncentracyjne" a sami chcę je budować. Taka nasza Polska Narodowa.

 • karo80.0

  Oceniono 39 razy 21

  jezus i matka boska częstochowska to byli ŻYDZI. Czy do polskich katomatołków to kiedykolwiek dotrze...? ;)

 • bartalex

  Oceniono 33 razy 17

  Zamiast lekcje tolerancji, w tym religioznawstwa itp., mamy katolicką indoktrynację i "odmóżdżanie" młodzieży... Efekty się nawarstwiają... Potrzebne jest nowe, europejskie oświecenie...

 • widziwamsie

  Oceniono 28 razy 14

  Pani Środa, przecież sama sobie pani odpowiedziała: politycy są zajęci sobą. Ja dodam: a media zajęci są Pierwszą Damą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX