Sellin: Atmosfera związana z rasizmem w Polsce nie jest zła. W innych krajach jest gorzej. Opłaty za nieprzyjmowanie uchodźców? Chory pomysł

- Nie mamy ochoty dzielić się tym błędem, który wyście popełnili - powiedział w rozmowie z radiem TOK FM Jarosław Sellin, wiceminister kultury wyjaśniając stosunek polskiego rządu do kryzysu migracyjnego w Europie.
Organizacje pozarządowe dostają coraz więcej sygnałów o atakach na tle rasistowskim, choć nie tylko. Fala agresji i nienawiści rośnie, rząd- mimo to -rozwiązał radę do spraw walki z rasizmem, a przedstawiciel rządu mówi nam, że Polacy są tolerancyjni. W rozmowie z TOK FM wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosi się też do propozycji KE w sprawie kar dla krajów, które nie zechcą przyjąć uchodźców. "Mam prawo zadać pytanie: dlaczego taka a nie inna kwota, ile kosztuje człowiek?"

W Polsce rośnie fala nienawiści, ksenofobii, nietolerancji. Alarmują o tym m.in. organizacje pozarządowe. Widać to również we wpisach w sieci. Dowodem mają być również ataki na ulicy. Na tle rasistowskim, choć oczywiście nie tylko.

W Lublinie, przy okazji wizyty na terenie byłego obozu zagłady na Majdanku, udało nam się porozmawiać z wiceministrem kultury, Jarosławem Sellinem.

TOK FM: Panie ministrze, organizacje pozarządowe mówią o tym, że w Polsce rośnie fala nienawiści, ksenofobia. Czy pan to zauważa?

Jarosław Sellin, wiceminister kultury: Ja uważam, że generalnie, jeśli chodzi o naród polski, o atmosferę w Polsce, związaną z ksenofobią czy z rasizmem, to ta atmosfera nie jest zła. Polacy są raczej tradycyjnie narodem tolerancyjnym, narodem życzliwym innym. Jeżeli się jakieś wybryki zdarzają, to one są incydentalne i marginalne. I powinny podlegać ściganiu z mocy kodeksu karnego. Tak to oceniam. Myślę, że więcej problemów mają inne narody dzisiaj pod tym względem.

Czyli na przykład kto?

- Te narody, gdzie zdarzają się zamachy terrorystyczne wynikające jednak ze starcia różnych kultur i cywilizacji. I w związku z tym z narastaniem tam ksenofobii. Na przykład Żydzi dzisiaj w Europie, w takich krajach jak np. Francja czy Belgia, mają coraz więcej problemów z jawnym identyfikowaniem samych siebie poprzez chodzenie w jarmułkach w miejscach publicznych. W Polsce takich problemów nie ma i wierzę, że nie będzie.

A z muzułmanami?

- Muzułmanów w Polsce nie ma. Nie ma istotnej grupy poza tradycyjnie żyjącymi wśród nas Tatarami - społecznością historycznie związaną z Rzeczpospolitą. (W Polsce żyje od 5 (dane GUS z 2011) do 20 tys. wyznawców islamu - dop. red.). I myślę, że w przyszłości nie powinniśmy popełniać tego błędu, który popełniły inne kraje Europy, leżące na zachód od nas, które przesadziły w intensyfikacji ściągania imigrantów z innej cywilizacji, ludzi, którzy nie do końca chcą się dostosowywać czy asymilować z cywilizacją europejską.

I kraje te mają z tym poważny problem - całe dzielnice miast wyłączone spoza kontroli władz państwowych, żyjące własnym życiem, własnymi regułami prawnymi, własną tradycją, często sprzeczną z regułami, które obowiązują w prawie konkretnych państw europejskich. I myślę, że dzisiaj ten spór o imigrantów o to, żeby się kwotowo nimi podzielić, to jest spór, który można ocenić tak: "Podzielcie się z nami tym błędem, który myśmy popełnili". A my mamy prawo powiedzieć: "Nie mamy ochoty dzielić się tym błędem, który wyście popełnili".

Czyli rozumiem, że propozycja, która się pojawiła ze strony Komisji Europejskiej w sprawie opłat czy kar finansowych dla krajów, które nie przyjmą uchodźców, jest dla pana nie do przyjęcia?

- To jest chory pomysł z paru względów. Po pierwsze, Unia Europejska miała być strukturą państw niepodległych, suwerennych narodów, które w różnych dziedzinach ze sobą współpracują, ale jednak tej suwerenności nie niwelują. Polityka imigracyjna jest immanentną częścią suwerenności, każde państwo powinno mieć własne prawo do kształtowania własnej polityki imigracyjnej. Tak jak państwom zachodu Europy nikt nie odmawiał tego prawa przez dziesiątki lat, tak nie należy nam narzucać teraz polityki imigracyjnej, bo to jest nasza polska decyzja, jaką politykę chcemy prowadzić, a kary? Ja mam prawo zadać pytanie: dlaczego taka a nie inna kwota, ile kosztuje człowiek? Kto to w ogóle wymyślił? W jakim chorym umyśle mógł się taki pomysł zrodzić?

Panie ministrze, organizacje pozarządowe mówią o tym, że zwłaszcza w Internecie fala nienawiści jest w ostatnim czasie ogromna. Jak państwo powinno sobie z tym pojawić, czy też pana zdaniem, tego w ogóle nie ma?

- Zjawisko hejterstwa w internecie jest, ale to jest zjawisko ogólnoświatowe. Polska się niczym na minus nie wyróżnia. Niestety, wiemy, że w internecie dyskusje w dużej mierze polegają na tym, że istnieje to hejterstwo. Niestety, w debatach publicznych za "pióro" sięgają często ludzie pod wpływem negatywnych emocji, bo chcą negatywnie coś wykrzyczeć. I wtedy zaczynają dokonywać jakichś wpisów w internecie. Ale to wcale nie znaczy, że w społeczeństwie to zjawisko jest jakoś powszechnie obecne. Myślę, że to jest specyfika internetu i specyfika internetowych dyskusji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (133)
Sellin: Atmosfera związana z rasizmem w Polsce nie jest zła. W innych krajach jest gorzej. Opłaty za nieprzyjmowanie uchodźców? Chory pomysł
Zaloguj się
 • zoltan_waw

  Oceniono 21 razy 13

  Uważam się za tzw. leminga ale pieprzenie w kółko w Gazecie o to jacy to Polacy są źli i są rasistami po prostu przekracza już wszelkie granice.Czy Wy naprawdę macie ludzi za idiotów , zjechałem pół świata i każdy kto wytknął nos z Polski wie że Polacy nie są jacyś wyjątkowi, jesteśmy normalnym europejskim narodem i PRZESTAŃCIE WRESZCIE WMAWIAĆ W TEJ GAZECIE POLAKOM ŻE SĄ KSENOFOBAMI I RASISTAMI BO TAK NIE JEST. To zupełnie normalne że w ostatnich miesiącach ludzie czują strach skoro widzą (nie u was bo tego nie pokazujecie myśląc że ludzie to idioci i nie wejdą sobie na inne media) hordy agresywnych młodych byków które zachowują się jak totalne chamy, roszczeniowo nastawione i nie widać w nich ANI TROCHĘ WDZIĘCZNOŚCI za to że mogą spokojnie przeczekać wojenną zawieruchę w bezpiecznym miejscu. Co to k... w ogóle jest że mnie na lotnisku skanują jak potencjalnego terrorystę a taki człowiek NIELEGALNIE łazi po Europie jak u siebie i nikt go nie kontroluje. Efekt tego już mamy, jakoś nie słychać teraz tej idiotki Szczuki "jak się okaże że tam są terroryści to się będziemy wtedy martwić". I co? Mam wklejać zdjęcie porozpieprzanych ciał ludzkich z Bataclan? Albo z lotniska z Brukseli? Czy wy naprawdę myślicie że ludzie są takimi idiotami? Po prostu WIDZĄ CO SIĘ DZIEJE I REAGUJĄ I NIE TYLKO TU ALE W CAŁEJ EUROPIE!!!

 • perun79

  Oceniono 21 razy 11

  Rasizm to przymykanie oka na występki uchodźców w krajach zachodnich

 • grajag

  Oceniono 21 razy 9

  Panie Sellin miał miał by pan rację gdyby nie to, ze narodowościowo jestesmy jednolitym nardem. Emigrantów złaszcza kolorowych jak na lekarstwo.Ofiarami rasizmu najczęściej padają studenci i turyści..W tej sytuacji w ogóle to zjawisko nie powinno występować. Oczywiście w innych krajach jest gorzej ale tam k emigranci i kolorowi liczą się w milionach.

 • cucurucu

  Oceniono 16 razy 8

  W Polsce jest rasizm? To niech sobie ci co tak glosno o tym krzycza pojada do Ameryki i wtedy zobacza i poczuja na wlasnym garbie co to jest rasizm.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 13 razy 7

  Jak ktoś chce zobaczyć co naprawdę oznacza rasizm, to powinien pojechać sobie na zachód Europy i odwiedzić którąś z tych muzułmańskich dzielnic, albo pojechać do USA i odwiedzić dzielnice czarnych. Wtedy dopiero się przekona co tak naprawdę oznacza rasizm. A co do tego wywiadu, to w pełni się zgadzam z panem Stellinem.

 • kkes

  Oceniono 10 razy 6

  natemat.pl/169391,merkel-przyznaje-antysemityzm-w-niemczech-jest-wiekszy-niz-sadzilismy-i-mowi-o-uchodzczych-incydentach

 • 2-julita

  Oceniono 22 razy 6

  Polacy są u siebie w domu i będą myśleć i mówić to co chcą
  ta muzułmńska ciemnota nas nie zdominuje tak jest na zachodzie

 • cousland

  Oceniono 19 razy 5

  Ja jestem rasistą w stosunku do polakożerców, patrz synonim michnikowszczyzna.

 • clevland

  Oceniono 13 razy 5

  Top Model wygrywa Osi Ugonoh, jej brat bodaj 5 miejsce w Tańcu z Gwiazdami, a ktoś tu mówi o rasizmie.
  Oczywiście w każdym kraju są napaści. Ale w każdym kraju są psychole.
  W Belgi czy Paryżu wysadzili się w powietrze, bo byli rasistami?

  W Niemczech mają odwrotny problem bo to siły inwazyjne gwałcą i popełniają przestępstwa.
  Ale o tym cisza bo muszą ściągnąć jeszcze z 15 milionów.
  1 milion rocznie + 7 milionów rocznie w ramach łączenia rodzin (średnio 7 osób liczy rodzina uchodźcy).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX