Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego? Niemczyk: Takie twory są w państwach totalitarnych [POSŁUCHAJ]

Wg ?Naszego Dziennika? PiS chce stworzyć superresort. Zdaniem Piotra Niemczyka takie twory są podobne do policji politycznej i z powszechnym bezpieczeństwem nie mają wiele wspólnego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Nasz Dziennik" napisał dziś, że PiS chce stworzyć nowy superresort. Na jego czele ma stanąć Mariusz Kamiński. Resort ma zjednoczyć polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe.

- Nie rozumiem tego pomysłu. Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w państwach totalitarnych - tam, gdzie podstawowym zadaniem służb bezpieczeństwa jest zabezpieczenie państwa policyjnego i stworzenie policji politycznej, a nie sensowne integrowanie informacji niezbędnych w demokratycznym państwie prawa - mówił w Połączeniu Piotr Niemczyk, specjalista ds. bezpieczeństwa. Jego zdaniem tam wszystko będzie tajne.

- Trudno mi sobie wyobrazić, że ten resort, który będzie odpowiadał za bezpieczeństwo powszechne - walkę z przestępczością gospodarczą, zorganizowaną, inną... To będzie typowanie zagrożeń terrorystycznych, których w Polsce nie ma, za to niechętny komentarz pod adresem rządu będzie uważany za intrygujący. To będzie bardziej policja polityczna - przewiduje Niemczyk.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM