Morawiecki wyjaśnia, czemu Agencja Moody's nie obniżyła nam ratingu. I dyscyplinuje za "prowokacyjno-polityczne pytanie" o Kaczyńskiego

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że agencja Moody's nie obniżyła Polsce ratingu, bo zapoznała się z "planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przyjechał w poniedziałek na Lubelszczyznę. Miał zaplanowane m.in. spotkanie z przedsiębiorcami, zwiedzanie PZL Świdnik, a także wykład dla studentów KUL. W trakcie wykładu mówił m.in. o tym, że rząd przygotowuje plan oszczędnościowy. Koś powie: nie ma już na czym oszczędzać. Zdaniem wicepremiera, to błędne myślenie, które jest w naszych głowach.

Dlaczego nie obniżyli Polsce ratingu? Wicepremier zna odpowiedź

Przed wykładem dla studentów wicepremier odbył krótkie spotkanie z dziennikarzami. Na pytanie TOK FM o rating Agencji Moody's odpowiedział, że ratingów nie należy przeceniać, choć trzeba je brać pod uwagę. Liczą się w kontekście międzynarodowym. - Dzisiaj ponad 65 procent długu państwowego jest w rękach zagranicznych inwestorów, więc nie możemy, ani nie chcemy sobie pozwolić na to, by w jakikolwiek sposób sytuację zdestabilizować. A zatem bierzemy to pod uwagę. Moody's nie obniżył tego ratingu, biorąc pod uwagę dość mocne fundamenty oraz perspektywy rozwojowe. Myślę, że przeczytali plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - stwierdził Morawiecki.

"Perspektywy rozwojowe w Polsce są trudne"

Jego zdaniem, wpływa na to szereg czynników, m.in. wojna na Ukrainie, spowolnienie w Chinach i w strefie euro czy kryzys migracyjny. - Jeżeli spowolnienie w strefie euro będzie bardzo poważne, to na pewno bardzo ucierpimy, ale musimy się starać o to, by wzrost PKB był jak najzdrowszy. Nie tylko jak najwyższy, ale i najzdrowszy. To znaczy oparty o oszczędności krajowe, o inwestycje i długofalowy plan rozwojowy - powiedział Morawiecki. Przypomnijmy, że przed weekendem GUS podał tak zwany swój wstępny szacunek za pierwszy kwartał. Wynika z niego, że tempo wzrostu PKB w I kwartale 2016 roku zostało zahamowane.

Na pytanie TOK FM, czy po czterech pierwszych miesiącach roku, w których m.in. wprowadzono 500plus, nie ma zagrożenia dla budżetu wicepremier odparł, że nie ma planów żadnych zmian budżetowych.

Rząd szykuje nam plan oszczędnościowy

Wicepremier wygłosił dla studentów wykład pt. "Koncepcja odpowiedzialnego rozwoju". Mówił m.in. o oszczędnościach. Przyznał, że rząd pracuje obecnie nad planem oszczędnościowym. - I od orazu, jak ktoś tutaj powie: "no tak, ale z czego my mamy oszczędzać, jak jesteśmy biednym krajem", powiem tak: my oszczędzamy 7 procent PKB, a Wietnam, który jest trzy razy biedniejszy od nas oszczędza 30 procent PKB - stwierdził Morawiecki.

Jego zdaniem, oszczędzać można, tylko trzeba zmienić myślenie. - To jest bardziej w naszych głowach, a nie w naszych portfelach: czy stosujemy sarmacką politykę "zastaw się, a postaw się", czy też raczej mierzymy siłą naszego portfela to, na co nas stać i kłądziemy większy nacisk na oszczędności - powiedział wicepremier.

Nie zdradził, na czym polegają plany oszczędnościowe rządu. Powiedział jedynie, że będą znane w nabliższym czasie. - My taki program oszczędnościowy dotyczący elementów demograficznych, emerytalnych, kapitałowych, finansowych, bankowych, płynnościowych i przede wszystkim dotyczący przeciętnego portfela naszego obywatela zaproponujemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ponieważ na tym musi się opierać długofalowy rozwój - dodał minister Morawiecki.

Rządy jednego człowieka, który nie ponosi odpowiedzialności?

W trakcie spotkania na KUL padło też pytanie o Jarosława Kaczyńskiego. - Czy jest na świecie jeszcze jeden taki kraj, w którym rządzi jeden człowiek i nie ponosi odpowiedzialności? - zapytał jeden z uczestników. Co na to wicepremier? - Typowo prowokacyjno-polityczne pytanie. Rząd rządzi, parlament pełni swoją funkcję, a partia, która miała ogromne poparcie rządzi się swoimi prawami, więc ja uważam, że jest wszystko w jak najlepszym porządku - odpowiedział przedstawiciel rządu PiS.
Znasz już rating Polski? Sprawdź swój osobisty rating [PSYCHOZABAWA]

Jak dużo pracujesz?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (72)
Morawiecki wyjaśnia, czemu Agencja Moody's nie obniżyła nam ratingu. I dyscyplinuje za "prowokacyjno-polityczne pytanie" o Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • do_podziwu

  Oceniono 49 razy 35

  Pytanie polityczno -prowokacyjne ... co ci "pisowcy" jeszcze wymysla -:))

 • wkaspr

  Oceniono 45 razy 33

  Partia i jej wódz przewodzą, a rząd rządzi. Ja już to ku**a gdzieś słyszałem jakieś 40 lat temu.

 • ghalina22

  Oceniono 32 razy 24

  Bredzi tak jak jego tatulek

 • ksass

  Oceniono 21 razy 15

  Ja wiem gdzie będą oszczędności, wiem, wiem: na inwestycjach.
  Patrząc historycznie na poczynania tej ekipy i w kraju i na poziomie Warszawy, kiedy 'spieprzaj dziadu' był tam prezydentem, wszyscy będą tak bali się podjąć jakąkolwiek decyzję, że inwestycje staną...

 • 2-julita

  Oceniono 24 razy 14

  tak te szuje by chciałyby tą Polskę zniszczyć
  ale to one prędzej znikną

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 11

  Oczywiście że dla kacapa z PiSu wszystko jest jak w najlepszym porządku, kiedy Polską jak własnym folwarkiem zarządza prosty poseł

 • div00

  Oceniono 26 razy 10

  Bankster Morawiecki będąc prezesem banku miał jedną radę na kryzys, czyli restrukturyzacja przez zwolnienia.

  To samo czeka przeciętnego Polaka!

 • sailor2016

  Oceniono 26 razy 10

  W Polsce rządzi rząd i parlament tak samo jak w Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX