Podkarpacie bez dostępu do legalnej aborcji. NFZ: Tak na dobrą sprawę my o tym nie wiemy

Podkarpacki NFZ nie będzie karać szpitali za to, że w ich regionie nie można przeprowadzić legalnej aborcji. Bo oficjalnej skargi pacjentki o problemach z dostępem do niej nie ma.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podkarpacki NFZ nie zamierza na razie karać szpitali, w których nie można przeprowadzić legalnej aborcji. W całym regionie nie ma ani jednego szpitala, w którym można usunąć ciążę w przewidzianych prawem przypadkach, po tym jak lekarze ostatniej takiej placówki - prywatnego szpitala PRO-FAMILIA podpisali klauzulę sumienia.

Choć o tym, że na całym Podkarpaciu nie można legalnie przeprowadzić aborcji mówią wprost - i to z dumą - władze województwa, NFZ nic nie wie. Mówi rzecznik oddziału funduszu Marek Jakubowicz. - Tak na dobrą sprawę, czy to ostatni szpital, który wykonywał ten zabieg, to my w NFZ nie wiemy. My nie wiemy jacy lekarze w jakich szpitalach podpisali klauzulę sumienia - mówi w rozmowie z TOK FM.

Za brak możliwości udzielenia świadczeń na szpital może zostać nałożona kara umowna lub nawet rozwiązana umowa. Zdaniem rzecznika jednak podstawą do wszczęcia postępowania przeciwko placówce powinna być skarga.

- Nie zetknęliśmy się z sytuacją, że pacjentka przyszła do nas, poskarżyła się i sprawdzilibyśmy, że nie ma takiej placówki, którą podjęłaby się tej procedury - dodaje rzecznik.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w przypadku gdy na klauzulę sumienia powołują się wszyscy lekarze z danego szpitala, pacjent powinien zgłosić się do NFZ po informację gdzie legalna aborcja może zostać przeprowadzona. W praktyce pacjentki z Rzeszowa mogą być kierowane do Krakowa albo do Lublina.

"Nie zgłaszają się do nas takie pacjentki", "Nie wykonujemy takich zabiegów" lub "Nie mamy takich przypadków"Jak wygląda dostęp do legalnych aborcji? Przygnębiający raport

ZOBACZ ZDJĘCIA: Marsze dla Życia i Rodziny w całym kraju. "W Polsce legalnie pozbawia się życia..."

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
Podkarpacie bez dostępu do legalnej aborcji. NFZ: Tak na dobrą sprawę my o tym nie wiemy
Zaloguj się
 • szarak1111

  Oceniono 11 razy 9

  Zwolnić tych pseudoginekologów.
  Jeśli im "sumienie" nie pozwala dokonać medycznego zabiegu, to niech się przebranżowią np. na kominiarzy.

 • Ewa Gwiazda

  Oceniono 6 razy 6

  Rzeszowskie chce prawdopodobnie, zeby bardzo wiele kobiet w wieku rozrodczym wyjechało z tego zapyziałego, średniowiecznego kraju, gdzie kobiete próbuje sie traktowac jak worek do bicia.

 • azteci

  Oceniono 7 razy 3

  „Otwórzcie okiennice, niechaj wpadnie więcej światła”.

 • getz54

  Oceniono 15 razy 3

  Przestancie chodzic do kościoła, płacic na tacę, przyjmowac zboczków po kolędzie, posyłac dzieci na religię, brac śluby kościelne i pogrzeby katolickie, jedzcie mięso w piątki, olejcie chrzty, komunie i bierzmowania, bo to właśnie ci kolesie zgotowali wam ten los.

 • Ewa Gwiazda

  Oceniono 2 razy 2

  Sądzę, że to nie jest wina ginekologów. Po prostu zmyszono ich do tego. Albo praca w szpitalu albo podpis. Beda usuuwać tylko potajemnie i zatrudniać sie w Czechach i na Słowacji.

 • eski57

  Oceniono 4 razy 2

  Młodzieniec podejmujący studia na ginekologi wiedział jaki zakres obowiązków go czeka i został do roboty przyjęty na ten zakres . Jeżeli po latach pracy „zmieniło” mu się sumienie i np. odmówi wykonania zabiegu zgodnie z obowiązkami szpitala , POWINIEN być zwolniony z pracy , by umożliwić szpitalowi przyjęcie i kontynuowanie ….- tj. oczywiste! CO miałby zrobić właściciel rzeźni , gdyby jego rzeźnikowi nagle sumienie wzbraniało …...

 • rbik53

  Oceniono 1 raz 1

  .
  NFZ: Tak na dobrą sprawę my o tym nie wiemy......
  - To się q**rwa dowiedzcie ! ! !. Za to wam darmozjady płacimy ! ! !

 • tadjan

  Oceniono 1 raz 1

  znaczy, że na Podkarpaciu ginekolodzy to same sqrwys.ny? Piękny ten nasz kraj.

 • zarliwa_katoliczka

  0

  podatki ....trzeba placic w Czechach i tam sie leczyc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX