MSW: Policjanci nie będą się uczyć, że falanga to symbol neofaszystów. Chciał tego poseł-narodowiec z Kukiz'15

MSW wycofuje symbol falangi ze szkoleń dla policjantów nt. przestępstw nienawiści. - Swastykę też można by wycofać jako symbol indyjski - komentował decyzję Łukasz Pawłowski. - Zmiany na polskiej prawicy, które próbują wybielać ONR, są co najmniej niepokojące - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński wycofał materiały szkoleniowe, które mówiły o falandze" - donosi "Rzeczpospolita". Policjanci uczyli się o symbolu w ramach szkoleń nt. przestępstw z nienawiści. "Poprzedni system szkoleń, zawarty w materiale pomocniczym, mógł sprzyjać kształtowaniu postaw niechętnych wobec niektórych środowisk. Tymczasem zadaniem policji jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom" - wyjaśniał dziennikowi wydział prasowy MSW.

- Swastykę też można by wycofać jako symbol indyjski - skomentował decyzję w Poranku Radia TOK FM Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". - Dla mnie zmiany na polskiej prawicy, które próbują wybielać ONR, są co najmniej niepokojące - oceniał. Dodał jednocześnie, że na samej prawicy słychać "głosy, które wyrażają zaniepokojenie wzrostem znaczenia ONR".

"Sztucznie pompowany problem"?

- Kariery jak, obecnie brutalnie przerwana przez Episkopat, księdza Międlara są dla mnie zupełnie niezrozumiałe - mówił publicysta. - To są organizacje, które mają swoje dziedzictwo, do którego się odwołują. Nie znajduję dla nich żadnego usprawiedliwienia - podkreślił Pawłowski.

- To nie jest jakaś wielka organizacja - mówiła zaś Kamila Baranowska z "Do Rzeczy". - Radykalna prawica w Polsce jest rozdmuchiwana do rozmiarów realnego zagrożenia - oceniła. Tymczasem, jak zaznaczała, "w ostatnich kilku wyborach próbowali startować do Sejmu, nigdy nie przekraczali progu". - Nie wiem, czy to nie jest sztucznie pompowany problem - dodała Baranowska.

Jak pisze "Rzeczpospolita", poseł Kukiz'15 i szef Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz mógł mieć wpływ na decyzję o wycofaniu z użytku poradnika "Przestępstwa z nienawiści". Pod koniec lutego Andruszkiewicz wysłał interpelację do MSW, w której skrytykował szkolenie organizowane przez policję dla uczniów w Tarnobrzegu. Wtedy obok nazistowskich symboli zademonstrowano falangę. Po interpelacji poradnik z symbolem został wycofany.

Proporzec floty kaperskiej

Falanga (lub ręka z mieczem) to symbol używany przez polskich nacjonalistów (głównie przez środowiska związane z przedwojennym ruchem narodowo-radykalnym), obecnie jest oficjalnym symbolem organizacji Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP). Nadal chętnie odwołują się do niej również członkowie innych organizacji narodowych. Geneza symbolu sięga XVI wieku i floty kaperskiej króla Zygmunta Starego, która używała go na swoim proporcu. Do tego odwołuje się obecny proporzec Marynarki Wojennej RP.

Ostatnio głośno było o wykorzystaniu flag z falangą podczas uroczystości 82. rocznicy powstania ONR w białostockim kościele.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (147)
MSW: Policjanci nie będą się uczyć, że falanga to symbol neofaszystów. Chciał tego poseł-narodowiec z Kukiz'15
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 63 razy 51

  Falanga to symbol męskiego członka tuż przed wpakowaniem go sobie do głupiego ryja, o czym tak marzą słabi chłopcy będąc silnymi w grupie.
  Powinien przez PiS być zakazany jako promocja homo raczej. No ale czego się spodziewać po ugrupowaniu, w którym pierwszy gej RP jest niemal bogiem.

 • matyldaleona

  Oceniono 55 razy 39

  Panie Kukiz, jesteś dumny ze swojego romansu z narodowcami? Żałosne.

 • kataryniarski

  Oceniono 41 razy 29

  Bolesław Piasecki - ONR Falanga, po II wojnie światowej był współpracownikiem Sb i donosił na kogo się dało - prawdziwy patriota! :D

 • homer101

  Oceniono 37 razy 23

  Faszyzm to faszyzm , bez względu na to jaki przyjmuje symbol. Decyzje są szokujące.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 17

  narodowcy mogliby sobie nawet namalować na czołach różowe trójkąty...
  mądrzej i tak nie będą wyglądać

 • raddy

  Oceniono 25 razy 17

  Zaraz zaczną nauczać, że KOD jest symbolem mowy nienawiści. Polska flaga już zdaje się została zdelegalizowana (vide Opole).

 • dziubdziusie

  Oceniono 25 razy 17

  O symbolice totalitaryzmów, mowie nienawiści itd. powinna już uczyć podstawówka, a nie "starych bab i chłopów" dopiero po maturze...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 20 razy 14

  a jak mówiliśmy (niektórzy), że nadchodzi faszyzm, to inni nas wyzywali od oszołomów (taki cimoszewicz czy celinski chociazby, którzy teraz wybudzili się z letargu)

  no to macie co chcieliście...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX