"Nie przesadzałbym z apokaliptycznymi wizjami" - prezes NBP o wyższej płacy minimalnej

Wg prof. Marka Belki, Polskę stać na podwyższenie płacy minimalnej. Premier zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie to 2 tys. złotych. - To nie spowoduje większych problemów - ocenił kończący kadencję prezes NBP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 - Na ogół ekonomiści uważają, że wzrost płacy minimalnej jest ryzykowny albo wręcz niedobry. Ja uważam, że tak długo jak pałce minimalne rosną w takim tempie jak pensje w ogóle, to nie jest najgorzej. Tu bym nie przesadzał z apokaliptycznymi wizjami - mówił prof. Marek Belka w "Poranku Radia TOK FM".

Ale jak podkreślił, nie oznacza to, że podniesienie płacy minimalnej nie przyniesie żadnych negatywnych skutków. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie koszty utrzymania są niższe, więc podniesienie może tam mieć negatywne skutki.

Wczoraj premier Szydło ogłosiła, że rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kwota ta ma w 2017 r. wynieść 2 tys. zł brutto. Zmiana motywowana jest "troską o obywateli".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
"Nie przesadzałbym z apokaliptycznymi wizjami" - prezes NBP o wyższej płacy minimalnej
Zaloguj się
 • gorillaglu

  Oceniono 10 razy 8

  Praca minimalna w założeniu ma służyć temu, by pracownik mógł opłacić podstawowe potrzeby i nie umrzeć z głodu. Przy obecnym poziome tejże, zwłaszcza w miastach, łatwiej osiągnąć to żebrząc niż pracując na minimalnej.

 • felucjan

  Oceniono 7 razy 3

  Jak prywaciarz nie potrafi zapewnić warunków do tego, żeby pracownik generował więcej niż 2000 zł zysku, to niech się nie bierze za biznes, tylko idzie pracować za minimalną krajową.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 2 razy 2

  Najwięcej to krzyczą typowe janusze byznesu, którzy by chcieli żeby jeszcze im dopłacać za "zaszczyt" pracy u nich.

 • jerzytop

  Oceniono 4 razy 2

  Jaka rozpacz . Pracownik będzie zarabiał AŻ 2000 zł brutto czyli 370 euro na rękę . Panowie wyzyskiwacze ,wydajność polskiego pracownika w/g oficjalnych danych to nawet 80% zachodniego .Wygląda na to ,że Pani Premier powinna ZMUSIĆ was paniska oroz spółki zagraniczne do płacenia nie mniej jak 3000 zł /m-ce Wam fortuny rosna a rodziny aby wykarmić dzieci musiały dostać po 500 zł na dzieci

 • benek231

  Oceniono 1 raz 1

  A niedlugo po tym wprowadza klero-faszysci ceny maksymalne.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 7 razy 1

  2tys. zł brutto minimalnej?
  O ja pierdziu, normalnie wypierd z przytupem:)
  Tym ludziom (przepraszam nie ludziom- dostosowując się do poziomu czerskich komentarzy)
  Tym "ciemnym prostakom, biedocie, motłochowi, głupolom, chamom, analfabetom" głosującym na PiS w tyłkach od tego dobrobytu poprzewraca.

 • zorro318

  0

  Od ponad roku pisze, ze bez problemu dla wiekszosci pracodawcow mozna podniesc
  place, wydajnosc pracy polskiego pracownika przewyzsza dwukrotnie jego place.

 • dyskootantka

  Oceniono 2 razy 0

  W czasie poprzednich rządów PiS podwyższył płace minimalne raz o 50, drugi o... 36 zł. W czasie rządów platformy płaca min. wzrosła o ponad 800 zł, mimo kryzysu. Po prostu Jarek odrabia lekcje. Bo nie Szydło tu decyduje. Czymś ten ciemny lud trzeba przekupić, żeby załatwić sprawę trybunału bez rewolty. Tyle i tylko tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX