"Jeżeli państwa nie mogły się dogadać, w czasie kiedy pogoda była dużo lepsza, dużo trudniej się dogadać, kiedy jest burza"

- Dylemat jest taki: czy Unia umrze powoli czy szybko i czy w bólach czy pod znieczuleniem - mówił prof. Jan Zielonka w Poranku Radia TOK FM. - Nie widzę możliwości, żeby się pozbierała w kształcie, jakim jest - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Według oficjalnych wyników za Brexitem było 51,9 proc. głosujących w referendum. - To jest wyzwanie - oceniał w Poranku Radia TOK FM Jan Zielonka, profesor polityki europejskiej z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Wielka Brytania nie wypowiedziała wojny Unii Europejskiej - uspokajał. - Postanowiła rozwiązać swoje problemy sama. UE nie była specjalnie pomocna w rozwiązywaniu jakichkolwiek problemów, część z nich nawet stworzyła - dodał Zielonka.

- Na pewno nie jest to nadzieja i mam nadzieję, że nie katastrofa - mówił o Brexicie Jan Truszczyński, były wiceminister spraw zagranicznych i były pełnomocnik rządu ds. negocjacji członkostwa Polski w UE. - Dylemat jest taki: czy Unia umrze powoli czy szybko i czy w bólach czy pod znieczuleniem - stwierdził Zielonka. - Nie widzę możliwości, żeby się pozbierała w kształcie, jakim jest - dodał. - Jeżeli państwa nie mogły się dogadać, w czasie kiedy pogoda była dużo lepsza, dużo trudniej się dogadać, kiedy jest burza - ocenił profesor.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
"Jeżeli państwa nie mogły się dogadać, w czasie kiedy pogoda była dużo lepsza, dużo trudniej się dogadać, kiedy jest burza"
Zaloguj się
 • mariaczczi1

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrobyt w cymbałach poprzewracał ludziom.

 • princealbert

  0

  Bardzo 'doglebna' analiza - a teraz niech pan profesor powie co w zamian? Nie mozna miec wspolnego rynku bez wspolnych instytucji i wspolnych regul gry na kontynencie zlozonym z kilkudziesieciu malych panstw. Nawet ci, co nawolywali do Brexitu tego nie kwestionuja.

 • hastatrespasos

  0

  Prof. Zielonka trafnie definiuje aktualny dylemat Europy, po triumfie brytyjskich izolacjonistów: czy Unia umrze powoli czy szybko, w bólach czy pod znieczuleniem? Niezależnie od tego jak dalej sprawy się potoczą, moim zdaniem po II wojnie światowej nie było innego wydarzenia na naszym kontynencie o groźniejszych, trudnych do sprecyzowania negatywnych konsekwencjach. A w kwestii Brexit a sprawa polska. Na razie celebryci z kaczego nierządu robią dobre miny do, jak zawsze złej gry. Ale samozwańczy dyktator DUCKczyński to jeden z głównych eurosceptyków. Wydaje mu się, że im słabsza Unia, tym lepiej będzie stawiać opór i terrorowi dżihadystów, i naciskom Putina. Ale, jak zwykle, te mrzonki najgłupszego kaczora wszechświata wiodą go na manowce. Osłabienie UE osłabia głównie Polskę, zwłaszcza przy tym nierządzie, najgorszym w dziejach Polski od ponad tysiąca lat.

 • cracovia.figiel

  0

  Tak się bawi, tak się bawi Brytania.

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy -2

  Jakie szczęście,że referendum w sprawie wyjścia z UE odbyło się
  w Wielkiej Brytanii a nie w Polsce czy Austrii ,gdyż w Polsce i Austrii
  referendum było by sfałszowane patrz wybory samorządowe w Polsce
  i wybory prezydenckie w Austrii.

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy -2

  Gdzie Tusk się pojawi to wszystko spier.oli a w tym teraz mu pomogli Schulz
  i Juncker !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX