Żakowski: To nie ''ciemny lud''. ''Ciemna elita'' doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa

- Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania - mówił Wiesław Władyka. - Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To już fakt - Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Wyniki czwartkowego referendum pokazują, ponad połowa głosujących opowiedziała się za takim ruchem. Premier David Cameron powiedział, że zrezygnuje z kierowania rządem.

- Prorokiem wielkim był Jacek Kurski - powiedział Tomasz Wołek w Poranku Radia TOK FM. - Okazuje się, że ciemny lud jest nawet w takich cywilizowanych krajach, o tak ustabilizowanej demokracji, jak Anglia czy Ameryka - oceniał.

- Dlaczego ciemny lud? - obruszył się Jacek Żakowski. - Ja bardzo protestuję, jeżeli jesteście przeciwnikami demokracji, to trudno. Kiedy społeczeństwo wypowiada się w jakiejś sprawie...

- Tak jak w 1933 r. w Niemczech - wtrącił Tomasz Lis. - To trzeba zapytać, co je do tego doprowadziło - ciągnął Żakowski. - Jaka ciemna elita doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa, kiedy ono podejmuje złą decyzję. To są reakcje - podkreślił.

"Potworny mechanizm, który wywala całą Europę"

Prowadzący audycję przypominał książkę "Paradoks globalizacji" Daniego Rodrika. - Nie da się pogodzić globalizacji z suwerennością i demokracją. Trzeba zmienić model globalizacji, bo to rozpieprza demokrację - zaznaczył Żakowski.

- To, co mówisz, potwierdza, że diagnozy lewicowe sa bardzo bliskie diagnozom nacjonalistów, np. polskich - ocenił Lis. - Nacjonaliści są odpowiedzią na sytuację. Oni nie spadli z kosmosu - zaznaczał Żakowski.

- Możemy przyjrzeć się ostatniemu 20-leciu, w jaki sposób zrodziły się te determinanty i fatalizmy, które doprowadziły nas do tego momentu - mówił Wiesław Władyka.

- Ale po drodze jest mechanizm czysto demokratyczny, który polega na tym, że Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania - tłumaczył. - Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę - dodał Władyka.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (55)
Żakowski: To nie ''ciemny lud''. ''Ciemna elita'' doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa
Zaloguj się
 • eski57

  Oceniono 7 razy 3

  nie ze względu na posiadaną wiedzę …, ale intuicję uważam , że może to i dobrze – WYSPIARZE nie zawsze w interesie całej Unii usiłowali się korzystniej ustawiać ….. Pozostałe – już tylko kontynentalne społeczeństwa , chyba zrozumieją potrzebę większej solidarności , wzajemnej tolerancji i uczciwości we wzajemnych stosunkach . Wielka , a więc zjednoczona EUROPA może znaczącą rolę w tym poróżnionym ŚWIECIE ODEGRAĆ i zapewnić swoim społeczeństwom pokój i dobrobyt !!
  Dodałbym , żeby przywódcy pozostałych państw się zmobilizowali i zdecydowali ...… i kto ma ochotę pójść za Brytyjczykami , niech TO robią teraz !! , żeby przyszłość EUROPY mogli budować PEWNIAKI !

 • hrac

  Oceniono 3 razy 1

  "Okazuje się, że ciemny lud jest nawet w takich cywilizowanych krajach, o tak ustabilizowanej demokracji, jak Anglia czy Ameryka" - ciemny lud tak ,, ale demokracji tam NIE MA , np.: odchodzi Brytyjczyk z pracy - nie otrzyma listu - przepadł !!! Wszędzie trzeba mieć kartkę od pryncypała.Lordowie, etc, etc , etc.

 • nienoto

  Oceniono 13 razy 1

  Najlepiej zrzucić wszystko na lud a swojej głupoty nie widzieć. Lud wcale nie jest ciemny.
  Unia jest fatalnie zarządzana, o ile to można nazwać zarządzaniem.... To że biedniejsze kraje do niej jeszcze ciągną to jest oczywiste bo będą mieć jeszcze korzyści, ale bogata Wielka Brytania? Ludzie zawsze myślą bardziej lokalnie niż globalnie...
  To samo zresztą było w Polsce, Platforma przegrała nie dlatego że PIS był taki świetny, tylko dlatego że przestała praktycznie rządzić...siedziała sobie na ciepłych podsadkach i miała wszystko gdzieś, przecież nie jest źle... Przegrana im się po prostu należała... Ciemny lud nie jest głupi... Unię jeszcze można uratować, ale potrzeba lidera, nie sierot wybieranych parytetami... może Tusk się obudzi i zacznie coś robić,a nie grzecznie siedzieć w ... Merkel, choć wątpię...

 • koperchytla

  Oceniono 2 razy 0

  Zauważcie, że Donald nie musi nic robić i wystarczy, że jest i wszystko się wali. Jonasz?

 • aaron.goldstein

  Oceniono 4 razy 0

  Piatkowa trzódka: buta, wszystkie rozumy zjedliśmy, a inni są głupi, pogarda dla innych poglądów. Czyli wypisz wymaluj Gazeta Wyborcza od 26 lat. Tu zmian nie ma i nie będzie. A świat ucieka do przodu.

 • ostatniaparoweczka

  Oceniono 4 razy 0

  "Okazuje się, że ciemny lud jest nawet w takich cywilizowanych krajach, o tak ustabilizowanej demokracji, jak Anglia czy Ameryka - oceniał."

  To zwykłe prostactwo wypowiadanie się o wynikach referendum w taki sposób.(Podobno Królowa WB też była za wyjściem:P)

 • tom_58

  Oceniono 6 razy 0

  Wszystkiemu winni nacjonaliści&. - Ale trzeba mieć jeb_nięte w głowie.
  Przez ostatnie lata rządzili tylko liberały i lewaki.
  Mówimy wam: bye, bye.
  Nacjonaliści nie mieli wpływu na nic. Robili tylko za chłopca do bicia.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 10 razy 0

  salonik GazWybu cały czas nie może się nauczyć, że pogarda I obrażanie ludzi o innych pogladach jest strategia samobójczą
  Ale te Wołki, Żakowskie I Michniki już tak mają I się nie zmienią.

 • westgreg

  Oceniono 18 razy 0

  Postawa Wołka i Lisa to zwykły faszyzm/socjalizm.

  A co do Brexitu: Jean-Claude Juncker może świętować. Wszak polityka jego i jego administracji zaczyna przynosić efekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX