PiS zrobi skok na pieniądze z OFE i rozda wszystkim po równo? "To naruszenie zasady zaufania do państwa"

Wielowieyska w Poranku Radia TOK FM o planach PiS na wykorzystanie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wiceminister Morawiecki prostował dziś słowa Kaczyńskiego - nie ma pomysłu na nacjonalizację OFE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jarosław Kaczyński w czasie kongresu PiS mówił o tym, że czas na zmiany. Jego plan odnosi się m.in. do tego, co zrobić z pieniędzmi, które zostały w OFE (na razie tracą na wartości), a które mogą być podstawą "nowych przedsięwzięć".

Wrzucą nasze oszczędności do jednego worka?

- W "GW" piszę, że mogłoby chodzić o stworzenie państwowego funduszu inwestycyjnego, do którego byłyby wrzucone aktywa z resztką pieniędzy OFE. Fundusz miałby rolę, by trzymać akcje prywatnych spółek i nie wyprzedawać ich nagle, bo to mogłoby skończyć się katastrofą - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska.

Oddasz swoje oszczędności ze względu na "solidarność społeczną"?

- To, co w planie jest bulwersujące, to to, że stworzy się III filar od nowa i każdy dostanie coś na zachętę. Np. po 7,5 tys. zł, żeby "zmobilizować" ludzi do oszczędzania na emeryturę. Problem polega na tym, że ludzie oszczędzali płacąc wysokie składki OFE i myśleli, że budują swój kapitał emerytalny. A teraz państwo zamierza im powiedzieć, że wszystko to wrzucają do wspólnego worka i na zasadzie solidarności każdy dostanie po równo - oburzała się dziennikarka.

TK nie powstrzyma PiS

- Jeżeli ten plan się zrealizuje, to oznacza naruszenie zasady zaufania do państwa. Reguły zostały zmienione, a nie ma sprawnego Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby zakwestionować takie zmiany właśnie na podstawie zasady, że istnieje zaufanie obywatela do państwa.

Może chodzić o kwotę nawet 140 miliardów zł.

Morawiecki zaprzecza

Dziś przed otwarciem giełdy wicepremier Mateusz Morawiecki tonował słowa prezesa - mówił, że nie ma planu nacjonalizacji składek z OFE. Najwyraźniej coś jest jednak na rzeczy. Miesiąc temu pojawił się w "Rzeczpospolitej" artykuł o tym, że rząd problemy z brakiem pieniędzy m.in. na program 500+ będzie szukać w funduszach emerytalnych.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (377)
PiS zrobi skok na pieniądze z OFE i rozda wszystkim po równo? "To naruszenie zasady zaufania do państwa"
Zaloguj się
 • jo1952

  Oceniono 77 razy 59

  Czy ktoś jeszcze ufa temu rządowi ,w którym nie ma ani jednego ekonomisty a są tylko chętni do spijania z ust pomysłów Kaczyńskiego ?

 • zd46

  Oceniono 62 razy 46

  Szydło Becia nazywa to wszystko "SPRAWIEDLIWOŚCIĄ EMERYTALNĄ" !!!!!!Rusza program oszczędnościowy Morawieckiego i z NASZYCH PRYWATNYCH PIENIĘDZY zgromadzonych w OFE, BEZ NASZEJ ZGODY, będą: wypłacać 500+, będą inwestować w przemysł pomnikowy i pomniki z "lechobetonu", będą realizować swoje obietnice wyborcze, będą ratować górnictwo, będą opłacać nepotyzm PiSu, będą płacić ochronę Kaczyńskiego, podróże Dudy i jego "straszny dwór" a nam zostanie PUSTY WÓR !!!!!!

 • observatorx

  Oceniono 56 razy 40

  Dziecko we mgle Cezary Baryka Morawiecki ma kolejny genialny pomysl co zrobic z twoja kasa

 • zbigniew8888

  Oceniono 41 razy 27

  Mateusz Morawiecki tonował słowa prezesa, tj. naprawiał to , co Prezes zepsuł. Obawiam się, że z tego całego ambitnego planu autorstwa Morawieckiego nic nie zostanie. Prezes nie rozumie współczesnej ekonomii, Morawiecki będzie miał problem

 • zd46

  Oceniono 42 razy 24

  Był taki "cudotwórca",już W. Gomułka, kacyk partyjny i kolega wielu działaczy PZPR ukrytych pod wytarta kapotką Kaczyńskiego i PiSu, "PODNIÓSŁ WYDAJNOŚĆ Z JEDNEGO HEKTARA" i POSTAWIŁ NA DRUGIM. Kaczyński już wybudował 3 mln mieszkań a teraz sięga po prywatne 150 MILIARDÓW POLAKÓW zgromadzone w OFE !!!! To nie cud, to nie iluzjonizm, TO ZŁODZIEJSTWO i RABUNEK !!!!! Kaczyński przez całe swoje życie NIE WNIÓSŁ ANI GROSZA DO BUDŻETU Z UCZCIWEJ PRACY a czerpie jak ze "STUDNI BEZ DNA", truteń pospolity, cwaniak czy ............................???

 • pan.szklanka

  Oceniono 37 razy 23

  Zważywszy na "dobrą zmianę" jedyne w co warto inwestować, to wspomnienia. Tego nam nie odbiorą.

 • zd46

  Oceniono 38 razy 22

  "Kana żoliborska, " Mateusz Morawiecki (syn zasłużonego falszerza sejmowego) zapewnił - Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom"????? PiS UKRADNIE pieniądze POLAKÓW, ZGROMADZONE W OFE iiiiiiiiiiiiiiiiiii, przekaże POLAKOM, jako wyraz miłości, ot k.rwa Jasnosiki się znalazły???? Którym POLAKOM? Chyba tylko PiSpolakom z PiS grandy? Chcecie inwestować? Tylko jak rozkradniecie na swoje obietnice wyborcze, to kto zwróci pieniądze POLAKOM? Nastepne rzady, dzieci i wnuki???? Plan Morawieckiego to "MOROWE POWIETRZE" i oszustwo !!!! Zabierzcie kościołowi "tsunami forsy" na 10 lat a WYZŁOCICIE POLSKĘ od morza po góry !!!! Katabasy niech zaczna żyć z własnej kasy a górnicy za swoje !!! Nie okradajcie POLAKÓW PiSszaleńcy !!!!!!

 • arcypapa

  Oceniono 36 razy 22

  Gdybym był zagranicznym inwestorem to nawet jeśli bym tu już prowadził coś w rodzaju np fabryki VW to bym zwinął interes w kilka dni nie mówiąc o takich co to zamierzają tu coś dopiero rozwijać. Państwowe już przejęli teraz dobiorą się do prywatnych i tych znienawidzonych przez nich zagranicznych biznesów, banków, mediów i wszelkich innych

 • zd46

  Oceniono 30 razy 20

  Jojo z PiSu kradł buty w pociągach szczecińskich a PiS chce rozkraść OFE dla chwały pokrętnej rodziny Kaczyńskich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX