''Apel smoleński podczas rocznicy 1 VIII niegrzeczny wobec powstańców''

- Mam rytm rodzinny związany z Powstaniem Warszawskim i na pewno go dotrzymam. Reszta trochę zależy od tego, jaki będzie sposób obchodzenia tej rocznicy przez obecną władzę - mówił Bronisław Komorowski. B. prezydent zwraca uwagę, że pomysł Macierewicza z apelem smoleńskim jest niegrzeczny wobec samych powstańców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Obawiam się, czy obecna władza potrafi powstrzymać swoją chęć politycznego używania tej daty i tych uroczystości na własne potrzeby partyjne - mówił w Poranku TOK FM Bronisław Komorowski. W ten sposób były prezydent odniósł się do pomysłu Antoniego Macierewicza, który polecił, by przy każdej okazji związanej z ważną rocznicą historyczną i w asyście wojskowej, był odczytywany apel smoleński.

Apel smoleński jest niegrzeczny wobec powstańców

- To jest niegrzeczne nie wysłuchanie opinii środowisk powstańczych, którzy chcą wyraźnie, aby utrzymać dotychczasowy sposób honorowania ich kolegów i ich walki, bez przyklejania do nich innych wydarzeń, które motywowane są politycznie - zwrócił uwagę Bronisław Komorowski.

Termin "polegli pod Smoleńskiem" - wymyślony i sztuczny

- Tu następuje zderzenie tego naturalnego terminu "polegli na polu chwały" w odniesieniu do akowców i powstańców, którzy ginęli na barykadach miasta, z tym sztuczny i wymyślonym - "polegli pod Smoleńskiem". W katastrofie się ginie i jest się inaczej traktowanym w pamięci Narodu niż polegli żołnierze. A tu pan Macierewicz próbuje zamazać tę różnicę, a to powoduje pewien niesmak, niepokój Powstańców Warszawskich, którzy nie chcą być zmieszani z wszelkiego innego rodzaju kategoriami wydarzeń. To wydarzenie było szczególne - podkreślił Komorowski.

Przy okazji były prezydent przypomniał skandal jaki miał miejsce podczas obchodów rocznicy w Poznaniu, gdzie uczestnicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca nie życzyli sobie odczytywania nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Czerwiec '56 roku jest tak poznański, że w Poznaniu odczuli to (apel smoleński) jako agresję na ich tradycję, próbę podkreślenia zupełnie innych, zewnętrznych treści, w tym wypadku związanych z katastrofą smoleńską, i to jeszcze w wydaniu Antoniego Macierewicza - powiedział Bronisław Komorowski.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (99)
''Apel smoleński podczas rocznicy 1 VIII niegrzeczny wobec powstańców''
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 40 razy 28

  Będzie asysta wojskowa z apelem smoleńskim, albo wcale nie będzie wojska. Czy tak postawiono sprawę?. Jeśli tak było to jest straszne. Bardzo mi szkoda powstańców, że muszą się na stare lata denerwować, że musza co roku apelować o godne zachowanie podczas uroczystości, o to żeby nie gwizdać na cmentarzu, a teraz jeszcze doszedł Smoleńsk. To się w głowie nie mieści jak traktuje się tych ludzi. Z nikim i z niczym się nie liczą. Cały ten PiS to jedno ZŁO.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 39 razy 27

  masakryczna potwarz dla wszystkich zmarłych.. czy to w powstaniu, czy przy protestach w Poznaniu.. i pewnie jeszcze podczas wieku innych uroczystości

  ciekawe czy odważą się w styczniu na oczach całego świata zbezcześcić pamięć zabitych w Oświęcimiu?

  jak można obok ludzi walczących o wolność kraju, wspominając tych, którzy zginęli.. mówić, że "poległ" gość pakujący się tam gdzie go nie chciano i gdzie on sam nie chciał być rok wcześniej... przecież to jest niesamowita potwarz dla tych wszystkich, którzy na prawdę coś robili i stracili za to życie i zdrowie

 • drdrejfus

  Oceniono 32 razy 22

  Hołota z PISu nie zna pojęcia "niegrzeczny" podobnie jak jej wyborcy czyli 50-60% polaków. 50 lat komuny, apologii prostactwa i chamstwa zrobiło swoje.

 • sailor20170605

  Oceniono 28 razy 20

  Maciarenko cały czas skacze po trumnach osób, które zginęły w tym wypadku, do którego doprowadziło dwóch konusów.

 • banan125

  Oceniono 23 razy 19

  grzeczność w Polsce uznawana jest za słabość i dlatego pan B. Komorowski przegrał wybory z Prymitywnymi CHAMAMI....

 • sailor20170605

  Oceniono 27 razy 17

  Ciekawe czy jak będzie marsz równości to Maciarenko też wyskoczy z apelem.

 • wojteksta

  Oceniono 23 razy 17

  W tym duchu proponuję drobną poprawkę do historii - gen. Sikorski poległ pod Gibraltarem, a generalicja lotnicza poległa pod Mirosławcem.

 • art_102

  Oceniono 16 razy 16

  "... jest niegrzeczny wobec samych powstańców." ?
  Panie Prezydencie Komorowski, co to za język "delikatuśny"?
  Daleko mi do standardów mowy pisowskiej, ale bez przesady... Wiem, że to właśnie nas od nich rózni: kultura, wiedza, język itp, ale czasami trzeba nazwać rzeczy po imieniu. To jest skandal, tym bardziej, ze macza w tym paluchy władza, a dla rodzin powstańców, historii, społeczeństwa, faktów - zwykłe świństwo...
  Już wystarczy, że symbolem ostatnich obchodów powstania warszawskiego była matka kaczyńskiego, której nawet nie było w Warszawie. " Jeszcze przed wybuchem wojny jej rodzice - państwo Jasiewicz - wysłali ją wraz z siostrą do rodziny mieszkającej w Starachowicach, skąd wróciła dopiero po wyzwoleniu. " ..ale to nie przeszkodziło kaczyńskiemu okleić wszystkich ulic, tramwajów i mostów jej wizerunkiem

  Ot, jak mały tchórzliwy zakompleksiony człowieczek, próbuje się siła wcisnąć z rodziną w karty polskiej historii.
  Nic z tego. Pierwszy raz się zgodzę z paleniem książek po upadku władzy pis. Moze jeszcze kilka filmów smoleńskich dorzucić.
  Koniec z taktownym zachowaniem, koniec ze zwracaniem się do pawłowicz, szanowan pani, czy profesor, którym nie jest.
  Ci ludzie, to ludzka miernota, która niszczy kraj, i nie ma tu miejsca na elegancję i takt, tylko trzeba konkretów.

 • sailor20170605

  Oceniono 21 razy 15

  Maciarenko notorycznie zakłamuje historię i rzeczywistość ale zrównywać powstańców, którzy przelewali krew za ojczyznę z ofiarami bądź co bądź tragicznego wypadku ale równocześnie idiotycznego i żałosnego do którego doprowadziła chora ambicja prezia jest delikatnie mówiąc niesmaczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX