Borowski o apelu smoleńskim: To obsesje Macierewicza. On chce utrwalić w świadomości społecznej, że to nie był wypadek

- Według Macierewicza tam był zamach, ktoś to specjalnie ukartował i ci ludzie polegli - mówił w Popołudniu Radia TOK FM Marek Borowski. - Nawet jeśli się tego do końca nie wyjaśni, to niech wszyscy wiedzą, że to nie był wypadek - dodał polityk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Co się wydarzy 31 lipca, 1 sierpnia? Nadal nie wiemy, jakie będzie stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej - mówiła Karolina Lewicka, odnosząc się do kwestii apelu smoleńskiego. - Na razie rzecznik zapowiedział, że odbędzie się spotkanie w sprawie obchodów rocznicy, wydaje się, że felieton Marty Kaczyńskiej rozstrzyga sprawę, ale chyba niekoniecznie - dodała.

Córka Lecha Kaczyńskiego stwierdziła we "wSieci", że "wspominanie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać 'przy okazji' obchodzenia rocznic wydarzeń, z którymi nie byli bezpośrednio związani". Jej zdaniem "pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto".

"Poważny cios"

- To jest poważny cios zadany pomysłom Macierewicza - ocenił tekst Marek Borowski. - To on forsował tę ideę. Mam nadzieję, że się wycofa przynajmniej jeśli chodzi o powstanie - stwierdził były marszałek Sejmu. - To niestety jest wynik obsesji Macierewicza, że tam był zamach, ktoś to specjalnie ukartował i ci ludzie tam polegli - powiedział.

- Ale doskonale wiemy, że nie polegli, była to katastrofa lotnicza spowodowana błędami i tyle - dodał Borowski. - Macierewicz chciałby utrwalić w świadomości społecznej, że to nie był wypadek. Nawet jeśli się tego do końca nie wyjaśni, to niech wszyscy wiedzą, że nie był - zaznaczył polityk. - Teraz idzie się w narracje, że nie zamach - bo się nie da obronić, ale niewyjaśnione, niech to zostanie w ten sposób - przedstawiał pomysły PiS Borowski.

"PiS będzie znów badało pogrom kielecki i Jedwabne"

- Podobnie jak niewyjaśnione rzeczy działy się w Jedwabnem i Kielcach - zaznaczyła Lewicka. - I PiS będzie miało ochotę badać raz jeszcze i pogrom kielecki, i stodołę w Jedwabnem - uznała. - Jeżeli chodzi o minister Zalewską, to jest szczególnie przykre, bo to jest minister edukacji, czyli oświaty - powiedział Borowski. - Coś mi się zdaje, że ten kaganek oświaty ją bardzo parzy - dodał polityk.

Czy PiS wprowadzi nową politykę historyczną do szkół? - Nikt nie zmusi nauczyciela, żeby opowiadał brednie albo nieprawdę. Będzie mówił co innego i co wtedy? Będzie ciągany gdzieś? Dyscyplinarkę będzie miał? - zastanawiał się były wicepremier.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Borowski o apelu smoleńskim: To obsesje Macierewicza. On chce utrwalić w świadomości społecznej, że to nie był wypadek
Zaloguj się
 • tinorossi

  Oceniono 20 razy 16

  Proponuje konkurs literacki na temat: Historia wg PIS. Wróżę duże zainteresowanie. Literaci do piór!

 • ergosumek

  Oceniono 73 razy 15

  Panie Borowski, każdy "wypadek" jest inny.
  I każdy "wypadek" ma sprawcę, który do niego doprowadził.
  Czasem wypadek jest zbrodnią, nawet jeśli nie jest zamachem.

 • akuszer

  Oceniono 17 razy 13

  To jest właśnie to lelum - polelum". Niby oficjalnie nie mówimy, że zamach, ale coś tam musi w bani prostaczków zostać. Podobnie z filmem; już we fragmentach dennym, nie dokończonym i - jak to wśród prawaków - konfliktogennym. Oficjalnie fabularny a że ludek weźmie go za dokument to trudno, co poradzić.....

 • tom_58

  Oceniono 56 razy 12

  Tak odnośnie tych obsesji.
  Więcej niż obsesji Macierewicza, to ja widzę obsesji macierewiczowsko-jedwabieńskiej-kieleckiej.
  Na Tok-u jej granica zmierza ku położonej ósemce.

 • nemilek

  Oceniono 15 razy 9

  Po prostu trzeba czytać listę wszystkich wypowiedzi Macierewicza na temat tej katastrofy, żeby doszło do pojednania społecznego. Trzeba ją czytać przy każdej uroczystości, przy każdym święcie, przy każdym jubileuszu. To tylko jej część na szybko sporządzona, niech opozycja ją skompletuje i czyta ją przy każdej okazji. Na szczęście wszystko jest nagrane, więc nikt nie może jej zakwestionować. Listę wypowiedzi wariata należy czytać bez komentarza fachowców czy polityków, ona jest wystarczająco wymowna, składa wymowne świadectwo jaką przemianę moralną musi przejść polskie społeczeństwo.
  "Mogło być tak, że mamy do czynienia z mordowaniem tych, którzy przeżyli, ale równie dobrze mogło być tak, że to są strzały policji i wojska odpędzające rabusiów"
  "Jak może samolot zderzyć się z takim oto drzewem (tu gest rękoma pokazujący że owa brzoza jest badylkiem) i stracić skrzydło"
  "Aby doszło do złamania skrzydła po kontakcie z brzozą musiałaby ona (brzoza) być ze stali"
  "Brzoza ta była już złamana 5 kwietnia, tyle stwierdzają naukowcy, ja mogę ze swojej strony dodać, że na pewno nie mogła być przyczyną katastrofy 10 kwietnia"
  "Tak proszę państwa, trzy osoby przeżyły tę katastrofę"
  "Po trzech latach badań można to powiedzieć, trzy osoby przeżyły katastrofę, są na to dowody"
  "Relacje o tym, że trzy osoby przeżyły są wiarygodne"
  po 3 miesiącach od katastrofy: "Przyczyną katastrofy był wyciek paliwa"
  "Polscy piloci byli celowo sprowadzani na śmierć"
  "Katastrofa smoleńska była aktem terrorystycznym"
  "Proszę porozmawiać z premierem Jarosławem Kaczyńskim, bo on ocenia inaczej to co zobaczył i zresztą każdy z nas kto chciałby się przyjrzeć ciału prezydenta musi inaczej oceniać to z czym mamy tam do czynienia, poparzenia na ciele prezydenta są oczywiste, są bezdyskusyjne."
  "Polskie i rosyjskie parametry lotu odnotowują 2 silne wstrząsy"
  "Charakter zniszczeń Tu-154M nr 101, w tym znaczne rozrzucenie jego szczątków na obszarze ponad 1 hektara wyklucza, by doszło jedynie do awaryjnego lądowania (...) także śmierć wszystkich członków załogi i pasażerów czyni wersję niepoprzedzonego wybuchem awaryjnego lądowania (lub upadku) znacznie mniej prawdopodobną; podobną skalę zniszczeń konstrukcji samolotu mógłby wywołać wybuch naziemny"
  "Doszło do obezwładnienia maszyny 15 metrów nad ziemią. Badamy, jaka była bezpośrednia przyczyna obezwładnienia maszyny. Z badania komputera pokładowego wiadomo, że wtedy ustało zasilanie i wszystkie mechanizmy tego samolotu przestały działać".
  "Samolot leciał na dużo większej wysokości, nie uderzył w brzozę, a skrzydło oderwało się na skutek ciągle jeszcze nieznanych okoliczności w innym miejscu"

 • G F

  Oceniono 4 razy 2

  Maciorewicz nie ma obsesji. On chce preziowi wleźć jak najgłębiej.

 • Yurek Król

  Oceniono 4 razy 2

  obsesje Macierewicza? To raczej ten smoleński obiad do tej pory siedzi mu na żołądku.

 • pumpernik

  Oceniono 42 razy 2

  To było Powstanie Smoleńskie, w którym wycieczkowicze sterroryzowali i zmusili do lądowania przestraszonych pilotów.

 • jag63

  Oceniono 11 razy 1

  Apel Smoleński jest teraz ważniejszy niż Apel Jasnogórski.
  Co na to Wielebni ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX