Kołodko: Oni się nienawidzą. Telewizji nie da się oglądać przez tę wojnę. Jakby się mieli pobić

- Słyszę opinie, że jedyny sposób, żeby upadł rząd PiS to katastrofa gospodarcza - mówił w Popołudniu Radia TOK FM Grzegorz Kołodko. - Jako ekonomista protestuję przeciw temu z całej mocy. Polsce nie jest potrzebna katastrofa, tylko w miarę zrównoważony, dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy - stwierdził polityk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Program 500+ nie jest odpowiedzią na wyzwanie ze starzeniem się społeczeństwa - ocenił Grzegorz Kołodko w Popołudniu Radia TOK FM. - To kolejny błąd tego rządu, z którego robi się wielki sukces - mówił ekonomista i były minister finansów. - Zapytajmy, niech ludzie się wypowiedzą, czy są za programem czy przeciw - dodał. - Nie musimy pytać - 80 proc. Polaków, jak pokazują badania opinii publicznej, wspiera ten program - zauważyła Karolina Lewicka.

- To jest źle ukierunkowane - uznał Kołodko. Jego zdaniem "pieniądze powinny trafić do rodzin wielodzietnych, gdzie jest stosunkowo najwięcej biedy w Polsce". - Można było nawet wielokrotnie podnieść zasiłki rodzinne, które już funkcjonowały, zwiększając kwotę, do której są udzielane - tłumaczył.

- A to, że dostaje każdy? Mam znajomych, którzy pracują w bankach i zarabiają 40-50 tys. miesięcznie, też mają troje dzieci - mówił były wicepremier. - To jest nonsens, że mają dostawać 1000 zł netto z podatków innych, w sytuacji, gdy nie starcza pieniędzy na realizację np. podwyżek dla nauczycieli i pielęgniarek czy poprawę warunków funkcjonowania ochrony zdrowia - wymieniał Kołodko. - To nie jest filozofia. Albo można powiedzieć, że elementem tej filozofii jest populizm - ocenił.

"Gdyby mogli, to by się pobili"

- Moja największa obawa nie bierze się z potknięć i błędów polityki gospodarczej w tym finansowej tego rządu, tylko z dewastacyjnej roli skutków polskiej wojny na górze, konfliktu wewnątrz postsolidarnościowych elit - wyznał Kołodko. - Oni się nienawidzą - zaznaczył. - Nie ma pan wrażenia, że problemem jest wojna na dole? - pytała Lewicka. - Nie, to jest wojna na górze, Sejm jednego dnia powołuje komisję nadzwyczajną w jednej sprawie, opozycja następnego dnia zgłasza wniosek o powołanie następnej - odpowiedział polityk. - Jedni mówią "podnieść", drudzy "obniżyć". Gdyby mogli, to by się pobili w tych dyskusjach - dodał.

- Nie jest słuszną polityką negowanie wszystkiego, co proponuje rząd - oceniał ekonomista. - Nie ma dostatecznej woli poszukiwania konstruktywnego porozumienia wśród tzw. elit politycznych. Uważają, że im gorzej, tym lepiej - podkreślił.

- Słyszę opinie, że jedyny sposób, żeby upadł, nielubiany przez jednych, a przez innych lubiany, rząd PiS to katastrofa gospodarcza - mówił Kołodko. - Jako ekonomista protestuję przeciw temu z całej mocy. Polsce nie jest potrzebna katastrofa gospodarcza, tylko w miarę zrównoważony, dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy - stwierdził.

"Nie można budować na kłamstwie historycznym"

- To, z czym mamy w Polsce do czynienia, to w coraz mniejszym stopniu społeczeństwo - ocenił Kołodko. - Albo inaczej: to jest skłócone wewnętrznie społeczeństwo i to się przekłada na funkcjonowanie gospodarki - dodał były minister.

- Pewnych rzeczy nie da się zmienić tak, jak to jest w modelach gospodarczych. Dzisiaj potrzebna jest społeczna spójność, kapitał społeczny, a oni się kłócą o wszystko - mówił Kołodko. Według polityka "nie można budować sukcesu i przyszłości polskiej gospodarki na kłamstwie historycznym". - To zaczęło się już wcześniej w wykonaniu PO, a teraz w sposób zwielokrotniony, zakłamując historię, dołączyło PiS w ramach swojej, tym razem bardzo złej, zmiany - zaznaczył.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (56)
Kołodko: Oni się nienawidzą. Telewizji nie da się oglądać przez tę wojnę. Jakby się mieli pobić
Zaloguj się
 • reiter1

  Oceniono 49 razy 37

  Niestety każdy głos ostrzegający o katastrofie jest określany przez półgłówków mianem "kwiku oderwanych od koryta"
  A to krzyczą nieliczni pasażerowie autobusu świadomi, że kierowca prowadzi go w kierunku przepaści.
  Niestety większość głupków nadal upaja się prędkością...

 • kurnadziad

  Oceniono 34 razy 20

  BRAWO Kołodko!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 19

  Dzisiaj potrzebna jest społeczna spójność, kapitał społeczny, a oni się kłócą o wszystko...
  ----
  tylko żeby było jak w starym dowcipie o gajowym który wyrzucił z lasu i Niemców i partyzantów, potrzeba nam Gajowego z jajami, a takowego jakoś nie widać

 • gryfb

  Oceniono 19 razy 15

  Program 500+ wg Andrzeja Waligórskiego:

  Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać
  Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska.
  Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała,
  Stąd brak światła i węgla. Ale system działa!

 • jerzyt21

  Oceniono 16 razy 10

  I tak oto Grzesiu trafiłeś na listę...

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 11 razy 5

  A mnie brakuje w Sejmie okładania się po....policzkach, kopania w zadek, ciągania za włosy. To byłyby jakieś normalne, choć nieodpowiednie zachowania.
  Złości mnie gdy poseł nawiedzonym głosem prawi słabiusieńkie kazanie.
  Gdy ględzi o sile swojej wiary. Bo co to za wiary gdy potrzebuje takich deklaracji. Fałszywa, ale to ścieżka do karier, niestety.
  Więc walki. Mogą być zamiast nędzy programowej w tvp pod wodzą Kurskiego. Kisiel, błotko, lanie się po tłustych...obliczach.

 • delfinadupa

  Oceniono 7 razy 3

  Im gorzej tym szybciej. Każda władza kończy się sama. PiS to kara za głupotę PO.

 • oswiecony19

  Oceniono 14 razy 2

  Unia Europejska jako FEDERACJA ( JEDNO PAŃSTWO ) będzie znacznie tańsze w utrzymaniu.To fuzja dwudziestu siedmiu (27) europejskich administracji małych państw w jedną sprawnie zarządzającą ADMINISTRACJĘ ( tak jak np. Stany Zjednoczone, Australia czy Kanada) Jedna europejska waluta, jeden system fiskalny i energetyczny, jedna wspólna europejska armia ( zamiast 27 ) etc. to ogromne oszczędności. Mniej urzędników obecnie wielokrotnie dublujących się w parlamentach, senatach i wielu innych urzędach. Tylko wtedy UE będzie jak jedno wielkie sprawnie zarządzające przedsiębiorstwo i tylko wówczas stworzymy zdrową konkurencję gospodarczą dla takich potęg jak : USA, Chiny, Brazylia czy Indie ( militarnie dla Rosji ) Eurosceptykom mogę powiedzieć, że decydując się na małżeństwo również tracimy trochę własnej suwerenności - dla dobra przyszłej wspólnoty !

  Skrajnym eurosceptykom powiem: jedno państwo to jedna europejska płaca minimalna !
  ----------------------------------------------------------------------------------------------
  AUSTRALIA jest również FEDERACJĄ. Ale zanim do tego doszło 1 STYCZNIA 1901r. to: Na kontynencie istniała mozaika kolonii, z których każda wydawała własne znaczki, wprowadzała restrykcyjne cła na granicach, zarządzała konfiskaty towarów napływających od sąsiadów. Kolonie zamiast współpracować ostro rywalizowały. Nie potrafiły się nawet dogadać w sprawie jednakowej szerokości torów kolejowych! Trwały ogarnięte "PARALIŻEM UMYSŁOWYM" który wprawił w osłupienie MARKA TWAINA, bawiącego na kontynencie w 1895r. Po latach mozolnych zabiegów dyplomatycznych, zawierania trudnych kompromisów, które przyspieszyły ostra susza i recesja, kolonie zgodziły się na na FEDERACJĘ - ZWIĄZEK AUSTRALIJSKI. Czy nie przypomina to UE w mozolnej drodze do federacji ? Mogłaby wyciągnąć wnioski z początkowych BŁĘDÓW AUSTRALII i szybciej osiągnąć cel ! OBECNIE AUSTRALIA W RAPORCIE ROZWOJU SPOŁECZNEGO ONZ (mówiący o jakości życia) JEST NA 2 MIEJSCU NA ŚWIECIE Z NADWYŻKĄ BUDŻETOWĄ !

  P.S.
  USA - to 51 Stanów. Czy można wyobrazić dziś Stany Zjednoczone z 51 prezydentami .., z 51 odrębnymi Stanowymi armiami .. lub z telefonicznym roamingiem dzwoniąc z Kalifornii np. do Teksasu .. ?

 • 10robo10

  Oceniono 28 razy 2

  Co to za uczelnia mająca profesora gadającego takie głupstwa? PiS wprowadza zamordyzm (komunizm, faszyzm jak kto woli) a biedak plecie o "skłócone wewnętrznie społeczeństwo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX