"Chodzi o to, by sparaliżować działania TK". Dolniak i Apel bezlitośni dla nowej ustawy PiS o TK

- Nie jestem zdziwiona, spodziewałam się tego, wpisuje się to w pewną całość - komentuje podpisanie przez Dudę, nowej ustawy o TK Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Wicemarszałkini razem z Piotrem Apelem z Kukiz'15 była gościem audycji Piotra Lizuta "A teraz na poważnie".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem wicemarszałek Sejmu, PiS ma jeden cel:

- Sparaliżowanie orzeczeń, doprowadzenie do tego, żeby one wchodziły w życie w tych ustawach, które są teraz uchwalane. Proszę zobaczyć, ile poszło nowych wniosków, które zostały skierowane do TK: o policji, służbie cywilnej, prokuraturze, mediach... Gdy one wszystkie zostaną rozpatrzone, to nie będzie ogłoszenia wyroku w dzienniku ustaw! Wtedy PiS, a w szczególności władza wykonawcza będzie uważać, że ich ten problem w ogóle nie dotyczy. Chodzi o to by sparaliżować działania TK. Nowa ustawa ma charakter doraźny, nie ukrywali tego nawet posłowie PiS.

Dolniak nie ukrywa swojego rozżalenia.

Duda mógł pokazać, że jest prezydentem wszystkich Polaków

- Niestety Pan prezydent Duda, nie skorzystał z kontroli prewencyjnej. A to była świetna okazja, żeby pokazać, że jest się prezydentem wszystkich Polaków. Kontrola prewencyjna ma na celu sprawdzenie, czy dana ustawa jest zgodna z konstytucją. Wiele razy, prezydenci wcześniej z takim zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego występowali i Trybunał się w tej kwestii wypowiadał. To wszystko powoduje, że ta ustawa jest po prostu niekonstytucyjna, o czym wszyscy wiemy. Nowoczesna czeka na publikację tej ustawy w Dzienniku Ustaw, by złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności nowej ustawy z konstytucją - mówi wicemarszałkini Sejmu.

- Konieczna jest zmiana trybu sprawdzania ustaw dotyczących TK, tak by zajmował się tym Sąd Najwyższy. Jak tylko TK orzekanie, że ta ustawa jest zła, a ma ku temu wszelkie przesłanki, wtedy pojawią się głosy, ze strony PiS, że TK gra "na siebie". Będziemy mieli ciągle powtarzający się konflikt, kto w tej całej sprawie jest politykiem a kto nie - uważa, poseł partii Kukiz'15, Piotr Apel.

Zdaniem polityka, najważniejsze jest to, by zmienić zasady wybierania sędziów do TK. Apel chce by byli to sędziowie większości konstytucyjnej, wybierani łącznie z opozycją, a ta jest zdania, że prezydent Duda, wykorzystał ŚDM, do "przepchnięcia" ustawy o TK.

Każde wydarzenie ma swoją datę...

Posłowie komentowali również dzisiejsze obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- To była piękna tradycja, zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego, która łączyła ze sobą różne środowiska. Ktoś, jest "zafiksowany", na działaniu, które szkodzi tej całej sprawie. To było wyjątkowe święto, które zawsze przebiegało w sposób uporządkowany, stabilny i dobry. Ambicje Antoniego Macierewicza spowodowały, że pojawiły się kolejne tarcia polityczne, których nikt się nie spodziewał - komentuje sprawę tzw. apelu poległych, poseł partii Kukiz'15.

- Każde wydarzenie ma swoją datę. 1 sierpnia wspominamy w Polsce, Powstanie Warszawskie, a 10 kwietnia upamiętniamy katastrofę smoleńską. Dziś wspominamy tych ludzi, którzy zginęli wówczas, ale także tych, którzy jeszcze zostali, a zostało już ich niewiele, z racji upływu czasu. Zostawmy więc 10 kwietnia, dla wspominania tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - komentuje całe wydarzenie posłanka Nowoczesnej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
"Chodzi o to, by sparaliżować działania TK". Dolniak i Apel bezlitośni dla nowej ustawy PiS o TK
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 8

  Cel uświęca środki, ale to prosta droga

  prowadzaca na śmietnik historii .

 • getz54

  Oceniono 7 razy 5

  Złodziej zazwyczaj przychodzi nocą. Ciemnośc daje złudne alibi. Jak Kaczyński zlikwiduje TK, to tak jakby zgasił światło. Nikt mu nie zwróci uwagi, ze robi zle, nie postraszy Rakowiecką albo Tworkami, wszystkiego będzie mógł się wyprzec. Duda nie zawetuje kolejnej ustawy uchwalonej nocą, po ciemku, do wetowania miał prawo tylko brat prezesa jak był dyrektorem wetowarni. Duda podpisuje wszystko co mu podłozą. Uniewinnienie kolegi zięcia pryncypała ? Proszę bardzo, nie ma sprawy, uniewinnienie, niewinnego bolszewika z naszej partii i dwa uniewinnienia in blanco ? oczywiście, juz się robi. Tak pracuje dobrazmiana, zdarza się.

 • kachampolske

  Oceniono 6 razy 4

  duda musi pogadać z piotrkiem "królem" marcem, może pozwoli mu na przeróbkę starego hitu:
  długopis, długopis
  tak na mnie wołają
  część obywateli
  czy oni rację mają?
  długopis, nie-długopis
  jestem fajny gość
  jeśli tego nie rozumiesz
  to WY-PIER----J!
  zresztą prezes też mógłby skorzystać:
  skaczcie do góry jak jeba-e kangury!

 • nemilek

  Oceniono 4 razy 2

  jak już wszystkie możliwe gremia i instytucje prawnicze wypowiedziały się przeciwko Panu Rezydentowi, że wszystko co podpisuje jest podeptaniem państwa prawa, to niech się leśne_ruchadełko wypowie, w niej ostatnia nadzieja ...

 • tadek-1

  Oceniono 1 raz 1

  Najgorsze jest to, ze Kaczynski i Maciarewicz to agenci SB, i donosiciele. Reszta to czubki. Dodatkowo Jaroslaw majac wszystkie dane o przekrecie na 3.2 mld w SKOKACH, ma pelna wladze nad Duda.

 • tadek-1

  Oceniono 2 razy 0

  Najgorsze jest to, ze Kaczynski i Maciarewicz to agenci SB. Reszta to czubki. Dodatkowo Jaroslaw majac wszystkie dane o przekrecie na 3.2 mld w SKOKACH, ma pelna wladze nad Duda.

 • cynnik2

  Oceniono 2 razy 0

  Radio, które bez przerwy puszcza w reklamach "objawy zakażenia POCHWY" może przestać nadawać.
  Jesteście, warsiawiaki, poniżej poziomu.

 • westgreg

  Oceniono 2 razy -2

  Jest dość prosty sposób na to, aby TK funkcjonował bez najmniejszego problemu: zakończyć kadencję wszystkich sędziów TK i pozwolić obecnemu Sejmowi wybrać własny skład ;)

  A na poważnie - TK należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać sądom powszechnym.

 • tom_58

  Oceniono 11 razy -7

  Nowoczesna wraz z KODziarami może obchodzić PW po swojemu.
  Ja widzę taką uroczystość:
  W sierpniu piknik po drugiej stronie Wisły. Główny moment ceremonii - zbiorowe machanie łapkami przez rzekę. Nawet mogliby tam sobie postawić pomnik Wielkiej Lornetki.
  Dokończenie imprezy w styczniu z uroczystym przejściem przez most.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX