Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna

- Od początku mówiliśmy, że cześć kopalń trzeba zamykać z powody wyczerpania złoża. Ale w to miejsce trzeba budować nowe - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Henryk Kowalczyk. Minister przekonywał też, że np. energia odnawialna nie jest bezpieczna, bo jak przestaje wiać to jej nie ma.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów w "Poranku Radia TOK FM" skomentował doniesienia na temat planów rządu, który chce zamknąć część kopalń węgla kamiennego.

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do informacji, z których wynika, że resort energii przyjrzał się kopalniom węgla kamiennego i wytypował zakłady do zamknięcia. "Nie ma jednak pomysłu, jak tę informację przekazać opinii publicznej. Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży" - podaje "DGP".

Rząd od samego początku mówił o zamykaniu kopalń...

Minister stwierdzi, że rząd PiS od samego początku mówił, że część kopalń, które wyczerpały swoje złoża węgla trzeba zamykać, bo ich utrzymywanie jest nieopłacalne.

- Jeśli w jakieś kopalni górnicy muszą jechać i wracać z wyrobiska dwie i pól godziny, a na pracę zostają im dwie godziny, to jaki to ma sens? Takie kopalnie trzeba zamykać i w to miejsce budować nowe - argumentował Henryk Kowalczyk.

Energia z OZE najmniej bezpieczna = pewna?

- Po co budować nowe kopalnie skoro rząd stawia teraz na elektrownie atomowe, nawet nie na jedną dużą, tylko kilka mniejszych? - zapytał ministra Jan Wróbel nawiązując tym samym do założeń rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

- Zawsze energetyka powinna mieć rozproszone źródła. To nie jest tak, że jest oparta [energetyka - red.] tylko na węglu i atomie... Też energia odnawialna, która tutaj jest najmniej bezpieczna, bo jak są warunki daje prąd, a jak warunków nie ma to prądu nie daje. Propagandowo piękne, ale w efektach... - mówił Henryk Kowalczyk, który nie bardzo potrafił wyjaśnić, dlaczego w takim razie Polska kupuje z Niemiec energią właśnie z OZE [odnawialne źródła energii to nie tyko wiatr, ale też energia słoneczna, opady, pływy morskie, czy geotermia - red.].

- Tyle tylko, że dopłacamy żeby to kupować, a z drugiej strony nie daje bezpieczeństwa. I tak i tak musimy utrzymywać w mocy te elektrownie, które pracują. Przy elektrowniach atomowych też tak będzie. To ona [elektrownia - red.] też będzie musiała pracować bez względu na to, czy z takie elektrowni prąd będzie potrzebny, czy nie. Najważniejsza jest dywersyfikacja źródeł energii: i węgiel i energetyka atomowa i energetyka ze źródeł odnawialnych, ale OZE w umiarkowanym zakresie - przyznał w Henryk Kowalczyk.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Według tej strategii rząd chce do 2030 roku zainwestować miliardy w energetykę jądrową. Rząd chce budować nie tylko duże, ale też i niewielkie reaktory.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (143)
Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 42 razy 34

  Toż to jakiś bełkot. Jak nie wieje ...
  A jak jest gorąco, to nie mamy wody do chłodzenia turbin i ... nic w zamian.

 • nekaj

  Oceniono 47 razy 31

  i będziemy utrzymywać górników i ich rodziny do ich albo naszej usranej śmierci! Amen!

 • zd46

  Oceniono 36 razy 30

  Wiatrakow w Polsce jest znacznie mniej niż GORNIKOW a to oni będą glosowac na PiS i na PiSkoryto !!!!!To nie fachowiec, to "fachura jak stara rdzawa rura" !!!! Co wiedział to powiedział a ze niewiele wiedział, to tylko walnal smierdzacego pis-baka

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 38 razy 24

  Panie Kowalczyk, jest pan warty innych "fachowcow" w rzadzie PiSu!
  Ale przynajmniej mozemy sie posmiac, choc bedziemy za pana glupote slono placic.

 • jxl82

  Oceniono 28 razy 22

  Nowe złoża głupoty mogą są odnawiane w sproszkowanych mózgach ministrów Pis codziennie

 • ktos2014

  Oceniono 23 razy 19

  Panie kowalczyk naprawdę litości wygadywać takie głupoty to po prostu wstyd,
  dla Polski najmniej bezpieczne są rządy PIS to jest pewne

 • justas32

  Oceniono 22 razy 16

  Gdyby wiatraki mogły głosować na PIS - to cała Polska była by nimi obstawiona. A tak to wszyscy zrzucamy się na górników ...

 • krunghtep01

  Oceniono 20 razy 16

  Jak ten kaczor znalazl tylu glupkow naraz ?? Ten rzad to przeciez kuriozum w skali swiatowej !! To chyba jedyny kraj ,w ktorym jest uczciwa demokracaj ! PiS ma racje ! W kazdym spoleczenstwie jest wiekszosc glupkow i oni powinni rzadzic bo to demokracja-glos wiekszosci !!

 • usz_misiatek

  Oceniono 21 razy 15

  A prawda jest taka, panie Dyzma, ze boicie sie, ze was gornicy na taczkach z gnojm wywioza tam, gdzie wasze miejsce. I dlatego pan stawiasz na wegiel, kochany panie Nikodemie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX