Samorządy nie będą mogły sfinansować in vitro? Polityk PO: Nowe prawo PiS może to zablokować

- Samorządy mogą finansować według nowego prawa tylko te działania prozdrowotne, które są refinansowane przez państwo - powiedział w Poranku Radia TOK FM Rafał Grupiński. A, jak zapowiedział niedawno minister zdrowia, rząd planuje "całkowite odejście od finansowania procedury in vitro".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zmieniło się prawo dzisiaj. Samorządy mogą finansować według nowego prawa, które m.in. PiS ostatnio zmienił, tylko te działania prozdrowotne, które są refinansowane przez państwo - mówił Rafał Grupiński w Poranku Radia TOK FM.

Co jeśli samorządy chciałyby finansować inne działania? - Mogą się narazić na zarzut łamania zasad wydawania finansów publicznych - zaznaczył poseł PO. - Sytuacja jest bardziej skomplikowana w czasach, kiedy Częstochowa czy Łódź uchwalały jako rady miast wsparcie procedury in vitro - dodał.

Z końcem czerwca zakończył się program finansowania zabiegów in vitro przez państwo. Pomysł PO PiS uznało za niedobry i ma dla niego następcę. Kilka miast w Polsce zdecydowało się na to, by zabiegi dla niepłodnych par opłacać z własnego budżetu. Teraz to może być niemożliwe.

- Narodowy Program Prokreacyjny ma na celu całkowite odejście od finansowania procedury in vitro - powiedział niedawno minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Wiadomo, że dla wielu par to kłopoty emocjonalne są przyczyną problemów z zajściem w ciążę - dodał. Jego zdaniem w leczeniu niepłodności kluczowa jest m.in. edukacja.

NPP ma ruszyć wkrótce. Do grudnia ma kosztować 14 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie blisko 75 mln zł.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
Samorządy nie będą mogły sfinansować in vitro? Polityk PO: Nowe prawo PiS może to zablokować
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 3

  Narodowy Program Prokreacyjny ma na celu całkowite odejście od finansowania procedury in vitro....
  ---
  następny w kolejce będzie Narodowy Program Onkologiczny i całkowite odejście od finansowania chemioterapii...
  i ogólny Narodowy Program Medyczny i całkowite odejście od finansowania szpitali, pielęgniarek i lekarzy...

 • observanto

  Oceniono 32 razy 0

  Co tam in vitro!
  Najważniejsze, ze już 16 grudnia Polska i Polacy odetchną wreszcie od tego Rzeplińskiego!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz -1

  @Maksymilian Vargas
  Tylko ktoś na ten bareizmową partię PiS głosował, sprytnie schowali swoich najbardziej nielubianych prezesów Kaczyńskiego i Macierewicza przed wyborami i dostali 100% władzy! Teraz opozycja w Sejmie nie ma szans przez najbliższe 3 lata, żeby zablokować uchwalanie ustaw niekorzystnych dla wyborców.

 • Maksymilian Vargas

  Oceniono 27 razy -1

  Będzie tak jak na licytacji koni w Janowie. PIS będzie podstawiał ludzi aby podbijali stawkę, czyli Narodowy Program Prokreacyjny będzie rejestrował tylko tych którzy mają banalne problemy z prokreacją, a ci co mają poważne wskazania do in vitro, bedą wywalali poza system...i tak powoli Narodowy Program Prokreacyjny okaże się wielkim sukcesem, bo będą mieli 99% skuteczność. Mało tego, dojdzie do tego że lekarze w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej będą zapisywali zdrowe pacjentki, od tak profilaktycznie, do Programu Prokreacyjnego i tam ginekolog powie kobiecie że ma jeść więcej czosnku a od tego zajdzie w ciążę. Polska już była bliska pozbycia się bareizmów, ale wrócił do władzy PIS, najbardziej absurdalna i groteskowa partia w III Rzeczypospolitej i się zaczęło. Homo Sovieticus wiecznie żywy...Bóg, Honor, Dojczyzna!

 • widziwamsie

  Oceniono 6 razy -2

  I słusznie. Nie widzę powodów finansowania in vitro z podatków.

 • hopsiupbec

  Oceniono 18 razy -2

  "Wiadomo, że dla wielu par to kłopoty emocjonalne są przyczyną problemów z zajściem w ciążę - dodał. Jego zdaniem w leczeniu niepłodności kluczowa jest m.in. edukacja."

  Czyli wystarczy edukacja i nasieniowody będą drożne albo będzie lepsza jakość plemników? Radziwiłl, nie wiem co ćpasz, ale odstaw, bo mózg już ci obumiera.

 • w12121

  Oceniono 24 razy -2

  Alleluja!... i wprost w mroki sredniowiecza!...

 • lodzermensz1

  Oceniono 21 razy -3

  Norma.
  Niczego innego się po nich spodziewać nie można.
  Lud nadal zadowolony.
  Co musieliby wam zabrać, byście otrzeźwieli? Może gorzałę?

 • benzyl

  Oceniono 23 razy -3

  PiS-idioci niech dziurawią prezerwatywy od razu będzie więcej dzieci, bu ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX