"PiS bierze narodowców pod swoje skrzydła. W tym jest bardzo cyniczna kalkulacja"

O aliansie czy "symbiozie" PiS ze środowiskami narodowymi mówili w Poranku Radia TOK FM publicyści. Dlaczego PiS wcześniej dystansował się od narodowców, a teraz ich broni?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Jeszcze jeden wątek dorzucę, odnosząc się do atmosfery czy symbiozy pomiędzy rządzącymi a prawicową młodzieżą ONR, narodowcami - zapowiedział w Poranku Radia TOK FM Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - Rząd PiS, nobilitując Żołnierzy Wyklętych, wchodzi w narrację, która do tej pory była zastrzeżona dla narodowców - mówił. - Większość Żołnierzy Wyklętych to byli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, które do tej pory nie były oficjalnie nobilitowane - dodał Chrabota.

Z drugiej strony, jak podkreślał, Jarosław Kaczyński doskonale rozumie, że "symbioza, przyklejanie się narodowców do PiS to potężny problem polityczny". - Parę lat temu PiS, jeszcze będąc w opozycji, radykalnie się dystansowało do Marszu Niepodległości organizowanego przez narodowców. Była propozycja, by te marsze połączyć, PiS było zdecydowanie przeciwko - mówił Chrabota.

Jego zdaniem, prezes PiS "bał się, że ten radykalizm i potencjalne zamieszki pójdą na polityczne konto partii". - Kaczyński rozumie, że przylepianie się narodowców z ich radykalizmem, brutalnością, agresją do PiS z perspektywy tzw. normalnego Kowalskiego, który życzy sobie spokoju, jest bardzo ryzykowne - zaznaczył.

"Kaczyński będzie zacieśniał sojusz z narodowcami"

- Kaczyński kilka lat temu dokładnie skalkulował, w obsesji bronienia prawej ściany, że musi z tymi środowiskami ONR, radykałów narodowych wejść w jakiś alians - mówiła Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - W sytuacji, kiedy widzi, że po prawej stronie wyrasta mu bardziej populistyczny i prawicowy Kukiz, będzie zacieśniał sojusz z narodowcami - oceniała.

- Jeszcze kilka lat temu PiS się dystansował od skrajnych narodowców. W tej chwili ich broni. Są wypowiedzi prezydenta i PiS z ostatnich kilku miesięcy, że to są młodzi patrioci, że wszyscy którzy mówią, że to neofaszyści, po prostu przesadzają. PiS bierze tych ludzi pod skrzydła, w tym jest bardzo cyniczna kalkulacja - oceniła Grochal.

- PiS pilnuje prawej ściany, ale również pilnuje lewej ściany, bo interesem wyborczym i każdym innym jest dowodzenie, że jest to partia tak naprawdę centrowa, reprezentująca część na prawo przesuniętego mainstreamu - stwierdził Chrabota.

"Emocja narodowa pokrywa się w dużej mierze z emocjami zwolenników PiS"

- Od kiedy narodowcy nie są bezpośrednim rywalem Kaczyńskiego, zaczął ich traktować w inny sposób - powiedział Rafał Kalukin z "Newsweeka". - Tu zaczyna się postępująca symbioza, w swoich zrębach cała emocja narodowa pokrywa się w dużej mierze z emocjami zwolenników PiS - stwierdził. Te emocje to, jak dodał, "kontestacja tych samych parametrów III RP, poczynając od prawomocności Okrągłego Stołu". - Flirtując, symbiozując się z tym ruchem, Kaczyński czerpie z tego, czego PiS brakuje. Dzięki narodowcom bierze rodzaj oddolnej legitymacji u najmłodszych wyborców - mówił publicysta.

- Jest cały zespół symboliczny, który PiS napędza, za to nie stanowi ta cząstka narodowa dla niego bezpośredniej konkurencji, z tego powodu przy wszystkich kontrowersyjnych czy wręcz oburzających wydarzeniach, którymi my się zniesmaczamy, ludzie PiS konsekwentnie to bagatelizują i tak dalej będą robić - powiedział Kalukin.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
"PiS bierze narodowców pod swoje skrzydła. W tym jest bardzo cyniczna kalkulacja"
Zaloguj się
 • pawel.pagacz

  Oceniono 18 razy 12

  PiS przygarnia kibiców i narodowców z bardzo prostego i cynicznego powodu - potrzebują kogoś do zastraszenia sympatyków opozycji... gdy na demonstracji KODu (lub przy innej okazji) ONRowcy lub im podobni pobiją kilku KODowców część osób będzie się bała następnym razem wychylać... smutne ale prawdziwe

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 30 razy 4

  Narodowcow nie mozna wziasc pod skrzydla bo to formacja ktora posiada swoj program i czlonkow :)
  Jako jedyna partia polityczna ma duza sile uderzeniowa swoich zwolennikow zaraz po organizacjach kibicowskich.
  Jej czlonkowie sa w stanie stoczyc boj ze sluzbami mundurowymi ktore sa slabszej jakosci niz ta mlodziez patriotyczna.
  Jesli zdobeda bron to swobodnie moga przejac wladze w kraju i obalic jakikolwiek rzad a dzialaczy semickich od michnika zlikwidowac.
  Nie lekcewazylbym tych chlopcow bo maja duzy potencjal :)
  To z nimi PIS w kolejnej kadencji bedzie tworzyl rzad koalicyjny.

 • westgreg

  Oceniono 23 razy 3

  Za to, że PiS bierze narodowców pod swoje skrzydła, należy PiSowi dziękować. Dzięki temu nigdy w samodzielną siłę nie urosną (vide LPR i Samoobrona).

 • azteci

  Oceniono 21 razy 1

  Ktos przecież musi bronić racji pisowskich. Niekoniecznie myślący, wystarczy że będzie silny i najlepiej w grupie. Autorytety opluli, swoich bohaterów kreują, buczące bydło w gotowości, zostało jeszcze umundurować bojówki i można wprowadzać ordnung chorego z nienawiści człowieka.

 • luna368

  Oceniono 18 razy 0

  Szumełda stracił pod bazyliką mariacką część napletka i robi z tego halo na całą Polskę.

 • ruter77

  Oceniono 28 razy 0

  Co się dzieje że tylu PiStrolii na forum chyba zatrudniają ich na potęgę!!!

 • tlen69

  Oceniono 1 raz -1

  PiS czyni kolejny błąd. Ta młodzież - narodowcy , bez historycznej przeszłości i doświadczeń ma jedynie emocje. Te emocje wykorzystuje obecna władza, ale nie wie, że młodzież wkrótce odwróci się i uderzy we władze, taka jest cecha izolacjonizmu młodości.

 • daimona

  Oceniono 3 razy -1

  DOWóD na to że to ONR atakował ludzi z KOD. Na poczatku filmu widac też panią, która bandażuje rękę Szumełdzie.
  Filmik nakręcił jeden z narodowców. (Żeby bylo śmieszniej. Sami wrzucają dowody swojej winy do internetu)

  Proszę zwrócić też uwagę na szereg flag ONRu. No i na to, jak młode bysie rzucili się na dziewczynę z flagą.

  youtube.com/watch?v=lT1PA5B3xBA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX