Błaszczak nie chce koczujących Czeczenów w Polsce. Bodnar: Są nieprawidłowości na granicy. Będzie raport

Współpracownicy rzecznika praw obywatelskich przyjrzeli się pracy Straży Granicznej w Terespolu. - Dostrzegamy praktyki polegające na odsuwaniu czy niepytaniu w sposób wystarczająco wnikliwy, czy ktoś faktycznie jest uchodźcą - mówił Adam Bodnar w Poranku Radia TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Grupa ok. 200 Czeczenów koczowała na granicy polsko-białoruskiej w Terespolu. Minister spraw wewnętrznych ocenił, że w ten sposób "testowano otworzenie nowego szlaku napływu muzułmańskich emigrantów do Europy". - My nie doprowadziliśmy do tego, żeby ten szlak został otworzony - stwierdził Mariusz Błaszczak.

- Moi współpracownicy odbyli coś w rodzaju misji monitoringowej, jeśli chodzi o Terespol - mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w Poranku Radia TOK FM. - Udało im się dotrzeć do miejsca, gdzie zazwyczaj nie docierają przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mianowicie do tego momentu, kiedy przychodzi osoba i funkcjonariusz Straży Granicznej pyta się: "po co pan tutaj przyjechał?" - ciągnął. - Zaczyna zadawać pytania, ustalać status tej osoby, czy osoba jest uchodźcą czy nie - dodał rzecznik.

"To jest moja rola"

- Niestety widzimy nieprawidłowości - zaznaczył Bodnar. - Jesteśmy na etapie przygotowywania raportu z tego monitoringu - podkreślił. -Dostrzegamy praktyki polegające na odsuwaniu czy niepytaniu w sposób wystarczająco wnikliwy, czy ta osoba faktycznie jest uchodźcą - mówił polityk. - Minister Błaszczak nie zaprzecza, że taka praktyka jest i że jest absolutnie celowa - zauważył Jacek Żakowski. - Mówi o zablokowaniu próby otwarcia nowego kanału przerzutowego muzułmanów do Europy - przypomniał.

- Polskę obejmuje konwencja z 1951 o statusie uchodźców (Konwencja Dotycząca Statusu Uchodźców, nazywana też Konwencją Genewską z 1951 r. - przyp. red.) - podkreślił Bodnar. - Nie możemy podejmować działań, które powodują, że osoby nie sa w stanie dostać się na nasze terytorium... - mówił. - Widać, że możemy - przerwał mu Żakowski. - To jest moja rola, żeby to wyjaśnić, alarmować - zaznaczył rzecznik.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (94)
Błaszczak nie chce koczujących Czeczenów w Polsce. Bodnar: Są nieprawidłowości na granicy. Będzie raport
Zaloguj się
 • biba1234567

  Oceniono 25 razy 21

  Niech Bodnar się nie wstydzi swojej głupoty, niech powie fakty, na świecie żyje 6 miliardów ludzi, któryz chcą żyć w europie, jak przyjądą do terespola to muszą być według niedojdy Bodnara przyjeci. ABSURD

 • aaron.goldstein

  Oceniono 35 razy 21

  "praktyki polegające na odsuwaniu czy niepytaniu w sposób wystarczająco wnikliwy". Piękne sa te sformułowania "wystarczajaco". Oczywiście, czy jest wystarczajaco, musi decydowac jakiś autorytet. Aż się prosi, by był to autorytet z Czerskiej.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 24 razy 20

  Chrześcijanie do podziemia bo przeszkadzamy muzułmanom
  youtube.com/watch?v=KbRrfaxVkRY
  Oj Europy chrześcijańskiej nadchodzi koniec.Dzięki wam Liberałom.

 • goostav234

  Oceniono 24 razy 20

  To weź sobie do domu tych szlachetnych Czeczenów, Bodnar. Tylko żeby się później nie rozpełzli po okolicy.

  Płaszczak ma 100% racji.

 • maurorossi

  Oceniono 23 razy 19

  "Polskę obejmuje konwencja z 1951 o statusie uchodźców (Konwencja Dotycząca Statusu Uchodźców, nazywana też Konwencją Genewską z 1951 r. - przyp. red.) - podkreślił Bodnar".

  Ten głupek Bodnar nawet nie przeczytał Konwencji Genewskiej. Czeczenia nie jest samodzielnym państwem tylko wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Na terenie Rosji nie toczą się żadne walki. Ale nawet gdyby się toczyły, to ― według Konwencji Genewskiej ― uchodźcy muszą prosić o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju na którego terytorium się znajdą. Skoro znaleźli się na terenie Białorusi to tam muszą prosić o azyl. Tylko że to oczywiście żadni tam uchodźcy tylko typowa ustawka rosyjska. Niezależnie od tego, że ta grupa czeczeńska chętnie by dostała za darmo wizę Schengen i skorzystała z socjału tam gdzie jest on najwyższy. Jak wielu Czeczenów ze statusem uchodźców powałęsaliby się trochę po Europie po czym wrócili do siebie.

 • szpung

  Oceniono 29 razy 19

  Widze tu dobry material dla RT lub kanalu rzadowego ruskiej TV, w stand upie ruskiego zurnalisty powinno obowiazkowo sie znalezc odwolanie do wartosci chrzescijanskich, prawa narodowego, polskiego faszyzujacego rzadu etc. choc rownie dobrze moglby wystapic tam nasz rzecznik odwalilby za ruskiego rownie dobra robote. Jesli chodzi o moj stosunek do czeczenow to mozna powiedziec iz breaking pointem byl Bieslan cos spowodowalo iz pfzestalem uwazac ich prosze wybaczyc za ludzi i nic juz tego nie zmieni. Nie iestnieje zadna idea na ziemii, ktora uzsadnialby ta skale bestialstwa wobec bezbronnych niewinnych dzieci.

 • cosiedziejetutaj

  Oceniono 24 razy 18

  Cieszę się ,że ten cały Bondar znów pokazał swoją morde, może PiS go wywali na zbity pysk jeszcze w tym tygodniu.

 • endgame222

  Oceniono 25 razy 17

  Ten wywiad to dowód na to, że Bodnar już za długo jest rzecznikiem praw obywatelskich. Chłopina się po prostu wypalił i należy mu się odpoczynek.

 • TheWierzbionek

  Oceniono 16 razy 16

  Ależ ten żakuś chce nas ubogacić :)) Ciekawe czy byłby za ośrodkiem dla tych ludzi na swoim pięknym i wypaśnym osiedlu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX