Kobieta w 8 miesiącu ciąży zasłabła na granicy. Ze szpitala w Białej Podlaskiej odesłano ją na Białoruś. Bo była Czeczenką

Czeczenka pojawiła się w pociągu jadącym z Białorusi do Polski. Na granicy dostała odmowę wjazdu. Straciła przytomność, więc Straż Graniczna przewiozła ją do szpitala w Białej Podlaskiej. Tam była pilnowana przez pograniczników. Na miejscu pojawił się prawnik z Helsińskiej Fundacji, który chciał jej pomóc. Mimo to, została odesłana z powrotem na Białoruś.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Z naszych informacji wynika, że prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Jacek Białas pojawił się w szpitalu w Białej Podlaskiej w czwartek. O całej sytuacji fundacja dowiedziała się od innej organizacji pozarządowej z zagranicy: że w szpitalu jest kobieta, Czeczenka, w 8 miesiącu ciąży, która straciła świadomość i musiała trafić pod opiekę lekarzy.

- Gdy przyjechałem do szpitala, Straż Graniczna uniemożliwiała mi kontakt z ciężarną - mówi prawnik. Z jego relacji wynika, że ostatecznie udało mu się z nią krótką chwilę porozmawiać, jeszcze na terenie szpitala. Kobieta podpisała pełnomocnictwo, by pan Jacek mógł ją reprezentować. Wypełniła też deklarację złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy.

Prawnik od razu ze szpitala pojechał na pocztę, by wysłać druk do Straży Granicznej. Jednocześnie zrobił zdjęcia wypełnionej deklaracji i przesłał mailem do placówki w Terespolu. - Pogranicznicy mieli już sygnał, że pani chce złożyć wniosek - mówi Białas. Mimo to, kobieta została odwieziona na granicę i odesłana na Białoruś.

Co na to Straż Graniczna?

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki przyznał, że kobieta 3 września stawiła się do kontroli granicznej i dostała decyzję, że nie spełnia warunków na wjazd do Polski. Jak mówi rzecznik, źle się poczuła i została przewieziona do szpitala. - Gdy lekarze stwierdzili, że już czuje się lepiej, decyzja o odmowie wjazdu została zrealizowana - stwierdził w rozmowie z TOK FM Sienicki.

Kobieta dzisiaj wróciła na przejście w Terespolu. Prawnik HFPC miał informację, że czekała w długiej kolejce na złożenie wniosku. Rzecznik nie chciał się do tego faktu odnieść. - Nie możemy udzielać takich informacji - stwierdził i poprosił o przesłanie pytań mailem.

Tuż przed godz. 15.00 do Jacka Białasa, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotarła wiadomość, że kobiecie udało się złożyć wniosek. Jest szansa, że teraz pójdzie już szybciej i że Straż Graniczna - jako ciężarną w takim a nie innym stanie - odwiezie ją do ośrodka dla cudzoziemców. Wysłaliśmy pytania do straży - czekamy na odpowiedź.

Dużo Czeczenów na granicy

Czeczenów na granicy jest w ostatnich miesiącach bardzo dużo. Część z nich próbuje po kilka - kilkanaście razy przekroczyć polską granicę. Dostają odmowę wjazdu, więc próbują ponownie. Jak przekazała nam Katarzyna Przybysławska z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, w ostatnim czasie liczba Czeczenów próbujących wjechać pociągiem do Polski (przejście w Terespolu) to średnio ponad 500 dziennie - podczas gdy pogranicznicy przyjmują zaledwie kilka wniosków dziennie.

Według oficjalnych statystyk, w pierwszej połowie tego roku odmówiono wjazdu do Polski 11 tysiącom osób - to więcej niż w całym roku 2015. Część z nich chciała złożyć wniosek o azyl - nie mogły tego zrobić, dlatego proszą o pomoc organizacje pozarządowe. A przepisy międzynarodowe są w tym zakresie jasne - jeśli ktoś na granicy wypowiada słowo azyl, Straż Graniczna powinna przyjąć wniosek od takiej osoby, a o dalszej procedurze i o tym, czy cudzoziemiec dostanie status uchodźcy czy inną ochronę międzynarodową - powinien decydować Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Do Centrum Pomocy Prawnej w Krakowie praktycznie codziennie dzwonią cudzoziemcy. Od maja do teraz było ponad 200 takich telefonów - od ludzi, którzy nie mogli złożyć wniosku. To więcej niż wcześniej. A telefony odbierają też przecież inne organizacje pozarządowe.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Kobieta w 8 miesiącu ciąży zasłabła na granicy. Ze szpitala w Białej Podlaskiej odesłano ją na Białoruś. Bo była Czeczenką
Zaloguj się
 • cholonek

  Oceniono 33 razy 19

  No to za chwilę będziemy mieli słabnąch facetów. Wszyscy w 8 miesiącu ciąży. Ku chwale imperium owcojebskiego oraz ulicy Czerskiej.

  A właśnie, może znajdzie się jakiś happener, który na placu Zbawiciela ustawi Pomnik Owcojeba?

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 18 razy 14

  To chyba logiczne ze jak nie miala wizy wjazdowej schengen to musiala zostac odstawiona do szpitala na bialorusi ktory ma podpisana umowe na leczenie obywateli federacji rosyjskiej.
  Trudno by polski podatnik placil za leczenie nielegalnych emigrantow na swoim terenie!
  To ze odsyla sie kogos do kraju z ktorego przybyl jest normalna prodedura w krajach wspolnoty EU.

 • sadul

  Oceniono 17 razy 9

  A jak ja zasłabnę na lotnisku, to dadzą mi obywatelstwo USA? Czy odeślą najbliższym lotem do Polandii? Nawet bez leczenia? Ha?

 • szpung

  Oceniono 26 razy 8

  Klasyczna islamska takija kobgiety i dzieci wysylaja przodem lub biora zywy inwentarz jako zakladnikow.

 • biba1234567

  Oceniono 1 raz 1

  Ja głosuję na PO, a nei na ćwierćinteligenta bankiera petru,który osłabiając PO dał absolutną władzę PISOWI a w zamian dał tylko swój bełkot i niski poziom wiedzy i inteligencji.
  Póki co Błaszczak przyął 6.000 groźnych rosjano-czeczenów, a PO zero.

  W PIS jest lobby proislamskie, program 500+ jest dla uchodźców dostpeny, Romaszewska z tv Biełsat codziennie dzwoni do Kaczyńskiego by przyjmował groźnych rosjanoczeczenów i co? Błaszczak przyjął w tym roku 6.000 muzułmanów, dopiero jak Merkel przyjechała i ich zbeształa, to zamknęli granice.

  PIS to krowa, która dużo ryczy, ale mało mleka daje.

  To Platforma wynegocjowała, że przyjmiemy tylko tych, co mają dokumenty, było to sprytne posunięcie, bo wiadomo, że araby nie mają dokumentów. Nie musimy dzięki Platformie przyjmować nikogo, a i tak nie złamiemy ustaleń. Ci czeczeni tez nei mają dokumentów, bo Kadyrow ich wywalił za wojowanie dla ISIS. Barbarzyńcy uciekają przed barbarzyńcą niech do niego wracają cwaniaczki.

  Głupie kraje jak Czechy, Słowacja i Węgry po prostu wetowały a Ewa Kopacz sprytnie negocjowała.

  To właśnie dlatego powstała Nowobogacka ćwierćinteligenta petru, bo zgorzkniały frasyniuk, balcerowicz byli oburzeni, że PO nie chce przyjmować nielegalnych imigrantów. Pertu chce przyjmować 90.000 arabów rocznie. Wpiszcie w google ryszard petru za przyjeciem uchodźców i przekażcie rodzinie i znajomym.
  U mnie cała masa znajomych głosowała na petru, ale teraz po jego kompromitujących wypowiedziach i chęci przyjmowania arabów wszyscy wracają do głosowania na PO.

  P.S.
  Czas deportować czeczenów, którzy przybyli w latach 90-tych. Wojny w rosji nie ma niech wracają, razem z tych ich Kalidowem, wielbicielem pedofila mahometa.

  Przypominam Mahomet gwałcił 9-letnią dziewczynkę.
  Według raportu rocznego ABW 2015 czeczeni się NIESPODZIANKA radyklaizują

  Pierwszy atak terroru w Polsce będzie dokonany przez rosyjskiego czeczena [jak w turcji].

 • biba1234567

  Oceniono 3 razy 1

  Ryszard petru ćwierćinteligent z Nowośmiesznej, który osłabiając PO dał władzę kretynom z PISu a w zamian dał swój bełkot i niski poziom wiedzy i intelignecji, jest za przyjmowaniem przez Polskę 90.000 arabów rocznie.
  Wpiszcie w google" Ryszard Petru za przyjeciem uchodźców.
  Wpiszcie w youtube:
  pihowicz polsat
  oraz
  bartoszewicz polsat nowoczesna

  Przeczytajcie to! Media dalej nie informują o wielu rzeczach, które robia muzułmanie w europie
  Leaked Police Report: ‘Huge Increase’ In Swimming Pool Migrant Sex Assaults Against Children
  breitbart.com/london/2016/07/04/leaked-police-report-enormous-increase-swimming-pool-sex-assaults/

  Nieprzyjmowanie ich to ochrona przed gwałtem naszych kobiet i dzieci. Dzięki temu nie zostaną zgwałcone.

  Raport nemieckiej policji w zeszłym roku 800.000 migrantów popełniło 200 TYSIĘCY PRZESTEPSTW W TYM 1400 MOLESTOWAŃ I 400 GWAŁTÓW.

 • biba1234567

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanoczeczeni sa groźni a Błaszczak powinien podac się do dymisji już przyjął 6.000 rosyjskich muzułmanów z kaukazu.

 • biba1234567

  Oceniono 1 raz 1

  Przestańcie pisać nieprawdę, jak do terespola przyjedzie 3 miliardy ludków i powie słowo Azyl, TO NIE MUSIMY NIC ROBIĆ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX