Czemu trzeba zmienić prawo aborcyjne? Chazan wyjaśnia: chodzi o 'godność dziecka poczętego', brak dyskryminacji i kary dla kobiet za 'zabijanie'

W ciągu najbliższych tygodni Sejm zajmie się projektem zaostrzającym prawo aborcyjne. Ordo Iuris, które stoi za projektem, i prof. Bogdan Chazan wyjaśniali m.in. czemu "zabijanie dzieci poczętych" powinno być karalne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Dla wielu życie ma być lekkie, łatwe, przyjemne, a jeżeli dziecko ma to zmienić, to trzeba je zniszczyć. Życie ludzkie nie może być przeszkodą do szczęścia - mówił prof. Bogdan Chazan podczas konferencji prasowej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Stop Aborcji".

W ciągu kilku tygodni Sejm zajmie się projektem zaostrzenia prawa do usuwania ciąży. Pod obywatelskim projektem Ordo Iuris podpisało się 450 tys. osób.

"Boją się powołać na klauzulę sumienia"

Zdaniem Chazana przedstawiciela Fundacji ,,Mater Care Polska" "obywatelski projekt ustawy chroniący życie poczęte ma przynieść powrót do normalności do polskiego położnictwa". Zdaniem b. dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie lekarze i położne boją się korzystać z klauzuli sumienia.

Lekkoduchy zabijają dzieci dla wygodnego życia

Dodatkowo stwierdził, że ludzie wolą, by ich życie było "lekkie, łatwe i przyjemne", a dziecko może to zepsuć, "więc trzeba je zniszczyć". - Projekt ustawy ma na celu nadanie godności dziecku nienarodzonemu oraz zrównanie jego praw z prawami dziecka narodzonego - stwierdził.

Usuwanie uszkodzonych płodów to dyskryminacja

Wg konserwatywnej organizacji Ordo Iuris "obecnie obowiązująca ustawa z 1993 r. mimo, że "do pewnego stopnia" ograniczyła proceder "zabijania" i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej co do wartości "życia poczętego", to jest aktem, który "dzieci nienarodzone" pozbawia podstawowych praw.

Polskie prawo z 1993 roku jest jednym z bardziej restrykcyjnych w Europie.

Zdaniem Karoliny Pawłowskiej z OI prawo, które pozwala na usuwanie ciąży płodów ciężko uszkodzonych to "dyskryminacja dzieci, u których występuje podejrzenie choroby lub niepełnosprawności". - Zaświadczenie lekarskie może być dziś wyrokiem śmierci - mówi Karolina Pawłowska.

Domowe aborcje

Ordo Iuris wyliczyło, że codziennie z powodu aborcji umiera troje dzieci. Zdaniem organizacji wprowadzenie całkowitej karalności (i lekarza, i kobiety, i - ewentualnie - osoby do usunięcia ciąży nakłaniającej) jest konieczne.

Z kolei prof. Bogdan Chazan przypomina, że 75 proc. aborcji na Zachodzie, to tzw. aborcja farmakologiczna, dokonywana w zaciszu domu. - Jeżeli jest zbrodnią, to za to powinna być również kara. Kara, która ma na celu nie zemstę, a edukację - przekonuje prof. Bogdan Chazan. Profesor przyznał, że jako młody lekarz dokonywał aborcji i dziś "się tego wstydzi".

Aborcja wraca do Sejmu

Posłowie zajmą się dwoma projektami regulującymi usuwanie ciąży - pierwszy dotyczy jego zaostrzenia, drugi liberalizacji. Oba są obywatelskie i choć to pod projektem Ordo Iuris podpisało się więcej osób, to opinia Polaków jest jednoznaczna - z sondaży wynika, że Polacy uważają, że w przypadku wyboru życie matki lub dziecka ważniejsze jest życie matki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (159)
Czemu trzeba zmienić prawo aborcyjne? Chazan wyjaśnia: chodzi o 'godność dziecka poczętego', brak dyskryminacji i kary dla kobiet za 'zabijanie'
Zaloguj się
 • gama01

  Oceniono 58 razy 58

  Przyjaciolka moich rodzicow wychowuje dziecko z zespolem Downa. Juz 30 lat. Powiedziala, ze NIKT w tym kraju nie pomaga rodzicom dzieci niepelnosprawnych, sa w wiekszosci pozostawione same sobie. I z zalem, mimo calej milosci do dziecka, powiedziala, ze szkoda, ze w tamtych czasach nie bylo badan prenatalnych. Ona nie szukala latwego zycia I komfortu. Ten stary dziad niech jej w takim razie ulzy I wezmie takie dziecko chocby na weekend. Wtedy pogadamy.

 • ovejanegra

  Oceniono 58 razy 56

  Dlaczego ten wielokrotny morderca dzieci nienarodzonych chodzi wolno? Przecież osoby, które miały na sumieniu kilkaset żyć, skazywano w Norymberdze na karę śmierci, a ten tutaj, zabójca kilkuset dzieci nienarodzonych śmie pokazywać się publicznie i pouczać innych? Powinien odsiadywać dożywocie!

 • louisianne

  Oceniono 30 razy 28

  Ale glupota.
  Nie chodzi wcale o lekkie i przyjemne zycie, ale o mniejsze zlo. Nie uwazam, zeby aborcja byla czyms dobrym. Ale niestety doswiadczenie pokazuje, ze jest lepsza od rodzenia niechcianych dzieci. Pan Chazan najwyrazniej interesuje sie tylko jakims zbiorowym sumieniem, ale juz nie konsekwencjami. Wychowalam sie w kraju z legalana aborcja, teraz mieszkam w kolejnym z legalna aborcja i co sie okazuje? Ze tutaj nie znajduje sie dzieci w beczkach i tapczanach, ze jest o wiele mniej dziei maltretowanych i zle traktowanych a jesli juz sa, to w przewazajacej wiekszosci w rodzinach imigrantow z krajow muzulmanskich lub katolskich. Takie urodzone w imie Boga, ale niechciane przeciez. Uwazam, paradoksalnie, ze aborcja jest dla dobra wszystkich, rowniez dzieci.

 • alexmac

  Oceniono 29 razy 27

  Pani Chazan, widzę, że doznaje Pan satysfakcji na widok cudzego cierpienia. Nie ma się czego wstydzić. Są tacy ludzie. Dogadują się z takimi, którzy doznają satysfakcji, gdy ktoś im cierpienie zadaje, i za obopólną zgodą doprowadzają się wzajemnie do orgazmu. Nazywa się to sadomasochizm. Proszę się tym zainteresować, w necie na pewno znajdzie Pan odpowiednie anonse. Może wtedy przejdzie Panu chorobliwa nienawiść do ludzi i przestanie Pan się domagać, aby rząd zmuszał Polki do rodzenia dzieci tylko po to, aby te dzieci umierały przez wiele tygodni, miesięcy czy nawet lat, w straszliwych cierpieniach.

 • men_53

  Oceniono 18 razy 18

  To niech taki syn odda co do grosza wszystko, co zarobił na tym "niegodnym" procederze. Z odsetkami.
  A potem niech nałoży włosienicę i zniknie, przestanie innym ustawiać ich życie.

 • zeneck_z_nienacka

  Oceniono 18 razy 18

  Skoro od poczecia jest dziecko a nie plod, to czemu na poczete dziecko nie ma 500+?

 • gooutdoors

  Oceniono 16 razy 16

  Jak ja nienawidzę katolików! Najgorsza odmiana chrześcijaństwa, produkująca moralne kaleki i nienawistne potwory. Chorzy ludzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX