Żakowski o reprywatyzacji: Mamy problem. Uchwaliliśmy ustawę bezzębną. Dlaczego prawnicy nie zwrócili na to uwagi?

- Jak to się stało, że przeszła ustawa z taką luką? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Czy wybitni prawnicy zasiadający i doradzający Sejmowi i Senatowi nie wiedzieli o tym czy woleli milczeć? Są niekumaci i niekompetentni czy sabotują interes publiczny? - pytał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wchodząca w sobotę nowa ustawa ograniczająca reprywatyzację, wcześniej skierowana do Trybunału przez prezydenta Komorowskiego i dopuszczona wreszcie przez Trybunał, "będzie skuteczna tylko wobec słabych. Pozostanie bezużyteczna wobec silnych", pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - mówił Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.

- Prawo pierwokupu, które było jednym z elementów wyeliminowania patologii przy okazji handlu roszczeniami, okazuje się iluzoryczne, a ograniczenia z tym związane można będzie łatwo obejść - mówił "DGP" adwokat Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

Jak obejść prawo pierwokupu

- Chodzi o prawo pierwokupu, które by uniemożliwiało obrót roszczeniami. Który był i pewnie jeszcze jest źródłem patologii - zaznaczył Żakowski. Jak można to obejść? Według "DGP", chodzi o art. 111a znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami. "Jego początek stanowi, że Skarbowi Państwa lub miastu stołecznemu Warszawie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży praw i roszczeń reprywatyzacyjnych. Rzecz w tym, że handlarze roszczeniami będą mogli zawierać ze swoimi kontrahentami inne rodzaje umów".

To np. umowy zamiany lub darowizny. "W stosunku do nich już żadne uprawnienia państwu przysługiwały nie będą" - twierdzi "DGP".

"Prawnicy są niekumaci i niekompetentni?"

- Pytanie do adwokatów, których wiedzę prawną szanuję ogromnie - ciągnął Żakowski. - Dlaczego panowie nie zwrócili na to uwagi? A może zwrócili, tylko myśmy nie zwrócili, kiedy trwały prace nad ustawą - zastanawiał się.

- Jak to się właściwie stało, że ustawa z taką luką - którą teraz prawnicy ogłaszają, pokazując drogę obejścia prawa i właściwie pozbawiając prawo zębów - jak to się stało, że to przeszło? - pytał publicysta. - Czy wybitni prawnicy zasiadający i doradzający Sejmowi i Senatowi nie wiedzieli o tym czy woleli milczeć? Są niekumaci i niekompetentni czy sabotują interes publiczny? - dodał.

"Oto Polska"

- Mamy problem, proszę państwa - zaznaczył dziennikarz. - To jest kolejna sytuacja, może nie tak czytelna jak "inne rośliny" i "lub czasopisma" - stwierdził Żakowski. - Ale mamy problem i to jest jedna z tych sytuacji, którą trzeba będzie spróbować wyjaśnić - podkreślił.

- Jak to właściwie się stało, ze uchwaliliśmy w kluczowej dla polskiej polityki, także dla miasta, gospodarki, sprawie ustawę bezzębną, a tę bezzębność prawnicy widzą gołym okiem? - pytał prowadzący audycję. - Ciekawe prawda? No właśnie, oto Polska - skwitował.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Żakowski o reprywatyzacji: Mamy problem. Uchwaliliśmy ustawę bezzębną. Dlaczego prawnicy nie zwrócili na to uwagi?
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 18 razy 18

  panie Żakowski, prawnicy NIE są niekumaci. Oni dokładnie wiedzą co robią. Przecież to prawnicy przygotowują projekty ustaw.
  I tu dokładnie widać jak działają korporacje (formalne i nieformalne) prawników.

 • onduma

  Oceniono 31 razy 15

  Zakowski co broni prawnikow naraz odkryl, ze sa oni "niekumaci i niekompetentni" ? A moze jeszcze gorzej, sa przekupni i podstepni ?

 • korgan123

  Oceniono 15 razy 11

  Żakowski obudził się po 27 latach. Od 27 lat trwają przekręty, ustawy pisze się pod dyktando różnych grup.

 • mariuszdd

  Oceniono 20 razy 10

  PO uchwaliło bo chcieli sie ubogacić ,potem byłaby "afera" ze zwrotami dla Izraela ( bo państwo Izrael rości sobie prawo do bycia spadkobiercą majątków Żydów którzy zmarli bezpotomnie ) .
  I w zawierusze kto kogo mordował i kto komu majątki ma oddawać ;) stosunkowo małe rybki zginęłyby z pola widzenia opinii publicznej
  Bo okazałby sie że cały majatek Polski nalezy do Izraela ,to kto by sie zajmował Walcową i jej kolegami ?

 • 66kropek

  Oceniono 11 razy 9

  Jak zwykle pytanie: Czy żakowski jest kompletnym głupkiem czy ma za kompletnych idiotów swoich słuchaczy?"Dlaczego prawnicy nie zwrócili na to uwagi?" No zgadnij Jacek, zgadnij!

 • smurfmadrala

  Oceniono 8 razy 8

  Ośmiornica szczegółowo kalkulowała KAŻDY WYRAZ I PRZECINEK.
  Te wyrazy przekładały się na setki milionów państwowego mienia.
  "Na wnuka", "na zieloną wyspę", "na "zwrot",
  każdy przewał kiedyś się kończy.
  W kryminale czekają prycze także dla mafiosów "prawa".
  To dopiero początek ujawniania prawdy, oliwa wypływa na wierzch powoli
  lecz nieubłaganie.

 • goostav234

  Oceniono 12 razy 4

  Trochę nie na temat, ale Panie szablozębny Żakowski - ilu Somalijczyków i Afgańczyków przyjął już z Pan do siebie?

 • westgreg

  Oceniono 8 razy 4

  Nie ma się co przejmować, że w ustawie dziura. PiS pokazał, że nowelizacja ustaw w ekspresowym tempie, to dla nich żaden problem. Niech teraz pokażą, jak ważny jest dla nich "interes społeczny".

 • ponury.szczepan

  Oceniono 16 razy 4

  Z cyklu "Jacuś odkrywa świat "
  Dlaczego peowscy lodziarze mieliby uderzać we własne interesy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX