"Trzeba znaleźć polityczne status quo z KE. Wykłócać to się można w PE i na konferencjach prasowych"

Wg Pawła Kowala, rząd powinien jak najszybciej wziąć się za poprawę relacji z KE. Bo jeśli sytuacja się nie zmieni, zdaniem byłego wiceszefa MSZ, takich kłopotów jak z podatkiem handlowym może być więcej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komisja Europejska chce, by rząd wycofał się z pomysłu podatku handlowego. Wczoraj Bruksela wezwała do natychmiastowego zawieszenia obowiązywania ustawy, bo łamie unijny zakaz pomocy publicznej.

Kłótnie dla show, ale trzeba szukać konsensusu

- Od początku sporu wokół TK mówię, że Komisja Europejska jest niezwykle ważna. Jako polityk na emeryturze powtarzam, że można się wykłócać w Parlamencie Europejskim i na konferencjach prasowych, ale z KE trzeba zachować sobie linię dialogu. By rozmawiać właśnie o takich sprawach - komentował w TOK FM Paweł Kowal.

Jak podkreśla były wiceminister spraw zagranicznych, jeśli rząd nie poprawi relacji z KE, polskie problemy mogą się szybko nie skończyć. - Może się zmienić rząd, ale pewne cienie dzisiejszych sporów mogą pozostać - stwierdził.

Minister mówi o lobbystach i zabijaniu piękna Europy

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego jest sukcesem lobbystów; KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków - ocenił minister finansów Paweł Szałamacha. Minister podczas konferencji uznał, że decyzja KE jest "działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców".

- Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany (...). Nasz podatek doskonale realizuje ten postulat opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane, tam gdzie biznes jest generowany - poinformował. Zarzucił Brukseli, że popiera doskonale zoptymalizowane podatkowo ponadnarodowe korporacje.

Ponadto, zdaniem szefa MF, decyzja KE niszczy "piękno Europy", które polega na jej różnorodności, także pod względem systemów podatkowych. "Decyduje się KE, że musi przejechać walec i wyrównać różnice" - dodał.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
"Trzeba znaleźć polityczne status quo z KE. Wykłócać to się można w PE i na konferencjach prasowych"
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo ciekawa metafora Kowala : UE jako klasa szkolna gdzie są dzieci fajniejsze i bogatsze, które dokopać tym, które są słabsze i biedniejsze. Jestem w szoku! Czyżby europosłowie jednak reprezentowali w jakiś sposób narodowe( tfu) interesy? Z pewnością nie nasz kosmopolitycznie nastawiony europoseł Kowal, który z wzruszającą prostotą starał się nam wyjaśnić, że tak musi być; musimy się dawać wydymać tym lepszym uczniom tzn krajom, po to żeby tak wspaniały człowiek jak Kowal mógł poczuć się członkiem europejskiej elity. i pouczać nas o naszym miejscu w tejże Europie.

 • szpung

  Oceniono 5 razy 3

  W GB tymczasem euforia i radosc biznesu z tego iz KE nie bedzie im regulowac gospodarki. Sadze iz solidnie przeplaceni chlopcy i dziewczeta z KE nakluwaja laleczki w intencji krachu GB, snujac przy okazji narracje iz nie istnieje zycie pozas KE. Polska na razie zyskuje jednak dla duzych gospodarek te utrzymywane z podatkow smieszne panienki stwaly sie zwyczajnie nie do zniesienia.

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 2

  No bardzo chcieliśmy, ale całą sprawę prowadziliśmy tak, że nie było cienia szansy na realizację. Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Czas wziąć się w garść i całą sprawę obrócić na naszą korzyść. To kogo obwiniamy? Lobbystów? To nie wystarczy. Kogo jeszcze? Komisję Europejską? Świetnie. Ciemnu lud to kupi. A nie dałoby się do tego jeszcze podpiąć jakoś winy Tuska?

 • jakub13579

  Oceniono 5 razy -1

  Przecież dopiero co naczelny prezes Najjaśnieszej wyjaśniał suwerenowi, że wszystkie te Komisje Europejskie i Weneckie i cała ta EU nie ma dla niego żadnego znaczenia.

 • musa-kusa

  Oceniono 17 razy -1

  Są tylko dwie możliwości: 1) ciągły konflikt z Komisją i Parlamentem to środek do podstawowego celu PiS-u - wyprowadzenia Polski z UE albo 2) pisowskie ustawy piszą idioci...

 • Piotr Kolec

  Oceniono 12 razy -2

  Cały świat się z Polski śmieje
  Że Polacy to złodzieje
  Że Polacy sku...syny
  Bez kultury, bez rutyny

  Bez rozumu, kindersztuby
  Bez empatii, lojalności
  Zarozumiałe pętaki
  Pełne buty i chciwości

  Wredni, podli i zawistni
  A do tego całkiem durni
  Są Polacy w oczach świata
  Tępi, przykrzy, gruboskórni

  Nienawidzą nas na świecie
  Do Polaków niesmak kwitnie
  Mówili mi to w Europie
  Jasno, prosto i dobitnie

  A gdy poszło o szczegóły
  Wyjąkali od słów do słów
  Że niewiele o nas wiedzą
  Ale znają europosłów…

 • lubiedobrze

  Oceniono 11 razy -3

  A kto Ci Szałamacho zabrania powalczyć o różnorodność w UE i przebić prostota system podatkowy Iralandii czy Luksemburga?
  Tylko gdzie byś potem zarabiał doradzając w optymalizacji podatkowej Ty i inne Hofmany?

 • adamofsky

  Oceniono 17 razy -3

  Pisdziele powiedżą ze winien Kaszub z Sopotu. Dowód? - dziadek w Wehrmachcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX