Sędziowie skarżą się w Sądzie Administracyjnym na Dudę. Nie powołał ich i nie podał powodu Są dwie skargi, dotyczą czterech osób

Sprawy czterech z dziesięciu sędziów, którym prezydent odmówił nominacji i nie podał żadnego uzasadnienia, już są w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Informację potwierdziła nam sędzia Joanna Kube, przewodnicząca Wydziału Informacji Sądowej. Chodzi o skargi na postanowienie prezydenta z 22 czerwca 2016 roku o odmowie powołania. Termin rozprawy na razie nie jest wyznaczony.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O tym, że sędziowie mają zamiar iść do sądu, Radio TOK FM informowało jako pierwsze pod koniec sierpnia. Pisaliśmy o tym, że sędziowie poprosili o wsparcie Rzecznika Praw Obywatelskich, by przystąpił do ich sprawy. RPO decyzji jeszcze nie podjął, nie ujawniał też nazwisk sędziów, którzy mieli składać skargę.

W tej chwili mam już potwierdzoną informację z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, że wpłynęły dwie skargi, ale obejmujące czterech sędziów.

WSA podał nam oficjalnie nazwiska tych, którzy skargi złożyli. Jedna to skarga Krzysztofa Hejosza, Andrzeja Piasecznego i Aleksandra Przysiężniaka na postanowienie prezydenta w przedmiocie odmowy powołania. Drugą, zupełnie oddzielną skargę złożył sędzia Zygmunt Drożdżejko. Czy inni sędziowie się dołączą? Niewykluczone, że tak, bo przypomnijmy, że z informacji, którą dostaliśmy z Kancelarii Prezydenta wynikało, że pięć osób wniosło o uzasadnienie, czemu nie dostali nominacji. A to pierwszy krok w procedurze administracyjnej, by móc złożyć skargę.

Prezydent może

Kancelaria Prezydenta przytacza argumenty, które padały już wcześniej. Że kompetencja do powoływania sędziów jest prerogatywą osobistą prezydenta (art. 144 Konstytucji), tj. "jego osobistym uprawnieniem, które dla swej ważności nie wymaga podpisu Prezesa Rady Ministrów" - napisała nam Kancelaria. O Krajowej Radzie Sądownictwa i jej roli w tym zakresie - ani słowa.

Przypomnijmy, w czerwcu prezydent odmówił - bez uzasadnienia - nominacji 10 sędziów. Chodziło m.in. o osoby, których decyzje wzbudzały poruszenie m.in. na forach w internecie. Jeden sędzia jest na przykład krytykowany za to, że odrzucił skargę na komornika. Inny - orzekał w sprawie wytoczonej Januszowi Palikotowi przez Jarosława Kaczyńskiego. Jest też sędzia z Gdańska, która oddaliła pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold.

Anna Gmiterek-Zabłocka na Twitterze

DOSTĘP PREMIUM