Macierewicz w Lublinie: Po raz pierwszy od 70 lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni

Minister obrony narodowej uczestniczył w obchodach święta batalionu dowodzenia polsko-litewsko-ukraińskiej Wielonarodowej Brygady. Przyjechał w związku ze zmianą dowództwa. Szefem brygady został pułkownik dyplomowany, Zenon Brzuszko.
Przemawiając do nowego dowódcy minister Macierewicz powiedział m.in., że przejmuje jednostkę w szczególnej sytuacji. Podkreślił, że brygada lada moment osiągnie pełną gotowość operacyjną - ma się to stać do końca roku. - Z drugiej jednak strony przejmuje pan ją w sytuacji, gdy znajdujemy się w coraz bardziej wymagającym okresie napięcia i zagrożenia ze wschodu - mówił Macierewicz.

Co miał na myśli?

Minister nawiązał do sytuacji na Ukrainie, gdzie regularnie dochodzi do działań zbrojnych. - Trwa okupacja terytorium naszego ukraińskiego sojusznika. To sytuacja, której w Europie tolerować nie można - grzmiał minister. Ale nie tylko o tym mówił szef resortu obrony, odnosząc się do zagrożenia ze wschodu. - Nieomal codziennie dochodzą do nas informacje o przerzucie na zachodnią granicę Federacji Rosyjskiej nowych sił, począwszy od Kaliningradu, a skończywszy na Morzu Czarnym. To musi budzić niepokój - mówił Macierewicz.

Solidarność na zawsze

Zapowiedział, że solidarność Polski z państwami wschodniej flanki NATO w kwestii bezpieczeństwa będzie nieugięta i nigdy się nie zmieni. - Obowiązkiem państw europejskich, w tym Polski, jest doprowadzenie do tego, by w Europie został przywrócony ład prawny, ład międzynarodowy - zapowiedział minister obrony.

Odniósł się też do obecności wojsk amerykańskich w Polsce. - Już wkrótce na terytorium Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i innych państw flanki wschodniej staną wojska NATO oraz wojska amerykańskie. Po raz pierwszy od 70 lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni - mówił minister Macierewicz.

Dowodził też, że rzeczywiste bezpieczeństwo zależy też od własnej siły i własnej determinacji. Tu podkreślił rolę wielonarodowej brygady - jako jednostki będącej symbolem determinacji i woli przeciwstawienia się wszelkiej agresji.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Macierewicz w Lublinie: Po raz pierwszy od 70 lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 35 razy 13

  Urzedowy optymizm oczywiscie przystoi kazemu ministrowi MON jednk nie oszukujmy sie polozenie polski powoduje iz nigdy nie bedziemy bezpieczni, a w otwartej walce grozi nam powtorka z wrzesnia 39. Polacy jak zawsze musza liczyc na siebie i opor na wzor Finlandii czy Szwajcarii i to jest wlasciwy kierunek, obrona terytorialna manewrowe grupy dywersyjne wyposazone w lekka bron przeciwpancerna. W zasadie ja nie wiem dlaczego nasze terytorium jest stale obiektem czyjejs agresji, ani nie ma tu zloz surowcow rzadkich ani weglowodorow zlota etc. jednak jest cos w naszej ziemii co sciaga co jakis czas szumowine ze wschodu lub zachodu czy polnocy, jedna spkojna granica z Czechami i Slowakammi nie wystarcza aby zapewnic nam bezpieczenstwo i spokojny rozwoj.

 • Arkadiusz Głuszek

  Oceniono 19 razy 13

  Nowe ZOMO (bo taki powinien być skrót od Wojsk Obrony Terytorialnej) zamiast helikopterów, czyli nowoczesnego sprzętu wojskowego? Bardzo ciekawa koncepcja zagwarantowania nam bezpieczeństwa...

 • tom_58

  Oceniono 79 razy 11

  Panie Antoni!
  Za ten numer z francuskimi helikopterami masz pan u mnie dużą piątkę.
  Nawet przymknąć oko na te apele poległych.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 13 razy 9

  Ja bym to ujął inaczej.
  Jak chyba nigdy dotąd, polska ziemia od siedemdziesięciu lat nie doświadczyła wojny.
  Ale Antek stara się ten obraz zmienić, przygotowując kraj do czegoś, co według niego powinno się stać.
  W niektórych głowach roi się ostateczna konfrontacja z Rosją, jakby jej unicestwienie było dobrem najwyższym.
  Horyzonty w tych głowach nie sięgają dalej niż do Moskwy, czyli miejsca w którym Polacy onegdaj przez chwilę przebywali.
  Z czego niektórzy są zresztą bardzo dumni (nie wiedzieć dlaczego, wszak imperializm potępiają).

 • ot48

  Oceniono 3 razy 3

  Ja od dnia urodzin /a minęło już kilka dziesiątek/ czuję się bezpieczny.

 • acototak

  Oceniono 2 razy 2

  Антон, молодец

 • Ewa Gwiazda

  Oceniono 2 razy 2

  Szczególnie ta Obrona Terytorialna na awionetkach nas zabezpieczy.

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  jasne, nie będziemy mieć caracali ale bedziemy mieć pospolite ruszenie

 • 1theguru1

  Oceniono 7 razy 1

  DLA NASZEGO BEZPIECZEŃSTWA zrezygnował ze śmigłowców, patriotów i okrętów !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX