Stuhr, Wodecki, Turnau walczą o czyste powietrze w Krakowie

Po apelu do papieża Franciszka we włoskiej prasie, do walki ze smogiem ruszają znani mieszkańcy Krakowa. W akcji "94% krakowian mówi: zmieńmy to!" wzięli udział m.in. Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz i Grzegorz Turnau.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak przekonują organizatorzy akcji, pod względem zanieczyszczenia powietrza, Kraków od lat nie ma w Polsce konkurencji. A sytuacji nie poprawiają ani zmiany przepisów, które mają zachęcać do tego, by w piecach nie palić węglem, ani naciski na rządzących, czyli przede wszystkim protesty.

Teraz do skutecznej walki o czyste powietrze ruszają znani mieszkańcy Krakowa. W mieście pojawią się plakaty ze zdjęciami m.in. aktorów Jerzego Stuhra i Krzysztofa Globisza, muzyków Andrzeja Sikorowskiego i Grzegorza Turnaua oraz Roberta Makłowicza.

Organizatorzy akcji przekonują, że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do co piątego zgonu w Krakowie. Prowadzi też do zwiększenia ryzyka poronień i wad rozwojowych u dzieci.

Zwolennicy skutecznej walki ze smogiem szukają wsparcia nie tylko w kraju. W maju, przed pielgrzymką papieża do Polski, zamieścili specjalne ogłoszenie we włoskim dzienniku "La Repubblica". "Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa" - apelowano.

Ogłoszenie napisano po łacinie, bo to urzędowy język Watykanu.

Pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska jest na szarym końcu UE. Według opublikowanych w maju danych WHO, wśród 20 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 16 jest z Polski. Pozostałe to miasta z Bułgarii.

W tym zestawieniu Kraków znalazł się na 11. miejscu. A na pierwszym - Żywiec.

"Kolorowy balon nad Wisłą pokaże poziom smogu w Krakowie">>>

DOSTĘP PREMIUM