Leczenie niepłodności "tylko medycyną opartą na dowodach naukowych"

- 22 grudnia w Łodzi zostanie otwarta pierwsza w Polsce referencyjna klinika leczenia niepłodności - mówi reporterce TOK FM wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas. Kliniki będą też w innych miastach, a mają być odpowiedzią na wycofanie się państwa z finansowania in vitro. Przy in vitro finansowane są już tylko leki. - Na razie od tego nie odchodzimy - mówi Pinkas. "Na razie", a co dalej?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzięki rządowemu wsparciu dla in vitro urodziło się w Polsce ponad 3,5 tysiąca dzieci. Od kilku miesięcy program nie jest już jednak przez państwo finansowany - rząd Beaty Szydło się z tego wycofał.

Jeśli kobieta decyduje się na in vitro, musi sfinansować zabieg z własnej kieszeni. Niektóre jeżdżą za granicę, by zarobić, inne np. biorą kredyty. Wszystko, by móc urodzić dziecko.

"Na razie"

W tej chwili państwo finansuje wyłącznie leki stosowane przy in vitro. I jak zapewnia wiceminister Pinkas, od refundacji "na razie nie odchodzimy".

Dodaje, że teraz najważniejsze jest kompleksowe podejście do leczenia niepłodności. - Z budżetu NFZ finansowany jest projekt leczenia niepłodności w referencyjnych ośrodkach, które powstają z budżetu państwa. Pierwszy powstanie 22 grudnia w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W każdym mieście, gdzie jest wydział lekarski, będzie taki ośrodek - mówi Pinkas.

Jak wyjaśnia, w ośrodku będą leczone kobiety, ale też mężczyźni. - Bo ponad 40 procent problemów przy niepłodności to problemy męskie. W ośrodku będzie i psycholog, i endokrynolog, i genetyk, i ginekolog, i androlog. Wszystko w jednym miejscu, kompleksowo. To zadziała - mówi wiceminister zdrowia.

Gdy dopytujemy, jakimi metodami będą leczyć niepłodność powstające właśnie ośrodki referencyjne, słyszymy, że metodami "opartymi na dowodach naukowych".

- Wszystko, co jest najnowocześniejsze będzie realizowane w tych ośrodkach - zapewnia Pinkas.

A in vitro?

Zdaniem wiceministra, in vitro jest jedynie pewnym dodatkiem, zabiegiem, który nie rozwiązuje problemu.

- Rozwiązaniem problemu jest dobra diagnostyka i dobra terapia. I myślę, że ona przyniesie znacznie większe efekty w postaci narodzin większej ilości dzieci niż zogniskowanie tego wyłącznie na projekcie in vitro - mówi.

Czy rząd postawi zatem na naprotechnologię, czego obawia się część ginekologów?

- Naprotechnologia jest czymś, co nie funkcjonuje w medycynie opartej na dowodach naukowych. Jest to ciąg zdarzeń, w pełni akceptowalnych. Natomiast NFZ i resort zdrowia płaci wyłącznie za świadczenia, które są oparte na dowodach naukowych - stwierdza wiceminister.

Zaraz jednak dodaje, że ministerstwo może wspierać naprotechnologię. - Wiele osób ma spektakularne sukcesy w stosowaniu procedur z nią związanych. Jest przestrzeń dla jej funkcjonowania - powiedział nam Jarosław Pinkas.

Naprotechnologia opiera się na prowadzeniu dokładnych obserwacji organizmu kobiety i tworzeniu konkretnych wytycznych dla danej pary. Jako sposób na niepłodność - popierają ją organizacje pro life.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Leczenie niepłodności "tylko medycyną opartą na dowodach naukowych"
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 8 razy 4

  Czytałam opowieść kobiety o leczeniu niepłodności naprotechnologią. Okazało się, że te obserwacje organizmu są bardzo kosztowne. Kiedy już wydali kupę kasy, zniechęcili się, stracili czas, zdecydowali się na in vitro w Białymstoku. Wtedy też okazało się ,że jej mąż został źle zdiagnozowany przez naprotechnologów lub celowo nie powiedziano im, że w jego przypadku szans na zapłodnienie naturalne nie ma. Doczekali dziecka z in vitro, a ona opisała swój przypadek, aby przestrzec innych.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 7 razy 3

  "...tylko medycyną opartą na dowodach naukowych..."
  czyli głęboką wiarą, modlitwą szczerą i egzorcyzmami? hahaha.
  rydzyk już wam tę naukową medycynę z waszych pisiatych łbów wybije.

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  "Wszystko, co jest najnowocześniejsze będzie realizowane w tych ośrodkach - zapewnia Pinkas. "- do tego ksiądz kapelan na każdym korytarzu, certyfikat o klauzuli sumienia na ścianach gabinetów, msza rano i wieczorem. Głównymi konsultantami będą Chazan oraz Terlikowski.

 • Lidia Tabędzka

  Oceniono 1 raz 1

  Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony www.naproinfo.pl

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  W ośrodku będzie i psycholog, i endokrynolog, i genetyk, i ginekolog, i androlog. Wszystko w jednym miejscu, kompleksowo.

  =================================

  Brakuje jeszcze jakiegoś "szpeca" od egzorcyzmów i ewolucjonizmu !

  Z tego co ja wiem z biologii, do zapłodnienia

  potrzebna jest komórka jajowa i plemnik...

 • big_gadu

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko odpowiednie kropidło w referencyjnej klinice leczenia niepłodności zapewni dzieci przynoszone przez bociany !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX