Bodnar: Orzeczenie ws. religii to zimny prysznic dla polskich władz

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł dzisiaj, że brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. - Ten wyrok jest zimnym prysznicem dla polskich władz i Trybunału Konstytucyjnego - oceniał w Radiu TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
- To orzeczenie jest fundamentalne. Ma niezwykle duże znaczenie dla polskiej praktyki i tego, że w szkołach nie ma obecnej etyki - oceniał Bodnar. - Ten problem znany jest w Polsce, odkąd wprowadzono w szkołach publicznych religię jako przedmiot. Miało to działać na zasadzie, że będzie wybór między religią a etyką. Potem religia pojawiła się na świadectwach szkolnych, aż w końcu uznano, że będzie przyznawana ocena z religii lub etyki - mówił Bodnar.

Trybunał Konstytucyjny w 1993 roku uznał, że co do zasady taki układ nie narusza niczyich praw, ponieważ każdy uczeń miał mieć wybór. Zakładał również, że wszystko będzie działało poprawnie. - W praktyce to nie zadziałało prawie w żadnej szkole, bo w większości była tylko religia - dodaje Bodnar. - W końcu w 2007 roku pojawiło się rozporządzenie ministra Giertycha, że ocena na świadectwie będzie się również wliczała w średnią ocen. To Trybunał też uznał i znowu pominął polskie realia - podkreśla.

"Duża część dzisiejszego wyroku, to analiza w wyroku Trybunału Konstytucyjnego"

Skargę do Trybunału w Strasburgu złożyli w 2002 roku Urszula i Czesław Grzelakowie z Wielkopolski. Twierdzili w niej, że ich syn nie miał możliwości uczęszczania na lekcje etyki. Zaznaczyli, że był również dyskryminowany przez szkołę z powodu absencji na religii. Podkreślali, że syn nie miał opieki w trakcie zajęć religii. Z tego powodu dwukrotnie musiał zmienić szkołę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że doszło w związku z tym do naruszenia art. 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje dyskryminacji. Trybunał oparł swój wyrok o art. 9 gwarantujący wolność myśli, sumienia i wyznania. - Trybunał podkreśla, że stan dyskryminacji osób niewierzących jeszcze bardziej się powiększa poprzez wliczenie oceny z religii do średniej ocen - komentował w TOK FM Adam Bodnar.

To nie koniec sprawy

- Polska będzie pewnie próbowała się odwołać. Wszystko potem będzie zależało od tego, czy odwołanie zostanie przekazane do Wielkiej Izby, czyli organu odwoławczego ETPC. Podejrzewam jednak, że tak się nie stanie, ponieważ wydany już wyrok wydaje się przekonujący - mówił Bodnar.

Zdaniem Bodnara to też jest kwestia, o którą dziennikarze powinni pytać kandydatów na prezydenta i nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. - Irena Lipowicz wyraźnie deklarowała, że etyka powinna być nauczana w szkole i należy podejmować działania w tym kierunku - twierdzi ekspert z Helsińskiej Fundacji.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na inne orzeczenia Trybunału. - Wyraźnie podkreśla się, że nauczanie o wartościach nie powinno być próbą indoktrynacji, a w sytuacji, gdy osobie związanej z pewną religią powierza się nauczanie nauki świeckiej, to takie ryzyko się rodzi - mówił Bodnar w TOK FM. - Podejrzewam, że jest dużo przygotowanych absolwentów filozofii, którzy gotowi by byli podjąć się nauczania etyki - ocenił.

Uprawomocnienie wyroku Trybunału może potrwać nawet rok. - To jest poważne ostrzeżenie ze Strasburga. Polska prędzej czy później będzie musiała ten wyrok wykonać, natomiast polskie władze powinny odnieść się do niego już dzisiaj - mówi Bodnar. Dodaje, że na podstawie przepisów nie można określić, ile czasu ma Polska na wprowadzenie zmian.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (43)
Bodnar: Orzeczenie ws. religii to zimny prysznic dla polskich władz
Zaloguj się
 • ksiadz24

  Oceniono 13 razy 13

  Genialne. Nareszcie. Oby coś w końcu się ruszyło. O nieznajomości realiów może świadczyć wypowiedź radcy prawdnego MEN. Jego twierdzenie, że na religii równiez sa stawiane złe oceny oraz, że uczniowie mają wybór etyki to albo jawne świadczenie nieprawdy albo totalna bezmyslność i tupet. Etyka jest nauczana przez księży o ile w ogóle. A tajemnica poliszynela jest, że uczniowie chodzą na religię ponieważ jest to przedmiot na którym można łatwo uzyskać dobrą ocenę i odrobić zadania domowe z innych przedmiotów

 • masonpason

  Oceniono 14 razy 12

  Proszę Państwa.
  Ogłaszam początek końca średniowiecza-2. Mam nadzieję.

 • miroo

  Oceniono 11 razy 11

  Ten wyrok jest wyrokiem bardzo dobrym dla Polski, dla jej przyszłości... bardzo dziękuję za ten wyrok...

 • herbat

  Oceniono 7 razy 7

  Skąd te klęski urodzaju na Maryjny Lud. To pewnie kolejny atak masonerii. Na 100% sędzią musiał być Niemcem albo mieć owczarka alzackiego.

 • jiddu

  Oceniono 6 razy 6

  O, gdzieś jeszcze próbują przestrzegać prawa. Szkoda, że nie u nas.

 • kiryloszomber

  Oceniono 6 razy 6

  Nie mam złudzeń - zostanie to wykorzystane jedynie jako kolejny argument potwierdzający rzekomy "atak instytucji międzynarodowych na tzw. 'polskość'" i spowoduje tylko okopanie się czarnego betonu. Nie znaczy to, że źle się stało - przeciwnie, znakomicie - ale przy mentalności rydzykowatych godnej Kim Ir Sena (mam na myśli to, że nie ma się swojej realnej tożsamości tylko definiuje się ją poprzez budowanie obrazka "oblężonej przez wrogów twierdzy"), która u nas kwitnie - niczego to nie zmieni.

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 5

  Polska należy do Watykanu i nic tego nie zmieni, a tym bardziej ludzie kłaniający się w pas hierarchom kościelnym z POPiSu...

 • farscapefan

  Oceniono 5 razy 5

  Religia powinna wrócić do sal katechetycznych przy kościołach, tam gdzie jest jej miejsce!!!

 • ed.hopper1

  Oceniono 7 razy 5

  wreszcie! :)
  marekszymaniak.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX