"Kościół powinien dbać o krzyż i nie dopuszczać, żeby był przedmiotem walki"

Min. Julia Pitera nie ma wątpliwości, że w rozwiązania sporu wokół krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenckim powinien włączyć się hierarchowie kościelni. - Krzyż jest symbolem wiary. Nie można mówić, że nie jest to sprawa Kościoła - mówiła w TOK FM. Według niej za protestami obrońców krzyża stoją b. milicjanci i funkcjonariusze komunistycznych służb.
Zdaniem Julii Pitery jak najszybciej trzeba znaleźć nowe miejsce dla krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. W rozwiązaniu sprawy musi - według gościa Poranka Radia TOK FM - włączyć się Kościół. - Należy podjąć zdecydowane działania: w porozumieniu z Kościołem trzeba wskazać miejsce, w które krzyż zostanie przeniesiony. Krzyż jest symbolem wiary i nie można mówić, że nie jest to sprawa Kościoła. To dziwne, bo właśnie Kościół powinien dbać o krzyż i nie dopuszczać żeby był przedmiotem walki - mówiła minister do spraw korupcji. Przypomnijmy, do tej pory hierarchia kościelna nie włączyła się w rozwiązanie sporu.Pitera nie ma wątpliwości, że emocje związane ze sprawą krzyża podgrzewają politycy PiS. Minister zasugerowała też, że za protestami odbywającymi się na Krakowskim Przedmieściu stoją byli funkcjonariusze komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. - To jest dla mnie niesłychane i bardzo ciekawe - w przypadku tego typu demonstracji zawsze okazuje się, że na czele stoją jacyś byli milicjanci czy oficerowie służb. Zawsze to są ludzie, którzy mieli konkretne umocowanie w czasach PRL po stronie władzy - mówiła minister Pitera.

"Stalin też wybijał swoich" - obrońcy krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Przeczytaj

- Apelowałabym o tonowanie tych nastrojów i nie budzenie negatywnych emocji, bo bardzo trudno budować normalne życie na bazie tego typu nastrojów i tylko nieodpowiedzialny człowiek może się do tego posuwać - podsumowała Julia Pitera.

Przeniesieniu krzyża sprzeciwiają się Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch 10 kwietnia. Codziennie przed Pałacem Prezydenckim protestują obrońcy krzyża. Przeciwnikom przeniesienia krzyża nie podoba się to, że harcerze - dzięki którym stanął on przy Krakowskim Przedmieściu - opowiadają się za przeniesieniem go do któregoś z warszawskich kościołów.

Przeciwnikom przeniesienia krzyża nie podoba się to, że harcerzePytania Palikota. Treść: tak, forma: nie

Nie ma dnia bez kontrowersji wywołanych przez posła Janusza Palikota. Julia Pitera przyznaje, że jest to dla Platformy kłopot. Ale tak jak wielu jej partyjnych kolegów uważa, że trudni nie zgodzić się z sednem stawianych przez Palikota pytań.

- Palikot nie jest wygodny dla PO, choć myśl, która jest zawarta w tym, co mówi jest słuszna. Ale my mówimy o formie, te pytania można zadać normalnie. Chcemy wyjaśnienia wszystkich okoliczności, także tych poprzedzających wylot. Dlaczego ten wylot się opóźnił? Czy prawą jest to, co mówił w jednym z pierwszych wywiadów min. Waszczykowski, że jakieś spotkanie towarzyskie trwało do późna w Pałacu Prezydenckim? Czy była jakaś presja? Zadawajmy te pytania - mówiła Julia Pitera w Poranku Radia TOK FM.

Adwokaci: Pytania Palikota są zasadne - przeczytaj.

Według minister ds. korupcji trzeba znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania, bo "zazwyczaj tego typu katastrofy są splotem bardzo wielu okoliczności".We wtorek zbierze się Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Ale Julia Pitera nie wie, czy będzie zajmować się kontrowersjami wokół Janusza Palikota.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (92)
"Kościół powinien dbać o krzyż i nie dopuszczać, żeby był przedmiotem walki"
Zaloguj się
 • synziemi

  Oceniono 28 razy 26

  Moim zdaniem kosciol nie ma w tej kwestii zadnej roli do odegrania, bo teren jest panstwowy a panstwo jest swieckie. Ten krzyz musi zniknac i tyle.

 • guru133

  Oceniono 21 razy 19

  Odkryłem smutną prawdę. Pod Grunwaldem zwyciężyli jednak Krzyżacy i od tego czasu aż po dzień dzisiejszy fala krzyży zaczęła zalewać Polskę a próba usnięcia jakiego kolwiek z nich przez pollskich patriotów wzbudza wrzaski krzyżackiego plemienia. A p;oza tym zachodzi poważne podejrzenie że Jarosław Kaczyński jest potomkiem z nieprawego łoża, niejakiego Ulricha von Jungingena, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

 • antypis-pl

  Oceniono 23 razy 19

  czy ubecja czy PiS , na jedno wychodzi. PiS jak dawniej PC to srodowisko sterowane przez bylych funkcjonariuszy sluzb PRL

 • northyorkshire

  Oceniono 20 razy 16

  A, przepraszam że pytam, ale kto to jest PiS czy Ruch 10 kwietnia?
  PiS to rozumiem jest : Piwo i Seks (tak widziałem na wakacjach) ale co to ma wspólnego ze sprawą - to coś a propos tej tam, jak jej tam Euro Pride?), ale ten Ruch 10 kwietnia...? Dlaczego oni się ruszają tylko 10 kwietnia? Monty Python, słowo daję, Monty Python...
  Czy będzie jeszcze śmieszniej? Oczywiście z mojej perspektywy, z UK, bo z Waszej drodzy internauci, nie zazdroszczę, nie zazdroszczę.

 • venusoid

  Oceniono 17 razy 15

  Ta afera jest też efektem błędnej polityki PO. Nie chcą wziąć odpowiedzialności za sprawę, tylko zwalają na kościół, na harcerzy, na milicję... Zamiast bronić konstytucji i bez gadania usunąć krzyż. Mam już tego dość. Chyba będziemy już zawsze w cieniu pisowskiego terroru, ktokolwiek by nie wygrał wyborów.

 • gulcia77

  Oceniono 15 razy 13

  Smutne! Ale w każdym kraju, w którym jakakolwiek religia jest ważniejsza niż państwo - tak, a nie nie inaczej wygląda rzeczywistość.

 • a.k.traper

  Oceniono 14 razy 12

  Myli się p.Pitera, ten krzyż nie jest symbolem wiary a tylko chwilowym symbolem tragedii, na chwilę obecną, w tym miejscu jest całkowocie zbędny, są groby, msze i pamięć.

 • ulisses-achaj

  Oceniono 11 razy 9

  Mam w "głębokim poważaniu" rząd, który nie wykonuje swoich funkcji, nie egzekwuje prawa, nie broni Konstytucji a wykonywanie własnych obowiązków uzależnia od zdania Kościoła. To jest CHORE. I kolejne spiskowe teorie o SB MO etc tego nie zakryją. Choćby tam stał sam Lenin i Dzierżyński :-) , faktem jest, że uzależnianie WYKONYWANIA PRAWA I KONSTYTUCJI od stanowiska negocjacji z harcerzami i indolencja w tej sprawie są żałosne. Może powiedzmy jasno, że wykonywanie prawa w tym kraju zależy od opinii KK, harcerzy i byłych milicjantów tudzież stadka moherów. To już nawet nie jest śmieszne...

 • kraand

  Oceniono 11 razy 9

  To po prostu PROWOKACJA i SKURWYSYNSTWO. PiS-ubecja rozrabia dalej kraj, znow chca do koryta. jarkaczowi, moherom, trujacym rydzom i katolom oszolomom sterowanym przez postubecje mowimy NIE! LAPY PRECZ OD POLSKI!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX