"To Kościół traci nachalnie próbując zagospodarować przestrzeń publiczną". Wenderlich w TOK FM

- Nie byłoby w Polsce tylu awantur, gdyby rozdział Kościoła od państwa stał się rzeczywistością - mówił w Poranku TOK FM Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu komentując m.in. sprawę krzyża pod Pałacem Prezydenckim. - Kościół ma swoje miejsca, gdzie może i powinien krzewić religię - dodał podkreślając, że to nie państwo, ale właśnie Kościół najbardziej traci "nachalnie" zagospodarowując przestrzeń publiczną i wychodząc poza swoje kompetencje.
W Poranku Radia TOK FM wicemarszałek Sejmu odniósł się do trwającego już wiele tygodni sporu o krzyż przed Pałacem Prezydenckim. Według niego słuszną reakcją Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zorganizowanie wiecu w obronie laickości państwa.

- Jeszcze nie tak dawno by mówiono, że znowu podnosimy rękę na religię czy na Boga, a w rzeczywistości w odbiorze społecznym racjonalnym opisem jest, że stajemy w obronie laickości państwa - mówił w rozmowie z Grzegorzem Kozakiem Wenderlich. - Jutro o 17.00 zapraszam wszystkich warszawiaków. Nie chcemy walczyć z kościołem, ale uważamy, że symbole religijne swoje miejsce powinny mieć w kościele - nawoływał.- Nie byłoby w Polsce tylu awantur, gdyby to, o czym mówiliśmy wielokrotnie, czyli rozdział Kościoła od państwa, stał się rzeczywistością - uważa Wenderlich. Wicemarszałek Sejmu stwierdził, że Kościół ma swoje miejsca, gdzie może i powinien krzewić religię. Dodał również, że religia nie jest po to, żeby państwo się nią zasłaniało.

"Hierarchowie uzurpują sobie prawo do decydowania, co sprzedawać"

- Politycy PO i PiS, kiedy im coś nie idzie, odwołują się do symboliki religijnej - argumentował Wenderlich. - Wydaje im się, że jeżeli ta symbolika będzie pierwszym planem, to ludzie zapomną, że kiedyś te partie obiecywały rozwiązywanie ważnych dla Polski problemów. Nie można chować się za symbolami religijnymi, kiedy jest się nieutalentowanym, tylko trzeba powiedzieć, że nie potrafi się rządzić.

- My, SLD, nie jesteśmy stroną w tym konflikcie. Jesteśmy formacją dbającą o europejskie standardy - zastrzegł Wenderlich. - A gdyby pomyśleć mądrze i rozsądnie, to my oddajemy tym symbolom religijnym największą przysługę, ponieważ PO i PiS nie zaniecha żadnej okazji, żeby się kłócić. To jest po prostu wpisane w kod funkcjonowania tych partii - mówił.

"PiS i PO zapraszały religię w przestrzeń publiczną. Teraz mamy problem"

- Nie ja, tylko PiS i PO zapraszały religię w przestrzeń publiczną - przypomniał wicemarszałek Sejmu. - Teraz, kiedy rzeczywiście stało się niebezpiecznie, okazuje się, że jest problem. To życie religijne tak zakorzeniło się w życiu publicznym, że nie można już powiedzieć: "Wyprowadzamy życie religijne do kościoła" - mówił Wenderlich.Dodał, że niebezpieczne jest również mieszanie się hierarchów kościelnych do życia każdego obywatela poza sferą moralną. - Hierarchowie kościelni uzurpują sobie nawet prawo do decydowania o tym, co można sprzedawać w sklepach i o której godzinie - twierdził gość TOK FM. - Jeżeli Kościół chce pouczać, to sam musi być czysty jak kryształ. Najpierw powinien rozwiązać własne problemy, a tu "ani be, ani me, ani kukuryku". Kościół nie chce tego rozwiązywać.Wenderlich podkreślił, że to Kościół traci próbując zagospodarować przestrzeń polityczną "tak przerażająco nachalnie". - Jeśli wszystko byłoby na swoim miejscu we właściwych proporcjach, to myślę, że autorytety nie byłby trwonione, jak do tej pory miało to miejsce - podsumował wicemarszałek Sejmu.

Prawica zaprosiła Kościół w sferę publiczną i jest problem - mówi Wenderlich. Ma rację?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
"To Kościół traci nachalnie próbując zagospodarować przestrzeń publiczną". Wenderlich w TOK FM
Zaloguj się
 • skiter

  Oceniono 36 razy 32

  ma rację Wenderlich, zapomniał tylko uderzyć się i we własną pierś za to, jak wcześniej samo sld właziło kościołowi w dupę

 • alexaonly

  Oceniono 32 razy 26

  Nie rozumiem, jak inteligentny człowiek może wierzyć w przesądy,które wmawia swoim wiernym kościół katolicki.

 • leon000

  Oceniono 29 razy 25

  Zanim "powiesicie psy" na rządach lewicy i ich stosunku do kościoła przypomnijcie sobie kiedy weszliśmy do UE i jak to władza musiała być miła dla KK, żeby referendum się udało.
  Jestem za zmianą roli kościoła w tym kraju. Jednym słowem dość panoszenia się klechów w życiu publicznym. Lewico do boju!!!

 • zuza-19

  Oceniono 31 razy 25

  Najwyższy juz czas pogonic klechów tam gdzie ich miejsce, Polska musi zacząć żyć nowocześnie a nie w okowach ciemnoty i zacofania. W Europie zachodniej juz dawno pozbyto sie nierobów z przestrzeni publicznej, tam obowiązuja podatki koscielne i kto chce ten płaci tu budzet panstwa tnie wydatki na wszystko tylko nie na pasibrzuchów. Klechy do kosciołów.

 • loppe

  Oceniono 26 razy 20

  przypomnę że w dniu zaprzysiężenia o godz. 12 elekt przybył na Mszę Świętą

 • arbdahrba

  Oceniono 18 razy 16

  @euro67
  Powiedz prawdę dlaczego PRL wypowiedział konkordat.
  "Neutralne" w czasie WW2 państwo Watykan nie dochowało postanowień przedwojennego konkordatu.
  Powiedz jaki był status Pana Sapiehy w Krakowie w latach WW2.

  Jakoś krzywdy KK za PRL nie zaznał.
  Po WW2 kler szedł ramie w ramię z nowa władzą i zajmował poniemieckie majątki kościelne.
  Wyszyński? Pretensje, że nie trafił do pierdla tylko do klasztoru gdzie się z nim cackali?
  Przynajmniej miał gość trochę wolnego czasu na przemyślenia.

  Departament IV?
  Kler gotów był zapłacić każdą cenę za archiwa tegoż.
  Współpracowali z ubecją tylko biskupi? Nieeee. Biskupi tylko wzięli winę na siebie.
  W innym przypadku na tym waszym podkarpaciu niejedna plebania by z dymem poszła.

  A tak przy okazji. znasz Ty może kulisy odbierania kościołowi w latach '60 domów dziecka i innych ośrodków wychowawczych?
  Casus irlandzki i chicagowski może tam się kryje?

  Tak przy okazji:
  Pan Wojtyła i Pan Kowalczyk to myślisz, że czyich interesów pilnowali? Polski czy Watykanu?
  A Hanka S. i Skubi to nie powinni trafić przed trybunał stanu?
  Pomyśl.

 • demostenesxt

  Oceniono 15 razy 13

  Ma rację - PO nawet religii ze szkół nie chce wyprowadzić... jak się ma w partii takich ludzi jak Gowin i Niesiołowski i innych co chcieliby intronizowania w Polsce Jezusa Chrystusa...

 • kongreszydowski

  Oceniono 12 razy 12

  A moze w drodze dobrego przykladu zaczac od krzyza w Sejmie?

 • vanadha

  Oceniono 12 razy 12

  SLD walczy o zagospodarowanie 25 % elektoratu postępowego w Polsce.
  Jak widać po wyniku Napieralskiego ze skutkiem:))

  PO to konserwa ładnie opakowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX