Gronkiewicz-Waltz: Ważniejsza jest dla mnie opinia warszawiaków, nie biskupów

- Nawet przez moment zastanawiałam się nad referendum w Warszawie w sprawie upamiętnienia ofiar Smoleńska, ale zrezygnowałam - mówiła w Poranku TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Należy się spytać warszawiaków, bo nie może każdy z różnych stron Polski mówić, co będzie w Warszawie - dodała.
- Jeżeli chodzi o umiejscowienie pomnika na Krakowskim Przedmieściu, w sposób jednoznaczny mówię: to niemożliwe. I to opinia ekspercka, nie polityczna. I wola polityczna tutaj nic nie pomoże - mówiła w Poranku Radia TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Krakowskie Przedmieście nie jest ani dla żadnego biurowca, ani dla żadnego pomnika - dodała.

- Mieszkałam i w Londynie i w Paryżu i zawsze są środowiska, które czczą różne osoby. Takie środowisko w Polsce jest wyjątkowe, bo wspierane przez największą partię opozycyjną - stwierdziła prezydent Warszawy. - Myślę, że z czasem będzie tak, jak kiedyś na pl. Piłsudskiego - będzie tam coraz mniej ludzi. Ja chętnie spytam przez "Barometr warszawski" mieszkańców miasta, czy chcą jeszcze jakiegoś innego upamiętnienia ofiar katastrofy, z zastrzeżeniem konserwatora, że nie na Krakowskim Przedmieściu - stwierdziła.

Skomentowała też wczorajsze oświadczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski apb. Józefa Michalika, który jednocześnie odmówił angażowania się w spór o krzyż i wysunął żądania wobec polityków. - Najważniejsza jest dla mnie opinia warszawiaków, nie biskupów. Nawet przez moment zastanawiałam się nad referendum, ale zrezygnowałam - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Jest takie przysłowie: "co nagle, to po diable". A przede wszystkim mamy zaraz wybory samorządowe i nie chcę, żeby pomniki się stały elementem kampanii wyborczej - podkreśliła. A krzyż? - Krzyż jest kwestią administratora terenu, czyli kancelarii prezydenta - podsumowała.

"Ego Palikota go zabije"

- Nie wiem, czy Palikot założy partię, bo nie jestem na bieżąco z nim w kontakcie - mówiła Gronkiewicz-Waltz komentując plany polityczne posła PO. - Jest osobą bardzo inteligentną, bystrą, jest też ważnym elementem Platformy. Ale boję się, że jego ego go zabije. Myślenie, że z założenia powinien być wicepremierem, jest nieco zadziwiające. Nawet nie wiem jaką tekę mógłby objąć - mówiła. - Może minister edukacji? - pytała Janina Paradowska. - Byłby kontrowersyjny. Minister edukacji nie może przeginać. A Palikot może nas odciągnąć od Mickiewicza, Norwida, a to też przecież element "duszy polskiej" - odpowiedziała wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

"Mam nadzieję, że warszawiacy mi zaufają"

Prezydent Warszawy komentowała też korzystne dla siebie wyniki sondaży przed wyborami samorzadowymi. Według wyników badań zleconych przez ratusz, 61 proc. warszawiaków uważa, że Hanna Gronkiewicz-Waltz dobrze wypełnia prezydencki mandat.

- Zawsze podchodzę do wyborów z pokorą. Są jak mecz: wynik może się zmienić w ostatniej chwili - mówiła o nadchodzących wyborach Gronkiewicz-Waltz. - Cała kampania dopiero przed nami i mam nadzieję, że warszawiacy mi zaufają. Jako faworytka tych wyborów mam trudną sytuację, bo wszyscy kontrkandydaci będą mnie ciągnęli w dół. Ale gdybym wygrała, byłabym pierwszym prezydentem stolicy w tym dwudziestoleciu, który zostałby na drugą kadencję. A warszawiacy zasługują na ciągłość władzy - podsumowała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Gronkiewicz-Waltz: Ważniejsza jest dla mnie opinia warszawiaków, nie biskupów
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 9 razy 9

  Biskupi sami zdecydowali, że najważniejsze jest zdanie radia ma ryja - niech nie zabierają już głosu w żadnych dyskusjach społecznych :D
  A na Krakowskim Przedmieściu większość warszawiaków nie chce fallusa Jarosława K. - bo do tego PiS zredukował kwestię pomnika :D

 • gugula

  Oceniono 8 razy 8

  Pani prezydent zmieniła się na lepsze. Cieszę się z tego, a jej gratuluję.

 • ew-22

  Oceniono 5 razy 5

  Nie biskupi mają decydować, czy na terenie miasta ma powstać pomnik.Pomniki mogą stawiać
  na terenach kościelnych,tam jest dużo miejsca.O pomniku nie mogą też decydować ludzie zgromadzeni przed "krzyżem", prowokowani przez Rydzyka i Kaczyńskiego.Prawdziwa pamięć
  o zmarłych jest w sercach, a nie na pomnikach.Nie zasypujmy Polski pomnikami,krzyżami, bo
  stracą na swej wartości.

 • cookies9

  Oceniono 4 razy 4

  Sondaże są OK..Warszawiacy nie chcą pomnika przewd Pałacem ani na trakcie królewskim.
  I tego się trzymajmy.Biskupi niech sobie postawią za swoje- stać ich na to przed Pałacem
  Prymasowskim.

 • ada-07

  Oceniono 4 razy 2

  ,,Należy się spytać warszawiaków, bo nie może każdy z różnych stron Polski mówić, co będzie w Warszawie - dodała."
  Pani Prezydent,
  jakoś smutno mi się zrobiło, kiedy odmówiła mi Pani głosu w sprawie tego, co będzie lub nie w stolicy mojego kraju.
  Jestem żywo zainteresowana dobrostanem <świeckiej przestrzeni publicznej>
  ( to złożenie wg C. Michalskiego jest w polszczyźnie oksymoronem) i chciałabym mieć możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie.
  Niezameldowana w Wa-wie, z ,,różnej" strony Polski

 • ludwik.filip

  Oceniono 3 razy 1

  JA W KOPCOWICACH/woj.ŚLĄSKIE/
  postawiłem sobie na swojej posesji .w OGRÓDKU Krzyz Kamienny -i wyryłem słowa" WIECZNIE ŻYWY " PREZYDENT IV RP LECH KACZYŃSKI!
  Codziennie zbieraja się TŁUMY OBYWATELI oby oddac HOŁD! najlepszemu PREZYDENTOWI 1000 LECIA!/ niezle na tym zarabiam/

 • ada-07

  Oceniono 5 razy 1

  Nawiedzona onegdaj Duchem Świętym przestała liczyć się ze zdaniem biskupów?
  Nie dowierzam tej metamorfozie. Podobnie jak zatroskaniu pani HGW o życie J. Palikota, któremu jakoby on sam zagraża. Odmawiając Palikotowi ambicji zostania wicepremierem, swojego apetytu na władzę w ogóle nie skrywa.

 • hanishl

  Oceniono 3 razy 1

  HGW przed wyborami plecie głupstwa ! To już dawno jest sprawą nie tylko warszawiaków a sprawą polityki rządu . Tusk i HGW chcą ze sprawy wyjść czyści . Najpierw wszyscy chcieli w to wdeptać nowego , prezydenta , rząd palcem nie kiwnął w zakresie egzekwowania prawa .
  W dalszym oświadczenia biskupów , harcerzy , tablica , itd , itp ,
  Dziś rano słyszałem w radiowej trójce iż HGW przerzuca to znowu na prezydenta.
  WYBORY przed nimi. Najpierw egzekwować prawo a nie całe lato robić uniki.

 • teletoobis

  Oceniono 2 razy 0

  Jakos nie wierze w szczerosc intencji tej czlonkini Opus Dei. Jako polityk wie co nalezy mowic przed wyborami. Po wyborach pozostanie wierna swoim...przekonaniom i swojej, czarnej mafii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX