Bartoś: "Episkopat zadymiony?" Bp. Pieronkowi puściły nerwy

- W kwestii wewnętrznego życia episkopatu mamy po raz pierwszy taki niby-przeciek. Jakby to powiedzieć - biskupowi puściły nerwy - tak teolog, dr Tadeusz Bartoś, komentuje wypowiedź bp. Pieronka w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Hierarcha stwierdził, że "episkopat jest upolityczniony, zadymiony PiS-em". Rzecznik episkopatu, ks. Józef Kloch, o wywiadzie rozmawiać nie chce.
Bp Tadeusz Pieronek ostro skrytykował dziś zaangażowanie Kościoła w politykę. - Episkopat jest upolityczniony, zadymiony PiS-em - mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Skrytykował też komunikat biskupów diecezjalnych dotyczący pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. - Po co się tym zajmują? Co biskupów obchodzi stawianie pomników? - pytał bp Pieronek.

Rzecznik episkopatu - ks. Józef Kloch - nie chciał się wypowiadać na temat wywiadu hierarchy. Taką reakcję przewidział teolog dr Tadeusz Bartoś. - Jest rzeczą niestosowną, z punktu widzenia episkopatu, że takie sprawy są wyciągane w taki sposób. Bp Pieronek to taki wolny strzelec, nie można go wezwać i zdyscyplinować. Ale zostanie skrytykowany wewnętrznie. Nie dowiemy się o tym, bo nie ma powodu robić jeszcze większego zamieszania wokół Kościoła - spekulował w radiu TOK FM.

"Pierwszy niby-przeciek"

Dr Bartoś przyznaje, że "w kwestii wewnętrznego życia episkopatu mamy po raz pierwszy taki niby-przeciek i to dokonany przez hierarchę". - Mówię niby-przeciek, bo jest tajemnica poliszynela, że większość episkopatu angażuje się politycznie - dodał teolog i filozof.

Gość TOK FM nie ma wątpliwości, że bp. Pieronkowi "puściły nerwy". - Takie emocjonalne wypowiedzi bp. Pieronka mogą świadczyć o jego bezradności - dodał. Dr Tadeusz Bartoś ma też radę dla duchownego. - Chcąc stanąć po stronie bp. Pieronka trzeba by mu doradzić, żeby jego język był bardziej opisowy. On powiedział już kiedyś o feministkach, że są z betonu. To niczego nie wnosi, a trochę marginalizuje bp. Pieronka i troszeczkę go kompromituje - stwierdził.

Bartoś uważa, że wywiad nic nie zmieni. - Jakieś bardziej lewicowe czy antykościelne środowiska się ucieszą. Ale to nic nie znaczy. Jeśli chodzi o Kościół katolicki, trzeba innej wizji, przemiany mentalności - powiedział w TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (39)
Bartoś: "Episkopat zadymiony?" Bp. Pieronkowi puściły nerwy
Zaloguj się
 • kwiecien45

  Oceniono 23 razy 23

  Bardzo dobrze że mu "puściły nerwy". Wszystkim myśącym i znającym historię ludziom puszczają nerwy jak patrzą na ten populizm i manipulowanie prostymi ludźmi. W dodatku robione z poparciem znaczniej części duchowieństwa.

 • franek-janek

  Oceniono 24 razy 16

  To na pewno jest niewygodne dla episkopatu ani mocodawcow pana Bartosia, ale to jest prawda panie Bartos i tak jak Bsk Pieronek mysli wiekszosc polakow.

 • jasna0ster

  Oceniono 14 razy 14

  Racja!! Kościół jako przybudówka ma sie świetnie w Polsce, tylko sie zdziwią, jak im datki w kościele zaczną topnieć.

 • greetgreet

  Oceniono 11 razy 11

  prawda boli? Sie księżulki zdziwią że za 20 lat kościoły będą puste stały jak się tak będą wtrącać w politykę a nie zajmować tym do czego zostały powołane.

 • macrac1068

  Oceniono 10 razy 10

  Filozofia Kalego: episkopat wtrąca swoje 3 grosze do wszystkiego co może i tego czego nie może, ale za to cokolwiek dotyczy kościoła to: "Ale zostanie skrytykowany wewnętrznie. Nie dowiemy się o tym, bo nie ma powodu robić jeszcze większego zamieszania wokół Kościoła"

 • takisobienik

  Oceniono 9 razy 9

  Bartoś chyba nie pamięta, kogo konkretnie Pieronek nazwał betonem.
  O Izabeli Jarudze-Nowackiej walczącej o złagodzenie ustawy antyaborcyjnej orzekł: "To feministyczny beton, na który kwas solny nie pomoże". To nie kompromituje Pieronka "troszeczkę", ale kompletnie.

 • kazek444

  Oceniono 17 razy 9

  Cos mi się wydaje, że ten kolega doktor Tadeusz Bartoś też jest zadymiony PiS-em.
  Pozdrawiam.

 • teacher

  Oceniono 8 razy 8

  Jeszcze jeden odczuwalny fakt, do czego prowadzi i czym jest w istocie religia. Religia w 21 wieku.... Brawo!!!!

 • pisochlapus

  Oceniono 8 razy 8

  Dobrze, że bp.Pieronek powiedział tak jak jest i nie owijał w bawełnę. Niech ludzie wiedzą
  co jest grane. Na czyim pasku jest wodzony Episkopat, a przede wszystkim większość
  biskupów. Napewno już polecą gromy na bp.Pieronka w Radiu Maryja, w ,,Naszym Dzien-
  niku" i ze strony pisowców oraz ich zwolenników. Ale to jest prawda co mówi bp.Pieronek,
  a prawda w oczy kole. Tak samo jak przemówienie pani Krzywonos na zjeździe tej przy-
  budówki PiSu. Należą się największe słowa uznania dla bp. Pieronka, bo większość
  społeczeństwa widzi co się dzieje, kogo popiera episkopat i jak boi się narazić o. Rydzy-
  kowi. Boją się abp. Głódzie, który jak widać jest najważnieszą osobą w episkopacie i
  nie pozwoli, żeby,o.Rydzykowi nawet włos z głowy nie spadł. A tam się urabia naród i
  tych oszołomów, fanatyków itd.,itp. Brawo Księże Biskupie! Tak trzymać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX